Ergenlik Nedir ve Süreçleri Nelerdir?

Ergenlik Nedir ve Süreçleri Nelerdir?

Çocukluktan büyüme çağına geçiş olarak adlandırılan ama Türkiye'de ''erkek-kadın'' oldun kavramları ile anılan ergenlik aslında yetişkinlik veya tam bir erkek-kadın olma durumu değildir.

A+A-

Ergenlik her insanın yaşadığı ve dünyada yaşamayan insanın neredeyse çok az olduğu bir durumdur.

Bebeklik çağının hemen ardında çocukluk çağı gelir ve hemen arkasından ergenlik çağı gelir. Ergenlik çağının hemen ardından ise yetişkinlik çağı gelir ki bu erkekler için ve kızlar için 18 yaş, en fazla 19-20 yaş civarında son bulmaktadır.

Ergenlik ise erkek çocuklarının testis ve penis gelişimi, sesinin kalınlaşması, erkeklik hormonu ile boy uzaması ve kas kütlesinde artış yaşadıkları bir dönemdir. Testisler 17 yaşına kadar gelişmeye devam eder ve 17 yaşında tam erişkin hacmine ulaşırlar.

Kız Çocukları İçin

Kız çocukları için ergenlik ise göğüslerin belirgin hale gelmeye başlaması, adet döneminin başlaması ve bununla birlikte cinsel organın daha fazla belirgin hale gelmesi ile etkisini gösterir.

Her çocuk ergenlik çağında sinirli olabilir, kendisinden veya ailesinden utanabilir. Çocukların cinsel olarak kendilerini tanımaları her zaman mümkün olmayacağından dolayı erkek çocukları ile babanın, kız çocukları ile annenin konuşarak çocuğa bu durumun normal olduğunu ve bu durumların geçici olduğunu, normal bir dönemden geçtiklerini ve gelişmelerinin sonucunda yetişkin birey olacak olduklarının açıklanması olası sorunların ve bilgi kirliliğinin önüne geçecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.