GameStop Hadisesi nedir?

GameStop Hadisesi nedir?

GameStop Hadisesi nedir?

A+A-

 

Geçtiğimiz günlerde ABD’de borsaya kote olan oyun şirketi GameStop hisselerinde yaşanan hızlı yükseliş, bu hızlı yükselişin ortaya çıkış biçimi ve yarattığı etki sadece ABD sermaye piyasalarında değil, küresel sermaye piyasalarının da gündeminde ilk sıralara çıktı.

Gamestop Şirketinin Profili: Fortune 500 şirketleri arasında yer alan Teksas merkezli GameStop Corp. temelleri 1984 yılında atılmış bir konsol oyunu ve eğlence ürünleri şirketidir. Beş binin üzerinde şubesi bulunan şirket, ayrıca 10 ülkede e-ticaret faaliyeti göstermektedir.

Mağazaları üzerinden yüz yüze satış yapan GameStop, konsol ve oyun satışlarının çevrim içi platformlara kaymasının etkisiyle hâlihazırda kan kaybetmektedir. En son darbe ise pandemiden ötürü gelmiş durumdadır.

Bu yıl 400’den fazla mağaza kapatmayı planlayan 37 yıllık şirket, hisse senetlerindeki şaşırtıcı yükselişle birlikte en fazla tartışılan şirketlerden biri olarak gündeme oturdu.

GameStop’un hisseleri son dönemde yaşanan çılgınlığın öncesinde, 2007 sonunda 60 Doları aşmış, kademeli olarak geri çekilmesinden sonra 2013 yılının sonlarına doğru tekrar yükselişe geçerek 50 Doların üzerini görmüştü.

Ardından uzun vadeli düşüş trendine giren hisse, şirketin geçen yıl mağaza kapatma kararını açıklamasının ardından 3,25 Dolara kadar çekilmişti.

 

Olayın iç yüzüne hakim olabilmek için aşağıda sorulan iki kavramın bilinmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

- Açığa Satış Ne demektir?

- Opsiyon Nedir, Hisse senedi ile farkı nedir?

Açığa Satış: Sermaye piyasalarında oldukça riskli bir işlem olan kısa pozisyon olarak da bilinen açığa satış; bir endeks ya da hissenin fiyatında düşüş beklentisiyle, o varlığın en fazla birkaç gün için- Türkiye’de iki gün- ödünç alınarak satış yapılması işlemine denilmektedir.

Wall Street’te kısa pozisyon almak/ açığa satış yapmak, fonlar ve diğer büyük yatırımcılar için sıradan ve çok uygulanan bir durum olsa da aslında oldukça tehlikelidir. Zira finansal varlığın fiyatının düşmesiyle ucuz fiyattan kar hedeflenen bu işlemde, beklentinin aksine sert yükseliş olması halinde büyük kayıplar yaşanabilmektedir.

Opsiyon: Basit bir anlatımla opsiyon alıcıya bir ürünü (endeks, hisse senedi,) belli bir fiyattan, belli bir tarihte alım satım hakkını veren kontrattır. Opsiyon bir haktır, zorunluluk değildir. Yani bir opsiyon kontratı almakla, o hisse senedine sahip olunmaz. Sadece o hisse senedi veya endeksi ona sahip olmaksızın alım-satım işlemi yapılabilir. Aynı zamanda şartları ve özellikleri kesin/katı bir biçimde belirlenmiş bir kontrattır.

Oysa bir hisse senedi alındığında o varlık satılıncaya kadar elde tutulabilir, bir süre kısıtlaması söz konusu değildir.

Opsiyon ile hisse senedi arasındaki bir diğer fark da şudur: Opsiyon kontratları, hisse senedi fiyatlarının çok çok altındadır. Örneğin bizim borsamızda Garanti Bankasının bir hisse senedi cari fiyatla 9,66 TL iken, opsiyon alımı sadece 0,16 TL dir. Böylelikle Garanti Bankasının yükseleceğine inanan yatırımcılar, bu hisse senedinin yaklaşık 1/10 fiyatına opsiyon kontratı alım işlemi yaparak pozisyon alabilirler. Elbette vade sonunda kar ederlerse karlarını alırlar ama zarar ederlerse ellerinde kalan bir hisse senedi olmayacaktır. Opsiyon kontratı elde etmek için verdikleri meblağ da uçup gitmiş olacaktır.

İşte ABD’de örgütlenen küçük yatırımcılar, GameStop hissesinin çok fazla miktarda opsiyon kontratlarını satın almak kaydıyla hissenin fiyatını yukarı çekmişler, böylece hissenin düşeceği öngörüsüyle açığa satış yapan büyük fonları borsa tabiriyle terste bırakmışlar ve büyük zarar etmelerine neden olmuşlardır. Olay budur.

Böylece birkaç gün öncesine kadar 4,5 Milyar Dolar ile şirketin piyasa değerinin çok üzerinde açığa satılmış olan GameStop hisselerinde açığa satış pozisyonlardan kaynaklı zarar, yaşanan sert yükselişle birlikte 2021 yılının Ocak ayında 6 Milyar Dolardan fazla oldu.

