HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ

A+A-

 

Bu çalışma, 29 Haziran 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirmek amacı ile hazırlanmıştır.

Geçen Haftaya Bakış: Küresel piyasalar haziran ayını ve dolayısıyla da yılın ilk yarısını geride bırakırken Covid-19 salgının yavaşlamasının ardından yılın ikinci yarısını karşılamaya hazırlanıyor. Bununla birlikte pandemi etkisi henüz geçmiş değil. ABD’de ülke genelinde yeni vaka sayısında 38 bin 886 rakamı görüldü ve vaka sayılarında 2 ay öncesine dönüldü.

Bunun yanı sıra salgının üreme hızı katsayısının gelişmiş ülkelerde kontrol alınarak ekonomik aktivitelerin yeniden açılmasına rağmen pandeminin ardından bıraktığı yıkıcı hasarlar büyüme rakamları ile belirginleşmeye devam ediyor.

Dünyanın En Büyük Ekonomisi % 5 Küçüldü: ABD Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu’nun yayınladığı verilere göre; Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), 2020 yılının ilk çeyreğinde piyasa beklentilerine eş değer seviyede %5.0 oranında küçüldü.

Öte yandan, ABD’de “Kişisel Gelirler” de yüzde 4,2oranında düştü.

 

Tüketici harcamaları da mayıs ayında yüzde 8,2 artarak, 1959'da verinin izlenmeye başlanmasından bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi. Tüketici harcamaları nisan yüzde 12,6 ile rekor seviyede gerilemişti.

 

ABD tüketici harcamaları mayıs ayında güçlü bir şekilde toparlandı ancak gelirlerin düşmesi ve milyonlarca kişinin gelecek aydan itibaren işsizlik ödeneklerini kaybedecek olmasına bağlı olarak bu durumun sürdürülemeyeceği değerlendirilmektedir.

Avrupa Birliği 1 Temmuz’da Kapıları Açmaya Hazırlanıyor: AB, 1 Temmuz'dan itibaren kapılarını birlik dışındaki ülkelere açmaya hazırlanıyor.
Hazırlanan listede, süreci iyi yöneten ülkelerin vatandaşları, AB'ye turizm amaçlı giriş yapabilecek.

The New York Times ‘in ulaştığı taslak listede ABD yer almıyor. 

ABD-Çin Gerilimi Artıyor: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'nin Avrupa'daki birliklerini, Çin ile mücadele kapsamında başka bölgelere kaydırdığını bildirdi.

Pompeo, "Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile mücadelede yeterli hazırlıkları yaptığımıza ve kaynağımızın olduğuna emin olacağız" dedi.

Bunun yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin Komünist Partisi yetkililerine, Hong Kong'un özerkliğine ve insan haklarına aykırı adımları dolayısıyla vize kısıtlamaları getiriyor.

Öte yandan, Reuters'in haberine göre ABD Senatosu, Hong Kong'a şehrin özerkliğine halel getiren ulusal güvenlik yasasında dahli olan Çinli yetkili ve kurumlara yaptırımlar öngören yasa teklifini kabul etti.

Yorum: Bahse konu gerilim küresel piyasalarda tedirginliği artırmaktadır. Piyasalardaki gerginliği ölçen VİX Endeksi geçtiğimiz hafta başında 30 seviyelerinden yönünü yukarı doğru çevirip haftayı 34 seviyelerinde kapatırken, piyasaların stresli durumlarda “Güvenli Liman” olarak gördüğü Ons Altın da yukarı eğilimi gösterdi ve haftayı yükselişle kapattı. ABD Borsaları eşliğinde dünya borsaları pandeminin de etkisiyle haftayı düşüşle kapattılar. Gerginliğin daha fazla artmasının piyasaların toparlanmasının önüne set çekebileceği düşünülmektedir.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı ( Pentagon) görev alanına giren böylesine önemli bir konuda pentagonun sessiz kalması ve açıklamayı Dışişleri Bakanı’nın yapması da dikkat çekici olarak görülmektedir.

Almanya Uzlaşma İstiyor: AB’nin öncü ekonomisi Almanya Ekonomi Bakanı Scholz yaptığı açıklamada “ABD ile Çin arasında Dünya Ticaret Örgütü  bazlıticaret anlaşması görmek istiyoruz, bu küresel ekonomiyi destekler “ dedi.

ECB Başkanı Pandemi Krizi Konusunda İyimser: Avrupa Merkez Bankası (ECB)Başkanı Lagarde, Dünyanın Covid-19 krizinin en kötüsünü atlatmış olabileceğine inandığını söyledi. Geçen cuma günü çevrimiçi bir konferansa katılan Lagarde yaptığı konuşmada, kriz aşılırken ve sonrasında statükoyageri dönmenin pek mümkün olmadığını söyledi. Lagarde “Muhtemelen dip noktayı gördük...” şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Denge Kurmaya Çalışıyor: Avrupa Birliği’nin yürütme organı konumundaki AB Komisyonu Başkanı Leyen yaptığı açıklamada, Çin konusunda dengeli konuşmaya özen gösterdi. Leyen:  "Çin, AB için müzakere ortağı olmakla birlikte ekonomik ve sistemik bir rakip” şeklinde konuştu.

