Haftalık Ekonomi Analizi

Haftalık Ekonomi Analizi

Bu analiz, 24 Şubat 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

 

A-) Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta özellikle bölgemizde artan gerginlik ve jeopolitik risk nedeniyle hareketlilik/volatilite açısından tarihi bir hafta oldu. Çin’de ortaya çıkan salgının, görülen vaka sayısının her geçen gün artması sonrasında Çin dışına da yayılması, küresel çapta endişeleri arttırdı. Böylece de zayıf risk iştahının arkasındaki katalizöroldu. Salgın ile birlikte küresel belirsizliklerin ön plana çıkmasıyla Dolar endeksi (DXY) yaklaşık üç yılın ardından 100 seviyesine yaklaşırken, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,50’nin altına gerilemesi risk iştahındaki zayıflığın önümüzdeki hafta da devam edebileceğine işaret ediyor. Bu bağlamda, güvenli liman talebiyle altın son 7 yılın en yüksek seviyelerini gördü ve haftayı ons başına 1.643dolardan kapattı.

Euro Bölgesinde, en güçlü ekonomi durumunda olan Almanya’da, ekonomisinin gelecek beklentisini ölçen ZEW endeksi verilerinin de beklentilerin altında kalmasıyla ABD Doları karşısında iyice güç kaybeden Euro, 2017 yılından beri en zayıf seviyeye indi.

Petrol piyasasında bakıldığında da 6 Mart 2020 tarihinde toplanacak OPEC öncesi, OPEC’in arz kısıntısına gidebileceği beklentisi petrol fiyatlarını destekledi ve hem Ham petrol, hem de Brent petrol önemli ölçüde yükseliş yaşadı.

FED ABD Ekonomisi ile ilgili İyimser: Öte yandan ABD’de geçen hafta FED’in toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, ABD ekonomisinin gidişatı hakkında iyimser bir tablo çizdi. Tutanaklarda koronavirüs ve Orta Doğu’da artan gerilimle ilgili endişeler dile getirildi. Ayrıca ticaret belirsizliğinin ticaret anlaşmasına rağmen sürdüğü vurgulandı. Tutanaklarda bir önceki toplantıya göre büyüme projeksiyonu daha güçlü ve enflasyon hakkında daha iyimser bir hava hakim oldu. Fakat buna rağmen piyasalara faiz oranı değişikliğine ilişkin bir mesaj verilmedi ve mevcut para politikasının devam edeceği vurgulandı.

Ülkemizde ise 2019 yılının son iki ayında 300 puanın altına inen ülkemizin risk pirimi-CDS- geçen hafta, İdlip kaynaklı jeopolitik risklerin artması, Moskova ile yapılan görüşmelerden istenilen sonuçlara ulaşılamadığına yönelik haber akışları ile 286 puana kadar yükseldi. Bu da hem Türkiye’nin libor puanını yukarı çekti hem de BİST’in düşmesine gram altının da fırlamasına yol açtı.

 

Öte yandan geçtiğimiz hafta TCMB Para Piyasası Kurulu (PPK), politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, 50 baz puan indirerek %10,75’e çekti.  Bu bağlamda, Merkez Bankası, bu yılın ilk iki ayında 125 baz puanlık indirime gitmiş oldu. Böyleceülkemizde TCMB’nin açıkladığı yıllık enflasyon rakamı olan % 12,15 ile % 10,75 olan politika faizi oranındaki fark, % 1,5’a çıkmış oldu.

PPK toplantı karar metninde küresel ve yerel koşullar izin verdikçe Merkez Bankası’nın kademeli ve sınırlı şekilde faiz indirimlerine devam edebileceği görüldü.Bunun yanı sıra, yatırımlar ve istihdama yönelik tonunda sınırlı da olsa iyileşme olduğu ancak ikilide zayıflığın devam ettiği gözlemlendi.

Özel Sektörün Dış Kaynaklı Kredisi Azalıyor: TCMB, 2019 Aralık dönemi özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini açıkladı. 2018 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 17,2 milyar dolar azalarak 191,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 5,8 milyar dolar azalarak 9,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, Yurtdışı yerleşik kişiler 10 Şubat - 14 Şubat haftasında, hisse 
senetlerinde 259 milyon dolarlık, DİBS'te ise 566milyon dolarlık net satış yaptılar. ÖST tarafında da 1milyon dolar net alış gerçekleştirdiler.

Dolayısıyla, yabancıların 10 Şubat - 14 Şubat arası haftalık işlemleri 824 milyon dolar net satış olarak gerçekleşti. Yılbaşından beri ise 14.02.2020 tarihi ile biten hafta itibarıyla hisse senedinde 694 milyondolarlık satış, DİBS'te ve ÖST'de ise sırasıyla 1.642milyon dolar ve 39 milyon dolarlık net satış olmak üzere toplamda 2.375 milyon dolarlık çıkış yaşandı. 

Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, hisse senedi piyasasında yabancıların payı 14 Şubat itibariyle % 60,5 olurken önceki haftada da bu oran % 60,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında % 60,9olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise % 65,7seviyesinde yer almaktaydı.

Haftalık performanslara bakıldığında, geçen haftaki gibi Beyrut/Lübnan Borsası –BLOM STOCK- en çok değer artışı kaydeden borsa olurken, yine Nijerya Borsası da – NS– en fazla değer kaybeden borsa oldu. Bizim borsamız -BİST 100- ise haftayı - %2,76’lık kayıpla tamamladı.

Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik varlığı% 4,17’lik artışla Gümüş olurken, en fazla kayıp iseABD Doları karşısında - % 3,64 değer kaybeden Nikel oldu.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık - % 0,76’lık kayıpla kapattı.

