Haftalık Ekonomi Analizi

Haftalık Ekonomi Analizi

Haftalık Ekonomi Analizi

A+A-

 

Bu çalışma, 24 Ağustos 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta, ülkemizdeki gelişmeler dışında rutin bir hafta oldu. ABD piyasalarında gelen olumlu ekonomik veriler piyasayı canlı tutarken, Avrupa piyasaları ise gelen olumsuz verilerle düşüş kaydetti. Türkiye’de kuşkusuz haftanın olayı Cumhurbaşkanımızın verdiği “Karadeniz Doğalgazı” müjdesi oldu.

ABD’de Yüzler Gülüyor: ABD'de imalat sanayinde büyümenin öncü göstergesi olan “Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI)”, Ağustos ayında 2,7 puanlık artışla 53,6 değerine çıktı ve son 19 ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

Ocak 2019'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaşan endeks, bu dönemde ekonomik normalleşmenin etkisiyle Temmuz itibarıyla imalat sektöründe görülen genişlemenin sürdüğüne işaret etti.

Beklentinin üzerinde bir artış gösteren verinin, Ağustosta 51,9 değerini alması tahmin ediliyordu.Bahse konu veri, Temmuz ayında 50,9 değerinde gerçekleşmişti.

Bunun yanı sıra, ABD’de ekonomideki iyileşmenin bir başka olumlu işareti de ikinci el konut satışlarında görüldü. ABD’de 2. el konut satışları Temmuz ayında yüzde 24,7 ile tüm zamanların en büyük artışını gerçekleştirerek 5,86 milyona çıktı. Piyasa beklentisi, satışların yüzde 14,6 artarak 5.41 milyona çıkması yönündeydi.

Ekonomik toparlanmaya temel bir destek sağlamaya devam eden konut piyasasındaki bu iyileşme, mortgage faizlerindeki düşüşten kaynaklanıyor.

Çin Şirketi ByteDance ABD Yönetimine Dava Açıyor: ABD’de Başkan Trump’ın, Tik Tok’unABD’li bir firmaya satılması için bir kararname imzalaması üzerine, Tik Tok uygulamasının sahibi olan ByteDance şirketi önümüzdeki haftalarda ABD yönetimine dava açmaya hazırlanıyor.

Trump’ın 6 Ağustos’ta yayınlanan idari emrine göre, Çinli ByteDance’ın ABD’nin yargı yetkisine tabi tüm işlemlerinin 45 gün içinde yasaklanacağı bildirilmişti.

Yorum: Daha önceki raporda Çin Dışişleri Bakanlığının ABD ile ilişkileri resmi düzeyde ilişkileri sürdürülebilir seviyede tutma kararından bahsedilmişti. Çin şirketinin Tik Tok ile ilgili dava açma girişimi de Çin yönetiminin ABD ile gerilimi hukuk platformunda sürdürmeye niyetli olduğu değerlendirilmektedir. Siyasi çözümü ise ABD’deki başkanlık seçimleri sonrasına bıraktığı ve Biden’ın Başkan seçilmesi üzerine strateji kurduğu düşünülmektedir. 

İran Yaptırımları Yeniden Uluslararası Gündeme Taşınıyor: ABD Başkanı Trump, İran'a yönelik yaptırımlarını geri getirebilecek mekanizmayı kullanacağı konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bilgilendirilmesi için talimat verdiğini açıkladı. BM Güvenlik Konseyinin önümüzdeki Eylül ayında yapılacak toplantıda “İran Yaptırımları” konusunu yeniden gündemine alması bekleniyor.

Yorum: Daha önce ABD-Çin gerilimini başkanlık seçimi stratejisi olarak kullanan Trump’ın şimdi de bu stratejiye ilaveten İran kozunu kullanarak bu sayede ülkesindeki İran alerjisini harekete geçirmeyi hedeflediği, Biden’a yönelmesi muhtemel Yahudi seçmen oylarını konsolide etmeyi planladığı düşünülmektedir.