AB Komisyonundan Türk Şirketlerine Hibe Destek: Avrupa Birliği Komisyonu, "Nanoteknoloji, ileri malzemeler, biyoteknoloji, ileri imalat ve işleme teknolojileri" alanında proje üreten 11 Türk kuruluşuna 4,4 milyon Euro’luk hibe desteği vereceğini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “Hürmüz Boğazı Petrol için Alternatifsiz Değil” : Hasan Ruhani, ülkenin güneyine döşenen 1000 kilometrelik yeni petrol boru hattı sayesinde artık petrol ihracatı için Hürmüz Boğazı'na bağımlı olmadıklarını söyledi.

Ruhani katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde Basra Körfezi kıyısında bulunan petrol bölgesi Gure ile Umman Denizi kıyısındaki Cask Limanı arasında 1000 kilometre uzunluğunda bir petrol boru hattı döşendiğini belirterek, "Petrol ihracatımız artık Hürmüz Boğazı'na göbekten bağlı değil. İran tarihinde ilk defa böyle bir proje gerçekleştiriliyor." dedi.

Yorum: Umman körfezi ile Basra körfezini ayıran ve dünyanın en önemli petrol damarı olarak bilinenHürmüz Boğazı, İran’ın özellikle ABD ile yaşadığıgerilim katsayısı her yükseldiğinde defalarca kapatmakla tehdit ettiği çok stratejik bir konumda bulunan bir boğazdır. İran’ın ikinci adamı konumundaki Ruhani’nin bu beyanı dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde oluşabilecek yeni gerilimlerde İran’ın Hürmüz’ü kapatma kozunu artık daha yüksek sesle dillendirebileceği ve belki de bunu gerçekleştirebileceği, bu yolla da petrol fiyatlarının yükselmesini sağlayacağı değerlendirilmektedir. 

Türkiye – İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması Yapacak: İngiltere Ticaret Bakanı Truss, Twitter'danyaptığı paylaşımda, "İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret anlaşması görüşmelerinde ilerleme olduğunu görmek harika" ifadelerini kullandı.

Türkiye Sanayi Üretiminde Daralma: Türkiyepandeminin etkisiyle sanayi üretiminde en fazla daralma yaşayan ülkelerden biri oldu.

Türkiye “Gelişmekte Olan Ülkeler” Borsasından Çıkarılabilir: SPK tarafından BİST’de konulan açığa satış yasağının devam etmesi, Türkiye’yi gelişmekte olan borsalar kapsamından çıkarabilir.

MSCI Inc. Tarafından yapılan açıklamada 2020 sınıflandırma değerlendirmesinde Kurum, MSCI Turkey Endeksi'ndeki hisse senetlerinin de, açığa satış ve hisse borçlanma yasaklarının erişimi baskılaması durumunda gelecek aylarda yeniden sınıflandırma için analiz edilebileceğini belirtti.

Türkiye'nin gelişen piyasa statüsünün gözden geçirilebileceği ve "öncü gelişen piyasa" ya da "ayrık" kategorisine indirilebileceği belirtildi.

TCMB Bu kez Faiz İndirmedi: Geçtiğimiz hafta toplanan TCMB Para Piyasası Kurulu (PPK) beklentilerin aksine faiz indirmedi. BöyleliklePolitika Faizi %8,25 olarak kaldı

TCMB Para Politikası Kurulu'nun kararlarını değerlendiren JPMorgan, Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 8,25 sevilesinde tutarak "şahin bir sürpriz" yaptığını belirtti. JPMorgan, yılsonu faiz tahminini yüzde 8 olarak korudu.

