Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Bu çalışma, 25 Ocak 2021 ile başlayan haftanınmakroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

 

 

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta yeni tarihin yazılmaya başlandığı ilk hafta oldu. Donald Trump ABD Başkanlığı koltuğuna veda etmesi ve yeni Başkan Joe Biden'ın göreve gelmesiyle birlikte 17 jet kararnameye imza atması, ABD'nin yeni Hazine Bakanı Yellen’ın Senato’daki konuşması Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın ve TCMB’nin ve faiz kararları, S&P’nin Türkiye'nin kredi notunu güncellemesi konuları küresel ve yerel bazda ana gündem başlıkları oldu.

Bunun yanında, Biden’in görevi devraldığı 20 Ocaktarihinde Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Yeni ABD yönetiminin Moskova ile diyalogda yapıcı ve olumlu bir tutum alacağını umuyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çin, Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Pompeo'nun da aralarında bulunduğu 28 ABD yöneticisine yaptırım uygulama kararı aldı.

İtalya'daki hükümet krizinde, Başbakan Conte ve hükümeti, parlamentonun üst kanadı senatoda salt çoğunluk olmadan güvenoyu aldı.

ABD’nin Yeni Hazine Bakanı Yellen Konuştu: ABD’deyeni Hazine Bakanı eski FED Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz salı günü senatodaki konuşmasında düşük faizlerin sürdürüleceğini ve teşvik paketiyle ilgili cömert olunması gerektiğini belirten piyasa dostu açıklamalar yaptı. Yellen, ABD’nin güçlü dolar hedeflemesi ve doların değerinin piyasa tarafından belirlenmesi gerektiği ile salgın kaynaklı krizle mücadele edebilmek için daha fazla miktarda devlet harcamasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bunun yanı sıra Yellen, kripto paraları hedef alan, bu paraların kaçakçıların ve kara paranın aklanmasının işine geldiği yönünde eleştirel beyanlarda da bulundu ve Yellen’ın açıklamalarının ardından kripto paraların lideri Bitcoin önderliğindeki kripto varlıklar yaklaşık 200 Milyar Dolar civarında değer kaybına uğradı.

Yorum: Yeni Başkan Biden, daha seçim kampanyasında ABD ekonomisine yeni kaynaklar gerektiğini ve bu bağlamda ek vergiler koyacağını ifade etmişti. Onun ekonomi kurmayı olan Yellen da bu doğrultuda hareket ederek kripto varlıkları hedef aldı. Zira anılan paralar vergiye tabi değil ve şu gerçek ortaya çıktı ki, ABD’de piyasaya gelen teşviklerin kayda değer bir kısmı da kripto varlıklara yönelmektedir. Fakat Yellen’ın bu beyanlarının kripto varlıkların önüne set olamayacağı ve bir süre yatay seyir izledikten sonra yeniden yükselişlerine devam edecekleri değerlendirilmektedir.

ECB Toplantısı Yapıldı: Geçtiğimiz hafta toplanan Avrupa Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu, yeni faizkararını da açıkladı. ECB, faiz oranını %0,00 (Beklenti %0,00), mevduat faiz oranını-%0,50 (Beklenti-%0,50) olarak bıraktı. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası, Varlık Alım Programını aylık 20 Milyar Euro, Varlık Alım Programının büyüklüğünü ise 1,85 Trilyon Euro olarak korudu.

Euro Bölgesi Resesyona Doğru Gidiyor: Özel sektör faaliyetlerine ilişkin gösterge olan Euro Bölgesi Bileşik PMI verisi Ocak'ta 47.5'e geriledi. Hizmet sektörü endeksinde ise Mayıs'tan beri en sert ikinci daralma yaşandı.

Satın alma yöneticileri endeksinde (PMI) 50 puanın altındaki değerler sektörde daralma yaşandığınıgösteriyor.

Euro Bölgesi'nde Enflasyon Sıfırın Altında Kaldı:Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi'nin 2020 aralık ayı yıllık enflasyonuna ilişkin nihai verileri yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi'nde Kasım ayında yüzde eksi 0,3 olan yıllık enflasyon, Aralık’ta da aynı seviyeyi korudu. Böylece, Euro Bölgesi'nde son beş aydır eksi enflasyon gerçekleşmiş oldu.

AB’de Kasım ayında yüzde 0,2 olarak belirlenen yıllık enflasyon, Aralık’ta yüzde 0,3'e çıktı.

Fitch’den Büyüme Öngörüsü: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yayınladığıraporunda, bu yıl gelişen ekonomilerde büyümenin artması ve emtia fiyatlarının yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Gelişen piyasalara yönelik sermaye akışının da güçlenmesinin öngörüldüğü raporda, ABD dolarının daha zayıf olması nedeniyle gelişen piyasalar için kredi ortamının 2021'de geçen yıla göre daha olumlu olmasının beklendiği belirtildi.

Raporda, covid-19 salgını ve aşılama sürecinin gelişen ekonomiler üzerindeki etkisinin henüz belirsiz olduğu, bu ekonomilerde bütçe açıkları ve kamu borçlarının arttığı kaydedildi.

Raporun Türkiye ekonomisine ilişkin bölümünde iseson dönemde ekonomi yönetimince piyasalar ile iletişime daha güçlü vurgu yapılmasının politik kredibilitenin yeniden inşa edilmesi için pozitif adımlar olduğunu belirtildi.

Petrol Fiyatlarında Kısa Vadeli Talep Azalıyor: ABD'de akaryakıt ve ham petrol stoklarının arttığını açıklanması ve artan pandemi önlemleriyle birlikte piyasalarda kısa vadeli petrol talebinin azalmakta olduğu gözleniyor.

Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, akaryakıt stokların yanında ham petrol stoklarının da 2,56 milyon varil artış göstermesiyle, küresel borsalarda petrol fiyatları bu haftaki ilk düşüşünü yaşadı.

API verilerine ek olarak artan covid-19 vakaları ve karantina önlemleri de petrol fiyatlarını baskılıyor. Kötüleşen talep görünümüne rağmen petrol fiyatları yine de son bir yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

TCMB Politika Faizini Değiştirmedi: TCMB Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Politika faizini piyasanın beklentileri doğrultusunda yüzde 17'de sabit tutan TCMB, karar metninde para piyasalarında sıkı duruşun uzun müddet sürdürülmesine karar verildiğini ve gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceğini belirtti.

Karar sonrası açıklanan metinde ekonomiye dair yer alan ana mesajlar şöyledir;

• İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir.  İç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

• İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunun "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-" olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise "durağan" olduğu kaydedilen açıklamada, yeni pandemiye rağmen Türkiye ekonomisinin 2020'de kredi teşvikinin etkisiyle yüzde 0,9 büyüdüğünün tahmin edildiği belirtildi.

Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin tahminde önemli bir yukarı yönlü revizyon yapıldığına işaret edilen açıklamada, covid-19 salgınına rağmen, Çin, Mısır ve Vietnam'ın dışında, Türkiye ekonomisinin geçen yıl büyüme kaydedecek bir diğer önemli gelişen piyasa ekonomisi olduğuna inanıldığı aktarıldı.

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 15 Ocak'ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri,775 Milyon Dolar azalışla 47 Milyar 902 Milyon Dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 8 Ocak'ta 48 Milyar 677Milyon Dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 1 Milyar 708Milyon Dolar gerileyerek 42 Milyar 179 Milyon Dolara indi. 

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 2 Milyar 483 Milyon Dolar azalarak, 92 Milyar 564 Milyon Dolardan 90Milyar 81 Milyon Dolara indi.

 

8-15 Ocak 2021 haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 31,4 Milyon Dolar hisse senedialırken 17,7 Milyon Dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) sattı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler, toplam 408Milyon Dolarlık hisse senedi, 508,5 Milyon Dolarlık DİBS alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2021yılında toplam 916,5 Milyon Dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirmiş oldu.

 

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 4,040Milyon Dolarlık hisse senedi ve 4,003 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 8,044 Milyon Dolar tutarında yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 15 Ocak itibariyle %48,3 olurken önceki haftada bu oran %48,6seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %63,4 idi.

 

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

Dolar Endeksi (DXY): Haftaya hafif yükselişle başlamasına rağmen , 91 seviyesine çok yaklaşmasının ardından yönünü aşağı çevirmiş ve haftayı 90.20 Dolar seviyesinde kapatmıştır. Önümüzdeki hafta 90.40direnci kritik olacaktır. Bu seviyeyi aşan günlük kapanış olması halinde 91.56 seviyesine kadar alan söz konusudur. Şayet aşağı yönlü hareketini sürdürmesihalinde, 89 seviyesi çok önemli destek bölgesi olacaktır.

EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta yönünü yukarı çevirmiş ve haftayı 1,2167 seviyesinde tamamlamıştır. Ancak kritik olan 5 günlük hareketli ortalamasının -1,2178- altında 2 günlük kapanış yapmıştır. Dolayısıyla önümüzdeki hafta başında da bu ortalamayı aşamaz ise hızlı bir geri çekilme yaşaması muhtemeldir. Bu durumda, 1,2057 desteği, karşılaşacağı ilk destek noktası olacaktır. Burayı kırması halinde 1,1948 seviyesi kritik önem taşıyacaktır. Fakat yukarı yönlü hareketine devam ederse de 1,2196 direncini aşmak isteyecektir. Bunu başarması durumunda 1,2335’e kadar alan vardır.

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta beklentilerimiz çerçevesinde geri çekilmeye devam ederek haftayı 55Dolar seviyelerinde kapatmıştır. Önümüzdeki hafta da bu hareketine devam etme potansiyeli söz konusu olabilir. Bununla birlikte, kısa-orta vadeli olarak 51,40 Dolar üzerinde kaldıkça yönü pozitiftir. Ancak önümüzdeki hafta 54,66 Dolar seviyesine, burayı da kırması ile 54-52,94 bölgesine inmesi muhtemeldir. Fakat yukarı yönlü hareketler de ise 56,78-57,44 Dolar bölgesi, kritik direnç seviyesi olacaktır. 

Ons Altın: Geçtiğimiz hafta yönünü tekrar yukarı çevirmiş 1867 Dolar seviyelerini test etmiş ama bu seviye ve üzerinde günlük kapanış yapamayarak haftayı 1855 Dolar ile tamamlamıştır. Önümüzdeki hafta ilk etapta 1872 -1888 Dolar seviyelerine gitmek isteyecek, bu bölge üzerinde günlük kapanış yapması halinde 1900 Dolar seviyesi hem psikolojik hem de teknik bakımdan kritik direnç bölgesi olacaktır. Ancak aşağı yönlü bir hareket izlemesi durumunda ise 1838-1805 Dolar bölgesi karşılaşabileceği destek seviyeleri olacaktır.

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta “Aşırı Alım” bölgesindeki BTC, 30000 Doların altını test etmiş vehaftayı 32 500 seviyelerinden tamamlamıştır. Halen ana yönü pozitif olmakla birlikte, 26000-28000 Dolar seviyelerini kısa vadeli olarak test etmesi de olasıdır. Yukarı yönlü hareketlerde de 35000 Dolara kadar çıkması ve bu seviyeden yeni bir düzeltme yaşaması teknik açıdan mümkün görülmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.