Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Bu çalışma, 19 Ekim 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar artık gerçekleşmesine bir aydan az bir süre kalan ABD başkanlık seçiminin etkisi altına girdi. ABD’de yapılan anketler, Demokrat aday Biden’in hem ülke genelinde hem de seçim sonuçları üzerinde belirleyici olan 6 eyalet arasında yer alan Wisconsin ve Michigan eyaletlerinde Başkan Trump’ın oldukça önünde olduğunu göstermektedir.15 Ekim’de başkan adayları arasında yapılması planlanan ancak iptal edilen tartışma programı seçimden önce son kez önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek ve seçimler öncesindeki son tartışma programı olma niteliğini taşıyacaktır. Bununla birlikte bu seçimde posta yoluyla oy kullanılacak olması ve “Posta İdaresi”nin tepesinde çok kısa bir süre öncesinde değişikliğe gidilmiş olması da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bundan başka, geçen hafta Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife indirirken, BB- olan döviz cinsi ülke kredi notunu teyit ettiği bildirilmiştir.

Ülkemizde gündem, Azerbaycan’ın başarıyla icra ettiği askeri operasyonun yanı sıra, S-400 füzelerinin test edilmesi oldu.

Bunun yanı sıra, gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamadaydı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’deki doğalgaz rezervlerinin 85 Milyar M3 daha artarak 405 Milyar M3 seviyesine çıktığını duyurdu.

 

KKTC’de ise Başbakan Ersin Tatar’ın zaferiyle sonuçlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde DP’nin 21 yıl genel başkanlığını yapan merhum Rauf Denktaş’ın oğlu, eski bakan Serdar Denktaş, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

 

ABD’de Ek Teşvik Yasasında Henüz Anlaşma Sağlanamadı: ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Trump yönetiminin, Demokrat Parti'nin Covid-19 test stratejisiyle ilgili taleplerinden kaynaklanan anlaşmazlıkların, yardım paketi yasası üzerinde uzlaşmaya varmayı engellemesine izin vermeyeceğini söyledi.

ABD'de Senato'daki Cumhuriyetçi çoğunluğun lideri Senatör McConnell,  virüs salgınının neden olduğu ekonomik kriz ile mücadele için ortaya konan yeni yardım paketinin büyüklüğünün artırılması olasılığını reddetti.

AB’de de Ek Teşvik Konusu Gündemde: Almanya Dışişleri Bakanı Maas, AB’ye 750 milyar Euro büyüklüğündeki toparlanma paketini gecikmeden onaylama çağrısı yaptı.

Yorum: AB’nin ekonomi devi Almanya’nın reel durumu çok net olarak görmekte olduğu ve ABD’ye nazaran çok daha kırılgan olan AB ekonomisine pandeminin ikinci dalgası gelmeden tedbir almaya çalıştığı düşünülmektedir.

Almanya’da Zew Endeksi Sonuçları Açıklandı: Almanya'da Ekim'de ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi 56,1 oldu. Piyasa beklentisi verinin 74,0 gelmesi yönündeydi.

Yorum: Zew Endeksi, Almanya ekonomisi hakkındaki algıyı ölçen ve aylık olarak yayınlanan bir indikatördür. Bahse konu endeks oluşturulurken 350 analist ve ekonomiste önümüzdeki altı aylık dönemde Alman ekonomisinin nasıl bir performans göstereceğine ilişkin sorular yöneltilmektedir. Bunun yanı sıra, AB, İngiltere, ABD ve Japonya ekonomilerine yönelik de görüşler alınmaktadır. Ekim ayına ait ZEW verisinin, piyasa beklentilerinin oldukça altında gelmesi, analistlerin önümüzdeki altı ayı negatif olarak gördükleri, pandemi krizinin ekonomik etkilerinin daha da derinleşebileceğini düşündükleri şeklinde değerlendirilmektedir.

