Haftalık Ekonomi Analizi

Haftalık Ekonomi Analizi

Haftalık Ekonomi Analizi

A+A-

 

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta dünyada artık ilk ve en önemli gündem maddesi haline gelen aşıyla ilgili gelişmelerin yanı sıra, FED Toplantısı sonrası Başkan Powel’ın faiz kararını ilanı ve açıklamaları, Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Toplantısı, ABD’de teşvik yasası görüşmeleri, Brexit'teki temel anlaşmazlıklar ile ülkemizde Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın yeni teşvik paketini ilan etmesi ve TCMBBaşkanı Ağbal’ın açıklamaları ve öne çıktı. 

Geçen hafta Türkiye'nin kredi temerrüt takas risk primi (CDS) 2020 Şubat ayından bu yana ilk defa 350 baz puan seviyesinin altını gördü.

Bunun yanında sınır komşumuz Irak, ülkeekonomisini canlandırmak amacıyla Irak dinarını yüzde 20 oranında devalüe etti. Böylelikle ülkede 2003 yılından bu yana ilk kez devalüasyon kararı alındı.

Bunların dışında, ABD, merkezi Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan bazı şirketlere, İran’ın petrokimya ürünlerinin satışını desteklemeleri nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Covid-19 hastası ile temaslı olduğu gerekçesiyle karantinaya alındı.

Öte yandan, ABD'de Seçiciler Kurulu, Joe Biden'ı ülkenin 46. Başkanı olarak resmen onayladı.

ABD Merkez Bankası (FED) Mutat Toplantısını Yaptı: Yılın son toplantısını yapan FED faizde ve para politikasında bir değişikliğe gitmedi. FED, varlık alımlarını aylık 120 milyar dolar olarak devam ettireceğini açıkladı. FED yönetimi 2023 yılına kadar bir faiz artışı öngörmüyor ve enflasyon hedefi %2’nin altında kalmaya devam edecek.

FED Başkanı Powell, FED’ in faiz kararı sonrasında basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Son aylarda ekonomik toparlanmanın hızı yavaşladı" dedi.

Powell, "Toparlanma genel olarak beklenenden hızlı oldu. İşsizlik oranı Kasım'da yüksek kalmaya devam etti. FED, ekonomiye güçlü destek sağlamayı hedefliyor. Aşı çalışmalarında önemli zorluklar ve belirsizlikler devam ediyor. Kredi akışının sürmesi şart. Finansal koşullar destekleyici kalmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

ECB Toplantısı Tamamlandı: Avrupa Merkez Bankası (ECB) Euro Bölgesi'ndeki bankalara, Covid-19 salgını nedeniyle 30 Eylül 2021'e kadar temettü dağıtmamayı, hisse geri alımı yapmamayı ve karlarını ekonomiyi desteklemek için kullanmayı tavsiye etti.

ABD’de Piyasalara Ek Teşvik Yasası Haftaya Kaldı:ABD Kongresi'ne önümüzdeki hafta sunulacak olan ve yılbaşından önce yasalaşması beklenen iki parti tarafından da desteklenen Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik 916 Milyar Dolarlık ek destek paketi daha rahat yasalaşması için iki pakete bölünecek.  Küresel piyasaların ilgiyle izlediği teşvik paketinin yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Brexit’te Anlaşmazlık Sürüyor: İngiltere'nin bu yıl sonuna kadar AB’den ayrılması için İngiltere ile AB arasında devam eden Brexit görüşmeleri zora girdi. 

Liderlerden gelen kötümser söylemlere karşın, Brüksel'deki yetkililer yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimserler. Sahne arkasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve bu aşamada böyle negatif açıklamaların beklediğini, bunun bir müzakere taktiği olduğu ve kendi taraflarındaki beklentileri yönetmeyi hedeflediğini ifade ediyorlar.