B-) Haftaya Bakış: 24 Şubat 2020 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından oldukça sakin geçecektir.Önemli görülen veri setleri şu şekildedir:

24 Şubat Pazartesi günü, Almanya’dan İş İklimi Endeksi (İFO) rakamları gelecektir.

25 Şubat Salı günü, Almanya’dan 4.Çeyrek GSYH, ABD’den de içinde bulunduğumuz aya ait Tüketici Güven Endeksi verileri gelecektir.

26 Şubat Çarşamba günü, ABD’de Ocak ayına ait Konut Satışları ile Ham Petrol Stokları rakamları açıklanacaktır. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde Almanya’da bir konuşma yapacaktır.

27 Şubat Perşembe günü, ABD’de Ocak ayına aitçekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verisiyle, 4.Çeyrek GSYH rakamları açıklanacaktır.İspanya’dan TÜFE ve ÜFE verilerinin yer aldığı enflasyon rakamları ile Rusya’dan Merkez Bankası rezervleri gelecektir. 

Haftanın son günü olan 28 Şubat Cuma günü, Almanya’dan işsizlik oranlarına ait veri ileFransa’dan TÜFE ve ÜFE verilerinin yer aldığı enflasyon rakamları gelecektir.

Türkiye’de, 24 Şubat Pazartesi günü, Kapasite Kullanım Oranı (KKO) ile Ocak ayına ait Yabancı Turist Girişi sayıları açıklanacaktır. 27 Şubat Perşembe günü, Ekonomik Güven Endeksi verisi ilan edilecektir.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

• Dolar Endeksi (DXY): Yükseliş hareketini geçen hafta da sürdürmüş ve haftayı 99,51 seviyesinden kapatmıştır. ABD Dolarındaki güçlenme eğilimihalen devam etmekle birlikte DXY’de “aşırı alım” durumu söz konusudur ve bu nedenle de önümüzdeki hafta düzeltme yapması beklenmektedir. Bu durumda, geçen haftaki kapanış seviyesi olan 99,03’e gerileyebilir. Buseviyeyi de aşağı yönlü kırması halinde destek seviyesi 97,85’tir. Düzeltme hareketinin kısa sürmesi ve DXY’nin yönünü tekrar yukarı çevirmesi halinde ise direnç seviyesi, 100,44-102,00 bölgesi olacaktır.  

• EUR/USD: DXY ile ters korelasyon yaşayan ve dolayısıyla ABD Dolarındaki güçlenme eğiliminden olumsuz olarak etkilenen parite, hafta içinde 1,07’li seviyeleri görmesine rağmen toparlanma yaşamış ve haftayı 1,0846 seviyesindenkapatmıştır. Önümüzdeki hafta da yukarı yönlü ivmelenme yaşaması muhtemeldir. Karşılaşacağı ilk direnç, 1,0937 olup burayı da yukarı yönlü kırarsa 1,1061, ikinci direnç seviyesi olacaktır. Şayet geri çekilme yaşarsa da 1,0752, ilk destek seviyesi olacaktır.  

• WTI: Ham petrol verisi olarak, iki hafta önce başladığı toparlanma hareketine devam ederek haftayı 53,38 seviyesinden kapatmıştır. Bu yükseliş halen bir tepki alımı olarak değerlendirilebilir. Zira pozitif trendin başlaması için 56,64 seviyesi üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç vardır. Geri çekilmelerde ise 53,26’nın aşağı yönlü kırılması durumunda, 49,78-46,36 hattı, destek bölgesi olacaktır.

• Brent: Brent Petrol de haftayı 58,45 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak halen negatif trendiçindedir. 62,33 seviyesi üzerinde haftalık kapanış yapması halinde pozitif trende girmiş olacaktır. Bu durumda 69,41-72,94 bölgesi, ana direnç seviyesi olacaktır.  Geri çekilmelerde ise 57,76’nın aşağı yönlü kırılması durumunda, 51,70 seviyelerine kadar alan söz konusudur.

• USD/TL: Yukarı yönlü hareketi devam ettirerek haftayı 6,0966 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak artık 6 seviyesini destek haline getirmiş durumdadır. Hafta içinde 6,12 seviyelerini test etmiştir. Jeopolitik risk faktörünün yüksek seviyede seyretmesine bağlı olarak CDS primimizin artması, ülkeden çıkmakta olan uluslararası sermaye, kurun yukarı çıkmasını desteklemekte ve düzeltme yapmasını engellemektedir. Önümüzdeki hafta da kurun yükselişini sürdürmesi muhtemeldir. 6,1013seviyesini yukarı yönlü kırması halinde direnç seviyesi, 6,1500 olacaktır. Düzeltme niteliği taşıyabilecek kısa süreli olabilecek bir geri çekilmede ise 6,0147-6,0549 bölgesi destek seviyesi olacaktır.

• Gram Altın: Haftayı rekor seviyede bir yukarı ivmelenme ile 322,65 seviyesinden kapatmıştır.Üstelik de bu seviyeye teknik olarak “aşırı alım” durumunda olduğu halde hiç duraklamadan,düzeltme yapmadan gelmiştir. Gerek artan jeopolitik risk nedeniyle USD/TL kurunun gerekse korona virüs sebebiyle ons altının yukarı yönlü harekete devam etme isteği, gram altında da etkili olmakta ve halen pozitif trende devam etmektedir. Bu durumda, 324 seviyesinin yukarı yönlü kırılması halinde 330 seviyesine kadar alan vardır. Düzeltme niteliği taşıyacak geri çekilmelerde ise 316-312 bölgesi, destek seviyesi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.