Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Haftalık EKONOMİ ANALİZİ

Bu çalışma, 01 Şubat 2021 ile başlayan haftanınmakroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

 

 

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta gündemde, ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı, AB Dışişleri Bakanlarının Brüksel toplantısı, IMF'nin Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini açıklaması, TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın enflasyon raporu sunumukonuları ana başlıklar halinde yer aldı.

Bunun yanı sıra, ABD Başkanı Biden, önümüzdeki hafta Temsilciler Meclisinde oylanmaya başlayacak olan 1,9 Milyar Dolarlık teşvik paketine cumhuriyetçilerin destek vermediklerini söyledi ve bu durum piyasalarda olumsuz olarak algılandı ve Korku Endeksinin (VIX) yükselerek 30 seviyelerinin üzerinde seyretmesine yol açtı. Bu durum da DXY’nin yeniden 90 seviyelerinin üstüne yerleşmesine olanak sağladı.

Biden, BAE ile imzalanan F-35'lerin satışını askıya alırken Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını geçici olarak dondurdu.

Emekli Amiral Lloyd Austin, Senato'da 2'ye karşı 93 oy alarak ABD'nin ilk siyah Savunma Bakanı olurken FED eski Başkanı Jannet Yellen’in Hazine Bakanlığı da Senato’dan geçti. Böylece Yellen, ülkesinin ilk kadın Hazine Bakanı oldu.

Öte yandan, Suudi Arabistan'da kabine değişikliğine gidildi. Karar kapsamında Merkez Bankası Başkanı da görevden alındı. 

İtalya’da da Başbakan Conte, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sundu.

Ülkemizde de Cumhurbaşkanımız Recep TayyipErdoğan, Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada Sn.Erdoğan’ın Elon Musk ile görüşmesinde, Türkiye'deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin hususlar ele alındığı belirtildi.

FED Yılın İlk Toplantısını Gerçekleştirdi: Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda gözler FED toplantısındaydı. FED, piyasa beklentileri dahilinde faizi %0,00 – 0,25 oranında sabit bırakırken, tahvil alımıyla ilgili de değişikliğe gitmedi. Asıl dikkat çeken Başkan Powell’ın açıklamalarıydı. Powell’ın ‘Enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve müdahale etmenin doğru olmadığını düşünmesi ve ABD ekonomisindeki seyrin aşılamaya çok bağlı olduğunu ve ekonomik büyümenin aşağı yönlü yani negatif ciddi riskler taşıdığını vurgulaması, küresel piyasalarda ivmesini gittikçe artıran satışlara yol açtı.

Yorum: FED Kararları ve Powel’ın konuşmaları aslında piyasa beklentilerine ters değildi. Bir başka deyişle Powel, piyasaları şaşırtan bir şey söylemedi. Ama buna rağmen toplantı sonrasında onun konuşmasıyla piyasalarda başlayan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkeye yayılanküresel satış dalgası, ister istemez “ABD’nin yeni yönetimi – elbette yeni bakan Yellen- FED Başkanının da istifasını mı istiyor?” sorusunun akla getirmektedir.

AB Dışişleri Bakanları Brüksel’de Toplandı: AB Dışişleri Konseyi kapsamında yapılan toplantı sonrasında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve aynı zamanda AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell ele alınan konulara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Borrel, toplantıda Türkiye’nin de görüşüldüğünü ve Türkiye’nin verdiği mesajın alındığını ifade etti. Böylelikle AB Dışişleri Bakanları, geçtiğimiz yıl Aralık ayındaki AB Liderler Zirvesinde Türkiye'ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımları şimdilik kaydıyla rafa kaldırmış oldu. Toplantı sonrasında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Maas da Ankara'dan gelen olumlu sinyallerin yaptırımlarla gölgelenmesini istemediklerini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu Güncelledi: Raporda; Covid-19 aşısına ilişkin gelişmelerin umutları artırmasına karşın, salgında yeni dalgaların ve virüsün yeni türünün ekonomik görünüm için endişe oluşturduğu belirtildi.