Türk Ekonomisinde Krizi Atlatma İşaretleriGörülüyor: Halen özellikle kamu bankaları öncülüğünde %23’lük bir kredi büyümesi vardır. Bu oran oldukça kuvvetli bir büyüme oranıdır ve ekonomik faaliyetlere katkı sunmaktadır. Özelikle taşıt ve gayrimenkul sektöründe bu canlanma kendisini göstermektedir. Elbette bu orandaki güçlü büyüme enflasyonu yukarı doğru ivmelendirecektir. Yılsonu itibarıyla % 4,5’tan daha az bir küçülme yaşayacağımız görülmektedir ki ekonomistlerin beklentisi en az % 5 daralmadır. Burada finans sektörünün reel ekonomiyi desteklemekte önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Elektrik tüketimi de bir normalleşmenin yaşandığını teyitetmektedir. Nisan ayında ekonominin yavaşlamasıyla yıllık bazda % 15’lik bir daralma söz konusuydu ve mayıs ayında kayda değer bir iyileşme de olmamıştı. Haziran ayında ise geçen yıl ile hemen hemen aynı seviyede bir elektrik tüketimi olduğu görülmektedir. İşletmelerin yeniden açılması ve çarkların dönmeye başlamasıyla birlikte elektrik tüketiminde de artış ve normale dönüş söz konusudur. Ekonomik güven endeksi artma eğilimindedir: TÜK ve TCMB’nin yayınladığı “Ekonomik Güven Endeksi” raporlarında sektör temsilcilerinin önümüzdeki üç aya yönelik olarak güvenlerinin artmakta olduğu görülmektedir. Özellikle imalat ve inşaat alanında siparişler kötümserlik değerlerinden çıkıp iyimserlik değerlerine ulaşmış durumdadır. İnşaat sanayinde %33, perakende ve hizmetler sektöründe %9’luk bir artış söz konusudur. Ama sanayi üretimi için çok önemli olan kapasite kullanım oranında kıpırdanma olmasına rağmen henüz pandemi öncesi döneminoldukça uzağında seyretmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: "Güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre; hizmette %8.5, perakendede %9.3 ve inşaatta %33.1 arttı. Ekonomik İstikrar Kalkanı ile verdiğimiz destekler, sektörel güven endekslerimize de yansıdı. Veriler bu zor süreçten güçlenerek çıkacağımıza olan inancımızı destekliyor." dedi.

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri: TCMB, haftalık para ve banka istatistiklerini açıkladı. Buna göre TCMB’nin resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 5,3 artarak 90,9 milyar ABD Doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 5,4 artarak 52,8 milyar ABD Doları olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları da yine yüzde 5,4 artarak 36,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

12-19 Haziran haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 76,0 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken 86,0 milyon dolar repo dahilDevlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satımı gerçekleştirdi. Yabancılar, 6 aylık aradan sonra hem hisse senedi kanadında hem de DİBS kanadında alımlar gerçekleştirdi

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 19Haziran itibariyle %52,1 olurken önceki haftada da bu oran %52,0 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %63,9’du.

Türkiye’nin CDS Puanı geçen hafta 487 seviyesine ulaştı. Bir önceki haftaki 470 seviyelerinden kademeli bir artış gözlendi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

• DXY: Geçen hafta yatay bir seyir izleyen dolar endeksi yine 98-101 bandına yakın bir seviyeden kapanış yaptı. Bu hafta şayet 97,91 seviyesi üzerine çıkarsa bandın içine yeniden girecektir. Karşılaşacağı ilk direnç 98,53 seviyesi olacaktır.Bu seviyeyi de aşması durumunda 100,54’e kadar alan vardır. Fakat aşağı yönlü hareket ederse 96,06bölgesine kadar inebilmesi, teknik açıdan mümkün görülmektedir. Bu seviyeyi kırması halinde ise kısa vadeli negatif trende başladığı söylenebilir.

• EUR/USD: Geçen hafta 12.00 seviyesinin üzerinde tutunmayı başarmıştır. Önümüzdeki hafta ters korelasyon içinde olduğu DXY’nin yukarı yönlü hareketlerinde EUR/USD paritesi aşağı yönlü hareket edecektir. Bu durumda 1,1081 seviyesi karşılaşacağı ilk destek olacaktır. Bu desteği de kırması halinde destek seviyeleri, 1.10.00-1,0800bölgesi olacaktır. Ancak DXY’nin aşağı yönlü hareket etmesi halinde Parite bu kez de yönünü yukarı çevirecektir ki böyle bir durumda 1,14 seviyesi, önemli direnç bölgesi haline gelecektir.   

• Brent: Brent Petrol de geçtiğimiz hafta yatay bir seyir takip etmiştir. Yukarıda 43,86 – 43,96bölgesinin aşılması halinde Mart ayında oluşan boşluk, 45.00 Dolar önemli bir direnç olarakizlenebilir. Geri çekilmelerde 40 Dolar çok kritik bir destek noktasıdır. Bu seviye altında günlük kapanışlar ise piyasaları karamsarlığa sürükleyebilecek, genel risk iştahını gölgeleyecektir. Böyle bir harekette 37,60-36,78bölgesinin aşağı yönlü kırılması durumunda 32Dolar seviyesine gitme potansiyeli bulunmaktadır.

 

• Altın(Ons): Geçtiğimiz hafta da önemli bir yukarı ivmelenme yaşamış ve haftayı da kritik bir direnç olan1750 seviyesine yakın bir yerden kapatmıştır. Bu hafta da yükselişine devam etmesi durumunda karşılaşacağı direnç seviyeleri, 1790-1805 bölgeleri olacaktır. Bu seviyenin de üzerine çıkması halinde 1820-1860 bölgesine kadar alan vardır. Geri çekilmelerde ise 1730-1704 seviyeleri, önemli destek bölgesidir. Bu seviyenin de kırılması halinde 1662 seviyesine kadar inebilme potansiyeli teknik açıdan mümkün görülmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.