Yorum: Brexit konusu gündeme damga vurabilecek derecede önemlidir. Şayet önümüzdeki hafta bir anlaşma yolu ile gerçekleşmez ise, EUR/ USD paritesi negatif, Dolar Endeksi (DXY) pozitif etkilenebilecek ve bu durum Altın, Gümüş, Platin gibi değerli metaller ile Ham Petrol ve ürünleri nezdinde baskı oluşturabilecektir.

ABD’de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Açıklandı: ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 12 Aralık ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 23 bin kişi artarak 885 bine çıktı.

Beklenmedik şekilde artan ve eylül ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıkan verinin, 800 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

ABD’de Ham Petrol Stoklarında Azalma Oldu:ABD’de Ham Petrol stokları 3,1 Milyon varil azaldı.Oysa piyasa beklentisi 2,5 Milyon civarındaydı. Buna rağmen ham petrol fiyatları 50 Doları test etmeden haftayı 49.06 Dolardan kapattı.

Yorum: Dünyanın en önemli petrol üreticilerinden biri olan ABD’de her hafta Çarşamba günü haftalık petrol stokları açıklanmakta ve bu veri, petrol fiyatlarına yön göstermektedir. Ekonominin genel kuralı olan arz -talep dengesi gereğince stoklar arttığında talep azalmakta ve dolaysıyla ham petrol fiyatları düşmektedir. Stoklar azaldığında ise, talep artmakta ve buna bağlı olarak da ham petrol fiyatları yükselmektedir. Oysa bu kez ABD stoklarında beklentinin üzerinde azalma olmasına ve üstelik de trendin yukarı yönlü olmasına rağmen durum fiyatlara aynı şekilde yansımamış, ufak ve kısmi bir yükseliş yaşanmıştır. Bu durum dikkat çekici görülmekte ve kısa süreli de olsa petrol fiyatlarında bir geri çekilme mi olacak? Sorusunu akla getirmektedir.

Cumhurbaşkanımızın Açıklamaları: Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası ekonomide yeni destek paketini açıkladı. Açıklamaya göre, 3 ay süreyle esnafa ayda 1000 TL hibe verilecek ve kira desteği yapılacak. İş yeri kiralamada KDV oranı, gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranı indirimleri ve konaklama, yeme içme, yolcu taşıma sektörleri gibi bir dizi sektör için yıl ortasında alınan KDV indirimlerinin süresi Haziran 2021’e kadar uzatılacak.

TCMB Para Piyasa Kurulu Toplandı: Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, yaptığı para ve kur politikası toplantısında 2021’e dair güçlü mesajlar verdi. Sıkı para politikasının devam edeceğini belirten Ağbal, 2021 yılı için enflasyon hedefinin %9,4 olarak belirlediklerini söyledi. Uzun vadede enflasyon hedefi %5’te bırakılırken Dolar kuru için hedefleme yapılmadığı ve serbest piyasa koşullarında dalgalı kur rejiminin kuvvetlendirileceğini belirtti. Rekabetçi kur politikasının bırakılıp kur üzerinde herhangi bir hedefleme yapılmayacağını, gerekmedikçe serbest piyasada döviz fiyatlarına müdahale edilmeyeceğini ifade etti. 

TCMB Başkanı Ağbal'ın düzenlediği toplantıyı değerlendiren JP Morgan, göreve geldikten sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkan Başkan Ağbal'ın "hayal kırıklığı" yaratmadığını bildirdi.

JP Morgan, 100-150 baz puan seviyesinde bir faiz artırımının TCMB'nin kredibilitesinin yeniden tesis edilmesi için yeterli olabileceğini, ancak TCMB'nin gelecek hafta faizi 200 baz puan artırmasını beklediklerini vurguladı.

Öte yandan, TCMB'nin geçen ay açıkladığı faiz artırımının ardından yüzde 16-16,5'leri gören mevduat faizleri 14 Aralık itibarıyla yüzde 18'e yükseldi.