Uluslararası Enerji Ajansı (UAE): “Enerji Alanındaki Toparlanma 2025’i Bulabilir”:

UEA Başkanı Fatih Birol, "Dünya Enerji Görünümü 2020" raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, güneş enerjisinin dünya elektrik piyasalarının "Yeni Kralı" olacağını vurguladı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın 4 farklı senaryo üzerinden enerji piyasalarının gelecek 10 yılına odaklanan "Dünya Enerji Görünümü 2020" raporuna göre, Covid-19 salgını nedeniyle dünya enerji talebi bu yıl yüzde 5 düşecek.

Bu kapsamda, petrol talebi yüzde 8 azalışla günlük 100 milyon varilin altında kalacak.

Kömür talebi, bu yıl yüzde 7, doğal gaz talebi yüzde 3 ve küresel elektrik talebi yüzde 2 gerileyecek.

Dünyada enerji yatırımları yüzde 18 azalırken, yavaşlayan ekonomik aktiviteyle küresel karbon emisyonları yüzde 7 azalacak.

Covid-19'un gelecek yıl kontrol altına alınması durumunda, küresel enerji talebinin 2023'ün başında Covid-19 öncesi seviyesine geri dönmesi beklenirken, salgının devam etmesi halinde enerji talebindeki toparlanmanın 2025'i bulacağı öngörülmektedir.

 

Merkezi Yönetim Bütçesi Teklifi TBMM’ye Sunuldu: 2021 yılı bütçesi, AK Parti hükümetlerinin 19’uncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sonrasının ise hazırlanan 3’üncü bütçesi oldu.

2021 yılında bütçe giderleri 1 Trilyon 346,1 Milyar Lira, faiz hariç giderler 1 Trilyon 166,6 Milyar Lira, bütçe gelirleri 1 Trilyon 101,1 Milyar Lira, vergi gelirleri 922,7 Milyar Lira, bütçe açığı 245 Milyar Lira olarak öngörüldü.

2021 yılı bütçe teklifinde, 2020 yılına göre en fazla ödenek artışı yatırım projeleri için sağlandı. Bu çerçevede, 2020 yılında 56,6 Milyar Lira olan sermaye gideri ödenekleri, yüzde 83 oranında artarak (47,1 Milyar Lira artışla) 103,7 Milyar Liraya ulaştı.

2021 yılında bütçeden en fazla pay eğitim hizmetlerine ve bu hizmetleri yürüten kuruluşlara ayrıldı.

 

Dış Ticaret ve Ödemeler Dengesi Açıklandı: Cumhurbaşkanlığı Strateji Ve Bütçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre,

2020 yılının Eylül ayında ihracat 16,0 Milyar Dolar, ithalat ise 20,9 Milyar Dolar seviyesinde kaydedildi.

Eylül ayında dış ticaret açığı 4,9 Milyar Dolar olarak gerçekleşirken,  Ocak-Eylül döneminde ise 37,9 Milyar Dolar olarak gözlendi.

Eylül ayında motorlu kara taşıtlar ihracatında yüzde 1,1, enerji ithalatında yüzde 16,1’lik düşüş yaşandı.

Ağustos ayı ihracat miktar endeksi yüzde 6,8 azalırken; ithalat miktar endeksi yüzde 24,7 oranında arttı.

İhracat fiyatları yüzde 0,9 artarken, ithalat fiyatlarında yüzde 3,5’lik düşüş gözlendi.

Dış ticaret haddi ise bir önceki yılın aynı ayına göre 4,8 puan artarak 118,3 seviyesine yükseldi.

Ağustos ayı itibarıyla, cari işlemler açığı 4,6 Milyar Dolar olarak gerçekleşti.

On iki aylık cari işlemler açığı ise Ağustos ayı itibarıyla 23,2 Milyar Dolar seviyesindedir.

Ağustos ayında doğrudan yabancı yatırımlar ve diğer yatırımlar kaynaklı net sermaye girişi sırasıyla 374 ve 1.482 Milyon Dolar; portföy yatırımları kaynaklı net sermaye çıkışı ise 1.973 Milyon Dolar büyüklüğündedir.