Anılan raporda, küresel ekonominin 2021'de yüzde 5,5 ve 2022'de yüzde 4,2 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi. IMF, son olarak Ekim 2020'de, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 5,2'den yüzde 4,2'ye düşürüldü. Euro Bölgesi ekonomisinin 2022'de yüzde 3,6 büyüyeceği tahmin edildi. Daha önce geçen yıl yüzde 8,3 küçüleceği öngörülen bölge ekonomisinin, 2020'de yüzde 7,2 daraldığı tahminine yer verildi.

IMF, Türkiye ekonomisi için ise 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yükseltti. Geçtiğimiz Ekim ayında yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türk ekonomisinin 2021 yılında %5 büyüyeceği tahmininde bulunan IMF, bu beklentisini %6'ya çıkardı.

IMF Başkanı Georgieva, iklim değişikliğinin ekonomik ve finansal istikrar için temel bir risk oluşturduğunu belirterek, buna karşı atılacak adımları özellikle Covid-19 salgınından sonra büyümeyi canlandırmak ve yeni istihdam yaratmak için bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

Yorum: Hatırlanacağı üzere ABD eski Başkanı Trump görevden ayrılmadan hemen önce ABD’yi iklim değişikliği ile ilgili Paris Anlaşmasından geri çekmişti. Yeni Başkan Biden’ın gelmesiyle başlayan süreçte bu hususun küresel bazda oluşan gündemin ilk maddelerinden biri olacağı değerlendirilmektedir.

AB'den 30 Milyon Elektrikli Otomobil Hedefi: AB Komisyonu tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir ve Akılı Ulaşım Stratejisi" başlıklı çalışmasına göre, Avrupa'nın 2050 yılına kadar iklime zarar vermeyen bir kıtaya dönüşmesi için ulaşımla ile ilgili sera gazı salınımları yüzde 90 oranında düşürülecek.

Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

500 kilometreyi aşmayan planlı toplu ulaşım seyahatlerinin karbon salınımı sıfıra indirilecek. Avrupa çapında hızlı tren trafiği iki kat artırılacak. Sıfır emisyonlu deniz araçları piyasalara sürülecek. Avrupa’daki 100 şehir iklim dostu ve iklime zarar vermeyen bir hale dönüştürülecek.

Avrupa'da 2035'e kadar emisyonsuz büyük uçaklar piyasalara sunulacak. 2050 yılına kadar ise neredeyse bütün otomobil, kamyonet, otobüs ve ağır vasıtalar sıfır emisyonlu olacak. Demir yolu yük trafiği de iki kat artırılacak.

OPEC Genel Sekreteri “En Kötü Geride Kaldı”:Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan OPEC Genel Sekreteri Barkindo, virüs vakalarında yaşanan artışların petrol piyasasında baskı oluşturmasının mümkün olduğunu kaydetti. Barkindo buna rağmen petrol yatırımlarında %20 artış yaşandığını belirtti.

Barkindo, vadeli piyasaların petrolde 2021 yılının olumlu olacağı işareti verdiğini de ifade etti.

TCMB Enflasyon Raporunu Yayınladı:  TCMB, bugün yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı ve senebaşında 2021 için %9,4 olarak ön gördüğü enflasyon hedefini değiştirmedi. Raporun sunumunda sıkı para politikasının yıl içinde uygulanmaya devam edeceğini belirten Başkan Naci Ağbal, fiyat istikrarının sağlanmasında ekonomide yer alan aktörlerin sürece katılmasının çok önemli olduğunun da altını çizdi.

Ağbal, mevcut politika amacının enflasyonu kalıcı düşük bir seviyeye indirmek olduğunu, önemli olanın orta-uzun vadeli görünüm olduğunu belirterek "Orta-uzun vadedeki fiyat istikrarı sağlandığında doğrudan sermaye de yurt içi sermaye de artacaktır." dedi.

