Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

A+A-

 

Bu çalışma, 07 Eylül 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta hem küresel çapta hem de ülkemiz genelinde oldukça yoğun ve fiyat hareketlerini etkileyen veri akışlarının yaşandığı bir dönem oldu. ABD’de Korku Endeksi)’nin (VIX) Covid-19 vakalarındaki önlenemeyen artış nedeniyle aşırı yükselerek 31 seviyelerine gelmesi ile ABD’de özellikle teknoloji hisselerinin yer aldığı NASDAQbaşta olmak üzere ABD borsaları ve Avrupa borsalarının yanı sıra, altın, gümüş, platin gibi değerli emtialar ile Bitcoin, Ripple gibi kripto paralar da ciddi oranda düşüş yaşadı. Küresel çapta bir panik havası yaşandı. Bu havanın kalıcı olup olmadığı önümüzdeki hafta netlik kazanacak.

ABD-Çin İlişkilerinde Gerginlik Bitiyor (mu?): Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Trump yönetiminden yetkililerin, Faz-1 ticaret anlaşmasının gözden geçirilmesi konusunda Çin yetkilileriyle yapılan üst düzey telefon görüşmesi sonrasında, Çin'in ticaret anlaşmasını uygulamayönündeki adımlarından tatmin olduklarını söyledi .

Yorum: Daha önceki raporda ABD Başkanı Trump’ınsürekli olarak gündemde tuttuğu Çin gerilimini gündemin en ön sırasından arka sıralara itme yoluna gitmeye başladığı ifade edilmişti. Yukarıdaki açıklama da bahse konu yorumu doğrular niteliktedir. Ancak bu durum, ABD-Çin geriliminin tamamen gündemden çıkması anlamında değil, sadeceekonomide fiyat hareketlerini etkileyen haberler arasında daha alt sıralarda yer alacağı anlamına gelmektedir.

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verisi (TDİ) Açıklandı:ABD'de TDİ Ağustos ayında 1.371,000 ile beklentinin hafif üzerinde arttı, işsizlik oranı % 8.4'e düştü. Piyasa beklentisi, 1.350,000 artması ve işsizlik oranının ise %9.8 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Yorum: Bu veri, işgücü piyasasındaki iyileşmenin, işe almaların sıçrama yaptığı dönemlere nazaran daha ılımlı bir hızda da olsa devam ettiğini göstermektedir.Bununla birlikte ABD'de istihdam halen pandemi öncesi seviye olan 11.5 milyonun altındaseyretmektedir. Ancak istihdamdaki artışların hızlanması muhtemelen virüsün kontrol altına alınmasına ve aynı zamanda Kongre'de ilave mali yardıma ilişkin tıkanmanın aşılmasına bağlı olacaktır.Bu durumda iki ay sonra gerçekleşecek ABD başkanlık seçimi öncesinde Başkan Trump’ınmutlaka ek ekonomik yardım paketini çıkartması gerektiği ve bir şekilde bunu gerçekleştireceğideğerlendirilmektedir. Zira her ne kadar ekonomik verilerde geçtiğimiz döneme göre iyileşmeler olsa da,bu rakamlar Trump için henüz bir avantaj sağlamamaktadır.

 

FED Başkanı Powel TDİ verisini Değerlendirdi:Powel bir radyo programında yaptığı konuşmada, “Bugünün iş raporunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Mayıs ve Haziran ayları boyunca, epeyce kişiyi işe geri döndürdük. FED yakın zamanda tedbirleri elden bırakmaya hazır değil ve faiz oranları uzun süre düşük kalacak." dedi.

Öte yandan ABD’nin önde gelen uluslararası yatırımbankası Goldman Sachs: “ABD işgücü piyasasındaki toparlanmanın diğer alanlardaki durgunluklardan daha hızlı olmasını öngörüyoruz. Bu yılın sonunda işsizlik oranının %9'a düşmesini ve 2021'de %6,5'e düşmesini bekliyoruz.” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

 

Almanya Ekonomisi Negatif Sinyal Verdi: Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, ülkede, yurt içinde üretilen ürünler için siparişler, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2,8 arttı.

Fabrika siparişlerine ilişkin piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 5 artması yönündeydi.

Siparişler, Temmuz 2019'a göre ise yüzde 10,6 düşüş beklentisine karşın yüzde 7,3 azalış kaydetti.

Öte yandan, petrole ilişkin talebin beklenen seviyelere ulaşamaması nedeniyle ham petrol fiyatları da geçtiğimiz hafta kritik direnç noktası olan 42,15 Doları aşamayarak düşüş gösterdi ve haftayı 40 Doların altında kapattı.

Gazprom Türkiye Pazarını Kaybediyor: Rus Kommersant gazetesinde yayımlanan "Türk Pazarının Süresi Doldu" başlıklı haberde, Rus şirketi Gazprom'un Türkiye'ye gaz ihracatının bu yıl 8-9 milyar metreküpe düşerek 90'lı yıllardan bu yana en düşük seviyeye gerileyebileceği ifade edildi.

Habere göre, Gazprom'un Türkiye'ye sattığı doğal gazın pahalı olması söz konusu düşüşte etkili olurken, petrole endeksli Gazprom fiyatları Türk şirketleri açısından cazibesini kaybetti. Bahse konu haberde, Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gaz rezerviyle Rusya ile yapılacak doğal gaz müzakerelerinde yeni bir koz elde ettiğinin de altı çizildi.

