Esnaflara müjde: 200 bin lira kredi desteği

Esnaflara müjde: 200 bin lira kredi desteği

Esnafın yüzünü güldürecek haber geldi. Esnaf Kefalet Kooperatifleri 7 farklı kredi imkanıyla 500 bin liraya varan destek sunuyor. Üstelik faizin yarısını devlet ödeyecek. Peki esnaf kredisine kimler başvurabilir? Detaylar haberimizde..

A+A-

Esnaf Kefalet Kooperatifleri üst limitin 500 bin liraya kadar ulaşacağı kredi olanağı sağlanıyor. Buna göre esnaf ve sanatkarlara sunulacak olan bu krediler toplam 7 başlıkta toplanıyor. İşletme Kredisi, Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi, Tesis Kredisi, İstihdamı Destekleme Kredisi, Şoför Taşıt Edindirme Kredisi, Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi ve Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi olmak üzere 7 kredi imkanı sunuluyor.

Bilinen üzere işletme kredisi 150 bin liradan 200 bin liraya, araç yenileme ve satın alma kredisi 150 bin liradan 500 bin liraya çıkarılmıştı. Ayrıca kiradaki işyerini almak isteyene de 10 yıl vadeli 500 bin liraya kadar kredi verileceği açıklanmıştı. İsteyen ve durumu uygun olanların alabildiği bu kredilerde uygun ödeme koşulu mevcut. Kredilerin taksitleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde uygun faizle ödenebiliyor.

Merkez Bankası’nın 19 Ocak tarihli verisine göre; ortalama TL ticari kredi faizleri 17.78. Aynı kredi kooperatifler aracılığıyla yüzde 7-8 faizle alınabilir. Faizin yarısını devlet kendi bütçesinden karşılıyor. Posta'nın haberine göre, faize ek kooperatif ve Halkbank yüzde 2’şer komisyon kesiyor. Bu, 100 bin liralık kredi için toplam ‘4 bin lira masraf’ anlamına geliyor. Kooperatifler ayrıca kefil olup aracılık ettiği krediyi riskten korumak için ekstra yüzde 3 kesinti yapıyor. Ancak kredi borcu ödendiğine bu kesinti esnafa iade ediliyor.

Tüm esnafın başvurabileceği bu kredi sistemiyle ilgili Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) yetkilileri, “Bizim aracılığımızla örneğin; 5 yıl vadeli 100 bin lira kredi çekenin geri ödeyeceği para 120 bin lirayı aşmaz” açıklamasında bulundu.

Her esnaf bağlı olduğu kooperatife giderek hiçbir ücret talep edilmeksizin başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Başvuru yapabilmek için esnaf ve sanatkar olmak, esnaf sanatkar siciline kayıtlı olmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,  aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmama şartları aranıyor. Bu şartları yerine getiren her esnaf ve sanaatkar kredi imkanından yararlanabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.