TCMB Başkanı Ağbal'ın açıkladığı enflasyon raporunu ve düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamaları değerlendiren ünlü finans kuruluşu JPMorgan, TCMB'nin ortaya koyduğu kısa ve orta vadeli enflasyon tahminlerinin makul ve başarılabilir olduğunun güvenle söylenebileceğini bildirdi.

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 22 Ocak'ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 2 Milyar 609Milyon Dolar artışla 50 Milyar 511 Milyon Dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 15 Ocak'ta 47 Milyar 902 Milyon Dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 639 Milyon Dolar artarak 42 Milyar 179 Milyon Dolardan 42 Milyar 818 Milyon Dolara çıktı. 

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 3 Milyar 248 Milyon Dolar artarak, 90 Milyar 81 Milyon Dolardan 93 Milyar 329 Milyon Dolara ulaştı.

15 -22 Ocak 2021 haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 117,7 Milyon Dolar hisse senedi satarken, 33,4 Milyon Dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler, toplam 290Milyon Dolarlık hisse senedi, 542 Milyon Dolarlık DİBS alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2021 yılında toplam 832 Milyon Dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 4,040Milyon Dolarlık hisse senedi ve 3,921 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 7,960 Milyon Dolar tutarında yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 22 Ocak itibariyle %47,5 olurken önceki haftada bu oran %48,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %61,9 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

Dolar Endeksi (DXY): Haftaya hafif yükselişle tamamlayarak 90.57 seviyesinde kapatmıştır.Önümüzdeki hafta yukarı yönlü hareket izleme potansiyeli vardır. Bu durumda 90,96 direncini aşması halinde 91.32’ye kadar alan vardır. Ancak yönünü aşağı çevirmesi halinde ise 90,16 – 89,72 bölgesi önemli destek seviyeleri olacaktır.

EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta beklentilerimiz çerçevesinde aşağı yönlü bir seyir izlemiş ve 1,2049 seviyelerini test ettikten sonra 1,2136’dan haftalık kapanış yapmıştır. Önümüzdeki hafta da aşağı yönlü hareketine devam ederek 1,20-34-1,20 seviyelerindeki destek bölgesine kadar gerileme olasılığı mevcuttur. Şayet yönünü yukarı çevirerek 1,2170 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapması durumunda yeniden 1,22 direncini hedeflemesi mümkün olabilir.

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta hafif bir yükselişle 55,88 seviyesinden kapanış yapmıştır. Önümüzdeki hafta da bu hareketine devam etme potansiyeli söz konusu olabilir. Bu durumda 57,14- 59.38 seviyeleri karşılaşacağı direnç seviyeleridir. Aşağı yönlü hareketler izlemesi halinde ise 54,84 seviyesi kritik destek seviyesidir. Bu seviyeyi kırması ile 50,93 bölgesine kadar alan vardır.

Ons Altın: Geçtiğimiz hafta 1872 seviyelerini test etmesine rağmen buralarda günlük kapanış yapamamış ve geri çekilme yaşayarak haftayı 1847 Dolar ile tamamlamıştır. Teknik açıdan bir zayıflama söz konusudur. Bu bağlamda önümüzdeki hafta da bu hareketine devam etmesi ve 1826 – 1806 bölgesine gerilemesi, hatta 1794 seviyesine kadar inebilmesi mümkün görülmektedir. Bununla birlikte yukarı yönlü hareketlerde ise 1870- 1895 seviyelerindeki direnç bölgesi önem kazanacaktır. 

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta BTC, beklentilerimiz çerçevesinde iki kez 35000 Dolar civarını test ettikten sonra geri çekilme yaşayarak haftayı 32370 ile tamamlamıştır. Önümüzdeki hafta 30000 Dolar altına inmesi halinde 27000 seviyesine kadar geri çekilme yaşayabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise, 36000 Dolarseviyesi, kritik direnç seviyesi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.