Wall Street devlerinin zararı bir günde 2,8 Milyar Doları buldu.

Burada akıllara şöyle bir soru gelmektedir: Bu zarar engellenebilir miydi? Evet engellenebilirdi. Şayet ABD’de bizdeki SPK’nın işlevini gören SEC açığa satış yasağı getirmiş olsaydı bu olay hiç yaşanmamış olacaktı. Nitekim Türkiye’de 2020 yılının Temmuz ayına kadar SPK, BİST 30 hisselerine buna benzer bir olayın olmasını engellemek için açığa satış yasağı getirmişti. Daha sonra tehlikenin geçtiği düşüncesiyle bu yasak 1 Temmuz 2020 tarihinde kaldırdı.

Bu Çılgınlık Başka Varlıklara da Kaydı: GameStop hisselerinde etki yarattığını gören küçük yatırımcı diğer varlıklara da yöneldi ve benzer hareketler burada da yaşandı. Ripple isimli kripto paraya yönelen organize yatırımcılar, bahse konu finansal varlığın sadece geçtiğimiz hafta sonu % 50 prim yapmasına neden oldu.

Bunun yanı sıra, bu çılgınlık ABD sınırlarını da aştı. ABD'de Reddit'teki amatör yarırımcıların tetiklediği "GameStop çılgınlığı" Malezyalılara esin kaynağı oldu.

ABD'dekine benzer bir grup oluşturularak geçen yıl Asya gündemindeki pandemi işlemlerinden birine konu olan eldiven üreticilerinin hisse senetleri hedeflendi.

Bursabets ismiyle geçtiğimiz Perşembe günü– 28 Ocak2021- çevrim içi topluluk oluşturuldu ve sayıları hızlıca 4 bin 800'ü buldu. Grubun moderatörleri Reddit üzerindeki WallStreetBets forumunun Malezya versiyonu olarak tanımladı ve amaçlarını Malezya borsasında işlem gören hisse senetlerini tartışmak olarak belirtti. Bursabets'te tartışmaların eldiven üreticileri üzerinde yoğunlaşmasıyla birlikte yatırımcılar bu şirketlerin hisse senetlerine organize bir şekilde yöneldi ve fiyatlarda sert yükselişler kaydedildi.

 

Gümüş’teki Yükseliş de Bu Olayın Yansıması mı: Gümüş emtiasında iki gün öncesine kadar bir hafta içinde % 9 civarında bir yükseliş yaşandı. Bazı yabancı kaynaklar bu olayın da ABD’deki organize yatırımcıların gümüşe yöneldiklerini ve bu nedenle anılan yükselişin yaşandığını ileri sürdüler. Fakat küçük yatırımcıların organize olduğu twiter hesabından yapılan açıklama da onların bu yükselişle ilgileri olamadığı, yükselişteki paylarının sadece %3 olduğu belirtildi.

 

 

Gerçekten de uzun süredir baskılanan gümüş fiyatları, gümüş yatımcılarının aslında Ocak ayı sonlarında borsalarda gümüş yatırım fonları alması ve bunu Asya piyasalarında gümüşe yönelik gittikçe artan talep izleyince emtianın fiyatı kısa sürede yükseldi. Fakat ABD borsalarının açıldığı andan itibaren peş peşe gelen sert satışlar fiyatların geri çekilmesine neden oldu.

 

Değerli maden olmasının yanında çok önemli bir endüstriyel hammade malzemesi de olan gümüşün önümüzdeki dönem pandemiden çıkılma sürecinde 35 Dolar civarına geleceği değerlendirilmektedir.

 

Sonuç ve Değerlendirme: Sermaye piyasası uzmanları bireysel yatırımcıların bir araya geldiklerinde piyasayı ne ölçüde etkileyebildiklerini kanıtladıklarını düşünüyorlar. Hatta birçoklarına göre bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

 

Düzenleyici kurumlar böyle dalgalanmaların tekrar yaşanmaması için yüklü miktarda kısa pozisyon alan hedge fonların üzerine gidebilir, ya da Reddit gibi platformlarda hisse senetlerini tartışan gruplara karşı önlem almayı düşünebilirler. Ancak organize olan kalabalıklar teknoloji avantajını kullanarak piyasayı etkileyebilme gücünü artık algıladılar.

 

Bu satırların yazarı ise gerek akademik gerek mesleki hayatında öğrendiği bir bilgiye çok inanmaktadır: Şayet herhangi bir siyasi, ekonomik hatta terör odaklı örgütlenme söz konusu ise ve bu oluşum çok kısa sürede engellenmiyorsa, bu durumda ya hegemonik güç anılan oluşumun içindedir, ya da destekliyordur. En iyimser tabirle de kamuoyuna henüz yansımayan gerekçeler nedeniyle göz yumuyordur.

 

 

 

Küçük balıkların birleşerek büyük balinaya meydan okuması hadisesi olarak görülen ve küresel bazda küçük yatırımcılar tarafından sempatiyle bakılan bu olaya ilişkin , ABD’nin en zengin yatırımcısı Elon Musk’ın yaptığı açık destek açıklaması, bu kanaati doğrular niteliktedir.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.