Libya Başbakanı Serrac Ateşkes ve Seçim Çağrısı Yaptı: Libya Hükümeti'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Serrac, "Milli ve siyasi sorumluluğunun, ülke ve bölgenin içinde bulunduğu durumun ve salgın şartlarının gereği olarak, ülkedeki tüm askeri güçlere derhal ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması talimatı" verdi.

Serrac, fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölge olması gerektiğini açıkladı.

Libya Başbakanı, nihai amaçlarının, tüm Libya topraklarının egemenliğini sağlamak için, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması olduğuna dikkati çekti.

Serrac, tüm Libyalıların üzerinde anlaşacağı anayasa hükümlerine uygun olarak, başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek Mart ayında yapılması çağrısında bulundu.

Öte yandan darbeci General Hafter’in sözcüsü de bir açıklama yaparak Libya genelinde ateşkes çağrısında bulundu.

Yorum:Libya’da bir dönem sona erdiği, Türkiye’ninmuazzam katkılarıyla oyunun bozulduğu ve darbeci Hafter yanlılarının da ateşkes istemek zorunda kaldığı düşünülmektedir. Önümüzdeki süreç, çözüm masası olacaktır. Burada hemen MHP’nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş’in tarihe geçmiş veciz sözü akla gelmektedir: “Namlunun gölgesi, diplomasi masasına yansımıyorsa, o masadan yenik ayrılırsınız”. 

Tarihten gerekli dersleri almış olan Türkiye’nin bu kez masadan başarıyla kalkacağı ümit edilmektedir.Bu başarı, ülkemize de sıcak para girişine vesileolacak ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacaktır.

AB’den Türkiye’ye Yumuşama Çağrısı: Geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın talebiyle toplanan AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısında Türkiye’ye çağrı yapıldı: AB Dışişleri Bakanları toplantısında Doğu Akdeniz gerilimi konusunda Yunanistan ve GKRY ile dayanışma mesajı verilerekTürkiye'ye gerilimi düşürme ve diyalog çağrısı yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan da AB'nin Doğu Akdeniz açıklamasına tepki geldi: "Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz ile ilgili açıklaması, AB’nin iki üye ülkenin yönlendirmesi ve şantajlarının esiri olduğunu göstermiştir” denildi.

Yorum: Yunanistan ve GKRY’nin anılan toplantıyı talep etmelerindeki asıl amaç, toplantıdan Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanması için AB üyesi ülkelerin liderlerine çağrıda bulunulmasıydı. Görünen o dur ki, her iki ülke de birlik içindeki lobi faaliyetlerine rağmen bu amaçlarında başarıya ulaşamamışlardır. AB’nin Türkiye ile ilişkileri donma noktasına getirmekte en azından bu aşamada istekli olmadığı değerlendirilmektedir.

AB-İngiltere Müzakereleri Sonuç Vermedi: İngiltere’nin AB Baş müzakerecisi Barnier, AB'den 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere ile gelecekteki ilişkileri belirleyecek anlaşmaya ilişkin müzakerelerin Brüksel'de gerçekleştirilen son turunun ardından açıklamalarda bulundu.

AB ve İngiltere arasında yapılan 7 tur müzakerelerde ilerleme olmadığına dikkati çeken Barnier, "Müzakerelerde ileriye değil geriye gidiyoruz. Bu aşamada AB ve İngiltere arasında bir anlaşma sağlanması mümkün görünmüyor. Neden değerli zamanı boşa harcıyoruz anlamıyorum." diye konuştu.

Müzakereleri tamamlamak için çok az zaman kaldığını anımsatan Barnier, yıl sonunda bir anlaşmanın yürürlüğe girmesi için müzakerelerin ekim ayı sonuna kadar tamamlanması ve ardından anlaşmanın resmi onay sürecinin başlatılması gerektiğini hatırlattı.