Gazprom’un Türkiye’ye doğal gaz ihracatı bu yılın ilk yarısında 2019’a göre yüzde 42 azalarak 4,7 milyar metreküpe gerilemişti.

Yorum: Özellikle 90’lı yıllarda doğalgaz tedariki konusunda dünya devi konumunda olan Rus şirketi Gazprom, Rusya’nın enerji politikasının da can damarıdır. Anılan şirketin pandemi nedeniyle kârmarjının düştüğüne ilişkin uluslararası medyada haberler yayınlanmaktadır. Ülkemiz ile ilgili olarakise Türkiye’nin Azerbaycan’dan doğalgaz ithal etmesinin yanı sıra Katar’dan da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satın alması, Gazprom’dan ithal edilen doğalgaz miktarında ciddi miktarda azalmaya neden olmaktadır.

Özellikle 90’lı yıllarda doğalgaz tedariki konusunda dünya devi konumunda olan Rus şirketi Gazprom, Rusya’nın enerji politikasının da can damarıdır. Türkiye-Rusya ilişkilerinde bu ticaretin önemli bir yeri vardır. Tabiatıyla da iki ülke arasındaki ilişkilerde etkisi vardır ve olmaya da devam edecektir. Özellikle savunma ve güvenlik alanındaki politikalar belirlenirken bu hususun dikkate alınmasında fayda olduğu düşünülmektedir.

Türkiye’de Enflasyon Verileri Açıklandı: Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 11,27; yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,71 arttı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustos'ta aylık bazda yüzde 0,86; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,35 artış gösterdi. Yıllık enflasyon yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 11,53 oldu.

Türkiye’de İhracat Verileri Açıklandı: Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ağustos'ta ihracat % 5.7 azaldı, ithalat % 20,6 artarak 18,8 Milyar Dolar oldu. Dış ticaret açığı ise % 170artarak 6,3 Milyar Dolara yükseldi.

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, Merkez Bankasının net döviz rezervi, 28Ağustos'ta 23.2 Milyar Dolara geriledi. Bahse konu veri geçtiğimiz hafta 28.2 Milyar Dolardı.

 

Diğer taraftan 21-28 Ağustos haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 43,6 Milyon Dolar hisse senedi, 28,1 Milyon Dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi sattı. Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 5.499,1 Milyon Dolarlık hisse senedi ve 8.610,0 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 14.109,1 Milyon Dolar yabancı çıkışı oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 5.499,1 Milyon Dolarlık hisse senedi ve 8.610,0 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 14.109,1 Milyon Dolar yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 28 Ağustos itibariyle %51,2 olurken önceki haftada bu oran %52,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %63,6 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

 

• Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi 92’li seviyelere kadar geri çekilme hareketi yaptıktan sonra toparlamış ve haftayı 93’lü seviyelere yakınbir noktadan sonuçlandırmıştır. Ancak halen önemli direnç seviyesi olan 92,97’nin altındadır ve bu seviye üzerinde günlük kapanış yapmadıkça düşüş trendine devam etmesi muhtemeldir. Böylelikle önümüzdeki hafta 92,64 pivot desteğini kırarsa 92,19-91,45 bölgesini yeni destek alanıyapabilir. Bu desteği de kırması durumunda 90,50’ye kadar alan vardır. Şayet 93,38 seviyesini aşan günlük kapanış yaparsa, karşılaşacağı ilk direnç 94,30 ve bu seviyeyi de aşması halinde 96seviyesidir.

• EUR/USD: Parite, geçtiğimiz haftayı bir öncekine göre düşüşle kapatmasına rağmen halen kısa vadeli yükseliş trendi içindedir. 1,18 seviyesinin altında günlük kapanış yapmadığı müddetçe de 1,19-1,20 bandına doğru artış potansiyeli vardır. Şayet DKY’ye bağlı olarak geri çekilme hareketinin sürmesi durumunda 1,1695’e kadar geri çekilme alanı vardır.

• Brent: Brent Petrol de ham petrolden etkilenerek haftayı düşüşle kapatmıştır. Önümüzdeki hafta 43 Dolar direncini aşan günlük kapanışlar yapmadığı takdirde geri çekilmenin devam etmesi muhtemeldir. Bu durumda 39,90-37,59 seviyeleri destek bölgesi olacaktır. Eğer yukarı yönlü bir hareket başlarsa 44 – 45 Dolar seviyeleri, karşılaşacağı ilk direnç bölgesi olacaktır. 

 

• Ons Altın: Haftayı oldukça hareketli bir seyir izleyerek geçiren altın, kritik destek olan 1907 Doların üzerinde kapatmıştır. Bu seviye üzerinde kalmayı başarır ve 1993 üzerinde günlük kapanışlar yaparsa, Ons Altın 2015 Dolar olan direnç bölgesine taşınabilecektir. Ancak geri çekilme hareketi yaşaması halinde 1900-1860 Dolar seviyelerindeki destek bölgesine kadar geri çekilme yaşaması, teknik bakımdan mümkün görülmektedir

• Bitcoin (BTC): Haftayı düşüşle tamamlamıştır. Halen kritik haftalık ortalamasının da altındadır ve aşağı yönlü gitme potansiyelindedir. Bu durumda karşılaşacağı ilk destek, 9858 Dolardır. Burayı da kırması halinde 9350 Dolara kadar alan vardır. Ancak 11000 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapması halinde 11420 direnci vardır. 12000 Dolar üzerinde günlük kapanış yapmadıkça düşüş trendinin sona erdiği teknik bakımdan söylenemez.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.