Genç Yeşilaycılar kış kampını bekliyor

Genç Yeşilaycılar kış kampını bekliyor

Genç Yeşilay Kış Kampı, 9-11 Şubat tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aytepe Diriliş Kamp alanında gerçekleşecek

A+A-

Türkiye’nin dört bir yanından üniversiteli genci bir araya getiren Genç Yeşilay Kış Kampı, 9-11 Şubat tarihleri arasında yapılacak. 200 erkek ve 150 kadın üniversiteli gencin katılacağı kamp, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aytepe Diriliş Kamp alanında gerçekleşecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Mevlüt Karataş, “Kampta, Yeşilay farkındalığı oluşturma, bağımlılık konusunda gençlerin daha donanımlı olması, gençlerin zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle geçirmeleri amaçlanıyor. Ayrıca birçok farklı etkinlikte gerçekleştirilecek ve kamp sonunda katılan arkadaşlarımıza katılım belgesi verilecek” diye konuştu.

“SEN İNSANSIN, BAĞIMSIZ OL”

1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Yeşilay Haftası’nda yapılacak etkinliklerden de bahseden Karataş, “Yeşilay Haftası’nda Ankara’nın mülki ve idari amirleri başta olmak üzere, MEB yöneticileri, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ve öğrencilerimizin katılacağı 'Sen İnsansın, Bağımsız Ol' adında bir panelimiz olacak. Mart ayı başta olmak üzere diğer aylarda da birer kez farklı AVM'lerde, özellikle de hafta sonları stantlar açarak, duyarlı vatandaşlarımıza, bağımlılık konularında afiş ve broşür dağıtımı yapacağız. Okullarda formatör öğretmenlerimiz aracılığıyla gerek öğrencilerimize gerekse de öğretmenlerimize bağımlılıkla mücadele içerikli seminerler verilecek” ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİYİ ÖLÇÜSÜZ KULLANMAK CİDDİ ZARARLARA NEDEN OLUYOR”

Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak her türlü bağımlılığa karşı mücadele ettiklerini belirten Başkan Karataş, özellikle teknoloji bağımlılığının her geçen gün daha da artış gösterdiğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “Sigara, alkol, madde, kumar gibi bağımlılıklar, insanların özellikle de gençlerin hayatını çok kötü etkiliyor. Biz Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak bütün bu bağımlılıklarla ilgili mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Bunların yanında artık teknoloji bağımlılığı da çoğu insanı esir almış durumda maalesef. Teknolojinin sayısız faydası olsa da teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanmak ciddi zararlara neden oluyor. Fiziksel olarak, halsizlik, bedende duruş bozuklukları özellikle de gözlerde yanma problemleri meydana geliyor. Sosyal anlamda ise, kişi çevresindeki herkesle sorunlar yaşayabiliyor. Hayatın her alanında da başarısız olmaya başlıyorlar. Uyku ve yemek alışkanlıklarında da sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Yani diğer bağımlılıklar gibi internet ve teknoloji bağımlılığı sonucunda da kişinin hayatında birçok olumsuz durum meydana geliyor.

EN ÖNEMLİ GÖREV AİLEYE DÜŞÜYOR

Geçmiş yıllara oranla sigara, alkol ve madde bağımlılığı nüfusa göre azalmakta, teknoloji bağımlılığı ise artmaktadır. İnsanlar, bu tür bağımlılıklarından kurtulmak için ise kesinlikle profesyonel destek almalı. Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) ve Yeşilay Danışmanlık Merkezinde (YEDAM) bu konularla ilgili bilgi alınabilir. Burada en önemli görev aileye düşüyor. Özellikle ergenlik döneminde çocuklarımızla çatışma da yaşasak onların kendilerini ‘öteki’ hissetmelerine neden olacak davranışlarda bulunmayalım. İletişime açık olalım ve onlara güven verelim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.