Eğer anlaşmaya varılamazsa iki taraf arasındaki ticari ilişkiler 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacak.

Bu tarihe kadar olan geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyor.

FED’in Para Piyasa Kurulu (FOMC) Tutanakları Açıklandı: Geçtiğimiz hafta piyasaların ilgiyle beklediği FED’in son toplantısının tutanakları yayımlandı. FOMC Tutanaklarından öne çıkan başlıklar şöyledir:

• Covid-19 ekonomik faaliyet üzerinde etkili olmaya devam edecek.

• FED Başkanı Powell ve diğer FED liderleri düşük enflasyona karşı uzun vadeli bir yaklaşım uygulamaya hazırlandıklarını işaret ettiler.

• FED üyeleri Temmuz toplantısında yeni politika adımları açıklamadılar, ekonomiye yardım için agresif tedbirlerin devam ettirilmesi vaatlerini tekrarladılar.

• FED uzmanları Haziran ayında öngörülenin deötesinde ek mali teşvikler gerekeceğini ortaya koydular.

Öte yandan petrol piyasasının ana damarı OPEC+ grubundan gelen açıklamaya göre, piyasanın henüz istenen seviyede gelişme gösteremediği, petrol piyasasının Covid-19 salgını sebebiyle yavaş iyileştiği belirtildi.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı: Geçen hafta gerçekleşen Merkez Bankamızın Para Piyasa Kurulu (PPK) toplantısı sonuçlarına göre, TCMB, haftalık repo faizinde   piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi.
Böylece haftalık repo faizi %8,25 olarak kaldı.

TCMB son 3 toplantısında faizde bir değişikliğe gitmedi. Banka faiz indirim sürecine başladığı geçen yılın Temmuz ayından, indirime son verdiği geçen aya kadar faizi toplam 1575 baz puan aşağı çekmişti.

Türkiye, Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfini Gerçekleştirdi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kamuoyunun merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, "Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Batı Karadeniz’de gerçekleştirdi" dedi. “Herarayan bulamaz ama bulanlar ancak arayanlardır” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bulunan rezervin 320 Milyar m3olduğunu ve 2023 yılında kullanıma hazır hale getirileceğini belirtti ve bunun bir başlangıç niteliğinde olduğunu, başka yeni doğalgaz rezervleri bulmaya da çok yakın olunduğunu kaydetti.

Yorum: Bu keşif, ülkemizin en önemli problemi olan “cari açık” sorunun çözümü konusunda çok büyük bir fırsat vermektedir. Türkiye’nin %96’sını ithal ettiği doğalgaza ödediği miktar yıllık 45-50 Milyar Dolar tutarındadır. Enerji uzmanları yapılan keşif bu haliyle kalsa bile ülkemizin 8 yıllık ihtiyacınıtamamen karşılayacağını ifade etmektedir. Bu da 360-400 Milyar Dolarlık bir kaynağın ülkemizde kalması demektir ki, Türkiye’nin özel sektör dahil dış borç stokunun 431 Milyar Dolar olduğu, dış borç stokunun milli gelire oranın da yüzde 56,9’a ulaştığıdikkate alındığında yapılan işin büyüklüğü ortaya çıkmaktadır.

En fazla doğal gaz rezervine sahip ülkeler (m3):

Rusya: 38 trilyon

İran: 32 trilyon

Katar: 24,7 trilyon

Türkmenistan: 19,5 trilyon

ABD: 12,9 trilyon

Venezuela: 6,3 trilyon

Suudi Arabistan: 6 trilyon

BAE: 5,9 trilyon

Nijerya: 5,4 trilyon

Cezayir: 4,3 trilyon

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 2020 yılı başında 81,2 milyar dolar olan Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi, 14 Ağustos'ta 45,4 Milyar Dolara geriledi ve Kasım 2005 sonrasındaki en düşük seviyeye çekildi. 

Bankanın altın rezervi ise sene başında 25,1 Milyar Dolar iken 42,8 Milyar Dolara yükseldi.

