HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(20-27ocak 2020)

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(20-27ocak 2020)

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(20-27ocak 2020)

A+A-

 

Bu çalışma, 20 Ocak 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış ​: Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli olay, kuşkusuz Beyaz Saray’da yapılan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına en azından bir süre ara verdirecek olan 1. Faz anlaşma töreniydi; ABD’nin Başkan düzeyinde katılım gerçekleştirdiği törene Çin ise Başkan Yardımcısı düzeyinde katılım gerçekleştirdi.

1.Faz Ticaret Anlaşması​: ABD ve Çin arasında imzalanan bu anlaşmayla, Çin, ABD’den önümüzdeki iki yıl içinde alacağı mal ve hizmetleri 200 milyar dolara yükseltecek. Bunun yanı sıra, Çin, ABD’li şirketlere kendini daha çok açacak. Ayrıca, ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergileri, ancak taraflar arasında ikinci faz anlaşma imzalanırsa kaldırılacak. İkinci faz ticaret anlaşması kapsamında, devlet sübvansiyonları, fikri ve sınai haklar, teknoloji transferi, finansal hizmetler gibi daha zorlu konularda görüşmeler gerçekleştirilecek.

Bir süredir takip edilen ve dün imzaların atıldığı ilk faz ticaret anlaşması piyasalarda önemli bir hareketliliğe yol açmadı. Anlaşma ikili arasındaki gerilimin tırmanmasını şimdilik önleyecek bir unsur olsa da gerek bazı gümrük tarifelerinin devam etmesi gerekse gerilimi tırmandıran yapısal farklılıklara ilişkin çözümün Faz 2’ye bırakılması küresel anlamda yatırımcıları tedirgin ediyor.

Öte yandan, ülkemizde geçtiğimiz hafta toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (TCMB-PPK), politika faizi olarak kullanılan haftalık repo faizini 75 bp indirerek %11,25’e düşürdü. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada; Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen politika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. TCMB, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.” denildi.

USD/TL kuru, TCMB’nin faiz kararı öncesi sınırlı baskı altında kaldı, ancak tahvil faizleri düşüşünü sürdürdü. Karar sonrasında ise, kur 5,85 seviyesinin altını test etti.

Bundan başka,  TÜİK’in geçtiğimiz hafta açıkladığı rakamlara göre, sanayi üretimi Kasım ayında aylık %0,7 ve yıllık %5,1 arttı. Perakende satış hacmi ise aylık %1,7 ve yıllık %8,5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi %5,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 azaldı.

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi geçen hafta 792 milyon dolar artarak 106 milyar 214 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 3 Ocak'ta 77 milyar 953 milyon dolar seviyesindeydi.

Öte yandan, yurt dışında yerleşik kişiler, 10 Ocak haftasında net 107,8 milyon dolarlık hisse senedi, 177,7 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 13,7 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı.

 

Yurt dışında yerleşik kişilerin 3 Ocak itibarıyla 32 milyar 292 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 33 milyar 847,8 milyon dolara yükseldi. 

Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 10 Ocak 20 itibariyle %61,3 olurken önceki haftada bu oran %60,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %64,9seviyesinde yer almaktaydı.

Haftalık performanslara bakıldığında, İsrail Borsası-TA35- en çok değer artışı kaydeden borsa olurken, ABD Borsası-S&P 500- de en fazla değer kaybeden borsa oldu. Bizim borsamız - BİST 100- ise haftayı %2,37’lik değer artışıyla tamamladı.

Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik ürünü %8,64’lük bir artışla Paladyum olurken, en fazla kayıpise -% 9,26’lık bir düşüşle Doğal Gaz’da oldu.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık - % 0,19’luk bir kayıpla kapattı.

B-) Haftaya Bakış ​: 20 Ocak 2020 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından bu hafta da yoğun geçecektir. Bu hafta Euro Bölgesi, Japonya ve Kanada’da yılın ilk merkez bankası toplantıları ile volatil bir hafta olacaktır. Bu toplantılar ilgili ülkelerin 2020 yılındaki para politikalarını belirlemeye ışık tutacaktır. 