Türkiye’de Sanayi Üretimi Artıyor: Geçtiğimiz Ekim ayında sanayi üretimi, yıllık bazda %10,2 artarak beklentinin üstünde gerçekleşti. 3 aylık dönemde Eylül ayında yıllık %7,8 olan sanayi üretim artışı, Ekim ayında %9,7’ye yükseldi. Böylece eğilim, Şubat 2018 sonrası en yüksek seviyesine çıktı

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, TCMB’nin net döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 1 Milyar 853 Milyon Dolarlık artışla 15Milyar 585 Milyon Dolara yükseldi. Net döviz rezervleri, 04 Aralık’ta 13 Milyar 732 Milyon Dolar seviyesindeydi.

04-11 Aralık haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 41 Milyon Dolar tutarında hisse senedi ile99 Milyon Dolar tutarında da Devlet İç Borçlandırma Senedi (DİBS) aldı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler toplam 4,388Milyon Dolarlık hisse senedi, 6,972 Milyon Dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2020 yılında toplam 11,200 Milyon Dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 4,497Milyon Dolarlık hisse senedi ve 6,972 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 11,469 milyon Dolar tutarında yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 11 Aralıkitibariyle %49,4 olurken önceki haftada bu oran %49,7 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %60,7 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi beklentilerimizin de ötesinde 90 Dolar seviyesinin altına gerileyerek haftayı “Aşırı Satış” bölgesinde kapatmıştır. Yıl sonuna kadar önce bir tepki yükselişi yaşaması ve sonra da yönünü tekrar aşağıya çevirmesi muhtemeldir. Ana yön olarak, 91,15 seviyesi altında kaldıkça 88 Dolar seviyesine kadar gerilemesi muhtemel görülmektedir.

EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta DXY’nin geri çekilme hareketine devam etmesiyle birlikte yukarı yönlü hareketine devam etmiş ve haftayı 1,22’nin de üzerinde tamamlamıştır. “Aşırı Alım” bölgesindedir. Yıl sonuna kadar tepki mahiyetinde bir geri çekilme yaşadıktan sonra yönünü tekrar yukarı çevirmesi ve yılı 1,23-1,24 bandında kapatması mümkün görülmektedir.

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta da 50 Dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başarmış ve haftayı 52 Doların üzerinde tamamlamıştır. “Aşırı Alım” bölgesindedir. Yıl sonuna kadar tepki mahiyetinde bir geri çekilme yaşadıktan sonra yönünü tekrar yukarı çevirmesi ve yılı 53-54 Dolar bandında kapatması mümkün görülmektedir.

Ons Altın: Haftayı beklentilerimiz çerçevesinde yükselişle tamamlamış ve 1880 Dolar seviyelerinden haftalık kapanış yapmıştır. 1849 Dolar üzerinde kaldıkça ana yönü yukarı olmakla birlikte DXY’dekiyükselişe bağlı olarak ons altının da yıl sonuna kadar tepki mahiyetinde bir geri çekilme yaşadıktan sonra yönünü tekrar yukarı çevirmesi ve 1905 Dolar üzerine çıkarak yılı bu şekilde kapatması mümkün görülmektedir.

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta beklentilerimizin deçok ötesinde bir yukarı hareket yaşamış ve 24.000 Dolar seviyelerini test ettikten sonra haftayı bu seviyenin biraz altında tamamlamıştır.

Teknik analizin çok önemli bir kuralı şudur: Şayet güçlü bir trend var ise bu trendin sonuna doğru hareket ciddi anlamda hız kazanır. Bunun yanı sıra, beklenen son ne kadar gecikiyorsa, gerçekleştiğinde ters yönlü hareketler o denli sert olacaktır. Bir başka önemli kural da şöyledir: Şayet bir finansal varlık ile ilgili herkes aynı yönü gösteriyorsa, orada yönünün tersine dönmesi çok yakın demektir. Bu iki kuralbirlikte ele alındığında haftalardır “Aşırı Alım” bölgesinde olan BTC’de trendin tersine dönmesinin çok yakın olduğu ve yıl sonuna kadar 25.000 Dolar seviyelerini test etse bile ardından 20.000 Doların aşağısını gören negatif yönlü hareke hazır olunması gerektiği değerlendirilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.