Gss Prim Borcu Affı Gss Borç Sorgulama Gss Kimleri Kapsıyor?

Gss Prim Borcu Affı Gss Borç Sorgulama Gss Kimleri Kapsıyor?

Genel sağlık sigortası borcu olanlar 2020 yılı itibari ile sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak peki Gss borçları affedilecek mi? Gss borcumu nasıl öğrenirim Gss kimleri kapsıyor gibi bir çok sorunun cevabı haberimizin içinde

A+A-

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda yapıla açıklamaya göre Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını yıl sonuna kadar ödeyenlerin gecikme cezaları siliniyor. Bu gelişme sonrasında bir çok kişi GSS borçlarının olup olmadığını merak etmeye başladı. Peki, GSS borç sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye'de yaşayan ve herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler Genel Sağlık Sigortası borçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilir. E-Devlet bir çok konuda vatandaşlara yardımcı olmak için kuruldu. GSS tescil ve prim borcu sorgulama işlemini yapmak isteyenler e devlet üzerinden sisteme giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bölümünden prim borçlarını sorgulayabilir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sağlık harcamalarına indirim imkanı sunan Genel Sağlık sigortasından bir çok kişi yararlanmak istiyor. Genel Sağlık Sigortası, sağlık harcamaları sırasında vatandaşlara finansal destek sunuyor. Bu sigorta gelir durumuna bakılmadan yapılmaktadır.

2006 yılında alınan karar sonrasında sigorta kurumları Sosyal Güvenlik Kurumu altında birlikte hareket ediyor. Genel Sağlık Sigortası ile birçok sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu haklardan yararlanan kişiler;

  • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar,
  • SSK ve Emekli primlerini yatırmayanlar,
  • Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar,

18 yaşının altındaki kişilerden ise herhangi bir prim istenmiyor. Fakat 18 yaşından büyükseniz ve herhangi bir işte çalışmıyorsanız belirli miktarlarda ücret ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır?
GSS gelir testi nasıl yapılır? Gelir testi Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamına girer. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun temsilciliklerine başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Gelir testi kim için yapılacaksa o kişi bizzat başvurulması gerekir. Zaruri durumlarda ise birinci derecede yakını başvuru yapabilir. Gelir testi için herhangi bir belge talep edilmiyor. Başvuru için verilen formun doldurulması yeterlidir.
Aile içerisindeki bireylere düşen gelirin aylık tutarı, güncel prime esas kazanç alt sınırından düşükse bireyler genel sağlık sigortası kapsamına alınmaktadır.

GSS Aylık Ücreti Nedir?

GSS aylık ücreti nedir? 2019 da ki düzenlemeye göre GSS’yi cebinden prim ödeyenlerin prim tutarları 76.6 TL tutarına kadar düşüyor. Brüt asgari tutarın %3 kadar bir prim ödemesine denk geliyor, 2020 yılında ise 88.29 TL gibi bir miktar çıkıyor. GSS primlerin düşürülmesi ile sistemden kaynaklanan karmaşa tamamen ortadan kaldırılıyor.

Genel Sağlık Sigortası Primlerinde sabit prim esas alınıyor. Herkes için geçerli olan sabit prim ödemesi ile herkes sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.

GSS Borçları Silinecek Mi? GSS Borç Affı

Sigortası olmayan milyonlarca kişi GSS borçlarının silinmesini bekliyor.  Peki, GSS borçları silinecek mi?

2020 yılına girilmesiyle beraber yayınlanan karara göre Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ancak primlerini zamanında ödemeyip Gss prim borcu olan Türk vatandaşları ücretsiz sağlık hizmeti alamayacak. Bununla beraber Genel Sağlık Sigortası borçlarının silineceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

GSS Kimleri Kapsıyor?

Genel Sağlık Sigortası herkesi kapsıyor. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu hizmetten faydalanabilir. Eğer kişi çalışıyorsa sigorta primleri işvereni tarafından ödenir. GSS kimleri kapsıyor?

  • Sigortalı bir işte çalışmayan,
  • Sağlık güvencesi olmayan,
  • SGK’dan emekli maaşı ya da geliri bulunmayanlar GSS kapsamındadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
İlgili Haberler