Erdoğan'dan AB Üyesi Ülkelere Mesaj

Erdoğan'dan AB Üyesi Ülkelere Mesaj

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB zirvesi sırasında açıklama yapmaya devam ediyor.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile AB arasında bugün gerçekleşen zirve ile ilgili olarak başarılı adımlar atılması gerektiğini ancak bu zirvenin tek başına somut adımlar atılmadan yeterli olmadığını açıkladı. "Teröre karşı operasyonlarımız, sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa'nın da güvenliğine katkı sağlamaktır. Biz, artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz. Kıbrıs meselesinin seyrinden bağımsız olarak, adanın etrafındaki doğal kaynaklara dair karar alma mekanizmalarına Kıbrıslı Türklerin eşit olarak dahil edilmesi uluslararası hukukun gereğidir." ifadelerini kullanarak AB'ye seslenen Erdoğan, Türkiye'nin AB üyesi olması adına daha uygun adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Vize Serbestisi Konusuna Değindi

Erdoğan, vize serbestisi konusunda ise Türkiye'de vatandaşların güvenini sarsacak adımlar atılmaması gerektiğine değinerek sözlerine "Bununla ilgili çalışma kağıdımız şubat ayı başında AB Komisyonu'na sunulmuştu. AB tarafına çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini de söyledik. AB, bu noktada adımını bir an önce atarsa o da bizi rahatlatacaktır. Bu siyasi bir mesele haline getirilmemeli, vatandaşlarımızın AB'ye olan güvenini sarsacak bir hal almamalıdır." ifadelerini kullanarak devam etti.

Avrupa üyesi ülkelere seslenerek Türkiye ile birlikte hareket etmelerini öneren Erdoğan, "Gelin, ortak coğrafyamız olan Balkanlar'da istikrar ve refahın sağlanması yönünde birlikte çalışalım. Gelin, Suriye, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Rohingya, Afrika gibi uluslararası konularda işbirliğimizi derinleştirelim. Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa'yı hep birlikte inşa edelim." ifadeleri ile AB'yi daha fazla güçlendirmek adına adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.