 

TÜİK Perakende Satış Verilerini Açıkladı: TÜİK raporuna göre; 2019’un son çeyreğinde toparlanma gösteren perakende satışlar pandemi sürecinde oldukça sert bozulma yaşadı. Normalleşme döneminin başladığı Haziran ayında %0,4 artış gösteren perakende satışlar Temmuz’da ise %11,9 ile beklentilerin çok üzerinde arttı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Ağustos verisine göre satışlar son ayda %5,8 artarak beklentilerden iyi gelmeye devam etti.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %5,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,2, otomotiv yakıtı satışları %3,3 arttı.

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, TCMB’nin net uluslararası rezervleri, 09 Ekim itibarıyla bir önceki haftaya göre 300 Milyon Dolar artışla 17,1 Milyar Dolara yükseldi.

02-09 Ekim haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 91,3 Milyon Dolar hisse senedi, 349,5 Milyon Dolarlık Şirket Borçlanma Senedi sattı. 

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler toplam 5.446,4 Milyon Dolarlık hisse senedi, 7.562,3 Milyon Dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2020 yılında toplam 13.764,2 Milyon Dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 5.623,3 Milyon Dolarlık hisse senedi ve 8.140,9 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 13.764,2 Milyon Dolar yabancı çıkışı oldu.

 

 

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 09 Ekim itibariyle %47,6 olurken önceki haftada bu oran %48,7 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %64,6 idi.

 

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi geçtiğimiz haftayı 94 seviyesinin altında kapatmıştır. Kritik seviye olan 93,50 seviyesinin biraz üzerindedir. Önümüzdeki hafta şayet bu seviye üzerinde kalan günlük kapanışlar yaparsa, DXY’de güçlenen bir yapı ile karşı karşıya olunacağı söylenebilir. Bu durumda DXY 95,00-95,50 seviyelerindeki direnç bölgesine gidebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise, 92,68-92,35 seviyelerindeki destek bölgesine gidebilecektir.

 

  • EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta 1,17 seviyesinin üstünde kalmayı başarabilmiştir. Önümüzdeki hafta önemli direnç seviyesi olan 1,1744 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde 1,18-1,20 bölgesine gidebilecektir. Aksi durumda ise 1,1587 seviyesindeki destek bölgesine kadar geri çekilmesi teknik açıdan mümkün görülmektedir.

 

  • Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta 43 Dolar seviyesine çok yakın bir yerden kapanış yaparak, kritik bir seviye olan 42,56’nın üzerinde tutunmayı başarmıştır. Önümüzdeki hafta da bu seviye üzerinde günlük kapanışlar yapmaya devam etmesi halinde 46 Dolar seviyesindeki direnç bölgesine doğru gitme potansiyeli vardır. Aksi durumda ise 39,21-37 Dolar seviyelerindeki destek bölgesine doğru geri çekilme yapabilecektir.

 

  • Ons Altın: Geçen hafta da yatay bir seyir izleyen ons altın haftayı 1900 Dolar seviyesinin hemen altında tamamlamıştır. Kritik haftalık destek seviyesi olan 1901,43’ün halen altında bulunmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki hafta yönünü aşağı çevirmesi muhtemeldir. 1890 desteğini kırması durumunda 1850-1820 Dolar bölgesi önemli destek seviyesi olacaktır. Yükseliş trendinin yenide başlaması için, öncelikle 1917 Dolar üzerinde günlük kapanışlar yapması, sonrasında da 1933 direncini aşması gerekmektedir.   

 

  • Bitcoin (BTC): Haftayı yükselişle tamamlamıştır. Kritik seviye olan 11202 Doların üzerindedir. Bu seviye üzerinde kaldıkça 12000 Dolara kadar alan vardır. Aşağı yönlü hareketler yapması halinde ise ilk aşamada 1000 Dolar ve burayı da kırması hakinde 8960 Dolar seviyesine kadar alan söz konusudur. Bu seviye, yükseliş trendinin devamı noktasında haftalık ana destek noktasıdır.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.