Erdoğan İle Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Erdoğan İle Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Kırgızistan'dan beklentilerinin net bir dil ile ifade ettiğini ve FETÖ terör örgütüne hiçbir şekilde müsaade etmemeleri uyarısında bulunulduğunu belirtti. Erdoğan, “Kırgızistan’dan beklentilerimizi açık ve net ifade ettik. Bu meselenin ülkemiz ve milletimiz için anlamı Türk-Kırgız ilişkilerinin geleceği için önemini özellikle vurguladık. Sayın Ceenbekov’un FETÖ konusunda çok daha dirayetli davranacağına, gereken önlemleri süratle alacağına inanıyorum” dedi.

Tebrik Etti

Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısından ötürü Sayın Ceenbekov’u tebrik ediyorum. İlk yurt dışı ziyaretlerinden birisini ülkemize yapıyor. Bu anlamlı ziyaret için kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanının görev süresi boyunca Türk-Kırgız ilişkilerinin daha gelişeceğini düşünüyorum. Kırgızistan bizim için ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Bu anlayışla 1991 yılında Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduk. Kırgızistan’da iş adamlarımızın çok önemli yatırımları var. Eğitim alanında bugüne kadar 3 bin 500 Kırgız öğrenciye Türkiye bursları ile ülkemizde eğitim imkanı hazırladık. TİKA vasıtasıyla kalkınma projelerini hayata geçirdik. Bu yakın işbirliği maalesef 15 Temmuz darbe girişimi sonra çeşitli sınamalara maruz kaldı.'' ifadelerini kullandı. Türkiye'nin her zaman Kırgızistan ile dostluk ilişkisi içerisinde olmak istediğine değinerek sözlerini sürdüren Erdoğan, bu konuda iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla artmasını sağlamak için bir takım görüşmeler yapıldığını ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için ziyaret ve görüşmelere devam edilecek olduğunun sinyalini verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.