Diğer taraftan 7-14 Ağustos haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 334,6 Milyon Dolar hisse senedi, 360,0 Milyon Dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) sattı.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 5.646,1Milyon Dolarlık hisse senedi ve 8.839,3 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 14.484,4 Milyon Dolar yabancı çıkışı oldu.

 

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 14 Ağustos itibariyle %53,9 olurken önceki haftada bu oran %52,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %64,7 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

 

• Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi 92.45’lere kadar geri çekilme hareketi yaptıktan sonra toparlamış ve haftayı bir önceki haftanın biraz üzerinde 93’lü seviyelerin ortasına yakınsonuçlandırmıştır. Ancak halen önemli direnç seviyesi olan 93,92’nin altındadır ve bu seviye üzerinde günlük kapanış yapmadıkça düşüş trendine devam etmesi muhtemeldir. Böylelikle önümüzdeki hafta 92,45 desteğini kırarsa 91,90-90,50 bölgesini destek yapabilir.  Eğer 93,92seviyesini aşan günlük kapanış yaparsa, karşılaşacağı ilk direnç 96 ve bu seviyeyi de aşması halinde 97 seviyesidir.

• EUR/USD: Parite, haftayı uzun bir süreden sonra ilk kez düşüşle sonlandırmıştır. Ancak halen kısa vadeli yükseliş trendi içindedir. Önümüzdeki hafta1,1695 üzerinde kalarak yukarı yönlü hareketine devam etme potansiyeli söz konusudur. Burada paritenin karşılaşacağı ilk direnç 1,1910-1,2050 bölgesidir. Şayet bu direnci aşabilirse, 1,21-1,22 bölgesi, paritenin karşılaşabileceği önemli direnç bölgesi olacaktır. Fakat paritenin 1,1695 altında günlük kapanışlar yapması durumunda yükselişin sona erdiği düşünülebilecektir ki bu durumda 1,15 bölgesine kadar geri çekilme alanı vardır.

• Brent: Brent Petrol de haftayı yine yatay bir seyirile 45 Dolar’a oldukça yakın bir seviyedekapatmıştır. Halen yukarı yönlü gitme ivmesi vardır. Bu durumda direnç seviyesi, 50 Dolar’dır.Ancak indikatörlerinde “yorulma” da söz konusudur. Geri çekilme hareketi yaşaması da mümkündür. Böyle bir durumda ise, 43,96’yı aşağı yönlü kırması halinde 39,89 ve 38 Dolar seviyeleri önemli destek bölgesidir.

• Ons Altın: Haftayı uzun bir süreden sonra ikinci kez düşüşle kapatmıştır. Ancak yatay bir hareket izlemiştir. 1,900 Dolar seviyesi kritik destek noktasıdır. Bu seviye üzerinde kalmayı başarır ve 1993 üzerinde günlük kapanışlar yaparsa, Ons Altın 2,040-2,063 direnç bölgesine taşınabilecektir. Ancak düzeltme hareketine devam etmesi halinde yine kısa dönemli olarak 1,880-1,840 Dolar seviyelerindeki destek bölgesine kadar geri çekilme yaşaması, teknik bakımdan mümkün görülmektedir

• Bitcoin (BTC): Haftayı güçlü yatay hareketletamamlamıştır. Halen haftalık ortalamasının üzerinde ve yukarı yönlü gitme potansiyelinde olmasına rağmen “Aşırı Alım” bölgesine çok yakın bir seviyededir. Bu nedenle geri çekilme yaşaması da mümkündür. Bu durumda, 11,420 Dolar seviyesine kadar çekilebilir. Ancak, 11,050 Dolarseviyesi altında günlük kapanış yapmadıkçayükseliş hareketine devam edecektir. Bu durumda karşılaşacağı ilk direnç, 12,000 Dolar seviyesi olacaktır.

Bilgilerinize saygı ile arz olunur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.