20 Ocak 20 Pazartesi günü, ABD Başkanı Trump, IMF’nin küresel ekonomiye dair yeni öngörülerini sunacağı İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşacak. Bunun yanı sıra, İngiltere iş rakamları ve PMI verileri, İngiltere Bankası’nın (BoE) faiz indirimi beklentilerinin arttığı bir ortamda dikkatleri toplayacaktır.. Öte yandan, IMF Pazartesi günü Davos’ta küresel ekonomi tahminlerini yayınlayacaktır. Geçtiğimiz Cuma günü IMF Yönetim Müdürü Georgieva, Washington ve Pekin arasındaki geçici ticaret anlaşmasının küresel büyüme üzerinde engel görevi gören belirsizliği azaltacağını – ancak yok etmeyeceğini – söylemişti.

Kuruluş daha önce, küresel ticaret gerilimlerinin uluslararası ekonomi büyümesinde %0,8 düşüşe yol açacağı tahmininde bulunmuştu.

Aynı gün, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagardeda bir konuşma yapacaktır.

21 Ocak 20 Salı günkü Netflix (NASDAQ:NFLX) kazanç rakamları da piyasaların ilgi odağında olacaktır. 

Ekonomik veri anlamında geçen haftaya göre daha sakin olan haftada 24 Ocak 20 Cuma günü, Euro bölgesi, İngiltere ve ABD’nin flaş PMI rakamları yayınlanacak. Euro Bölgesi rakamları ekonomik toparlanma işaretleri için piyasa analistlerince incelenmeye devam edecektir. 

Türkiye’de, 20 Ocak 20 Pazartesi günü Merkezi Hükümet Borç Stoku rakamları ile 23 Ocak 20 Perşembe günü içinde bulunduğumuz Ocak ayına ait Tüketici Güven Endeksi verileri açıklanacaktır. 

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

• Dolar Endeksi (DXY) : Haftayı hafif bir toparlanma yaşayarak 97,64 ile kapatmıştır. Halen pozitif trendiçinde bulunmakla birlikte, teknik olarak ‘aşırı alım’ bölgesindedir. Kısa vadeli bir geri çekilme ile 97,00-96,72 bandına inebilir. Yükseliş hareketinin devamı için 98,05 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapması gerekmektedir. Bu durumda 98,50-99,13 seviyelerine gitmek isteyecektir. 

• EUR/USD: Haftayı bir geri çekilme yaşayarak1,1089 seviyesinden kapatmıştır. Parite, 1,1111 altında kalarak negatif trende girmiştir. Şayet düşüş devam ederse, 1,1069-1,1050-1,0949 seviyelerine gitmek isteyecektir. Yükseliş hareketinin başlaması için 1,1119 üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç vardır. Böyle bir durumda 1,1190 seviyesine gitmek isteyecektir.

• WTI: Ham petrol verisi olarak, haftayı hafif bir geri çekilme ile 58,78 ile kapatmıştır. Geri çekilmenin devamı halinde, 57,47 seviyesi kritik eşiktir. Bu seviyeyi de aşağı yönlü kırması halinde, 55,40’a kadar alan vardır. Şayet 60,62 seviyesini aşan günlük kapanışlar gelirse 62,44 seviyesine gitmek isteyecektir. 

• Brent: Brent petrol haftayı yatay hareket ederek 65,10 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak, 65,72 seviyesi üzerinde kaldığı takdirde 68,45seviyesine gitmek isteyecektir. Geri çekilmelerde ise 63,20 seviyesi altında günlük kapanışlar yaptığı takdirde, 61,65-57,94 bandına gitmek isteyecektir.

• USD/TL: TCMB’nin faiz indiriminin ardından 5,85 seviyesinin altını test eden Kur, daha sonra yukarı ivmelenerek haftayı 5,8891 seviyesinden kapatmıştır. Trend pozitiftir fakat VİOP kontratlarında kurun düşeceğine ilişkin PUT kontratların artışı dikkat çekmektedir. 5,90 seviyesini yukarı yönlü kırması durumunda 5,95 ve 5,98 seviyeleri önemli direnç bölgeleridir. Psikolojik eşik, 6,00 seviyeleridir. Geri çekilmehalinde ise, 5,8516 kritik destek seviyesidir. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılması durumunda 5,82’li seviyelere gitmek isteyecektir. 

• Gram Altın: Haftayı hafif bir geri çekilme yaşayarak 294,73 seviyesinden kapatmıştır. 292,66seviyesi üzerinde yukarı yönlü gitme isteği olmakla birlikte kısa vadeli bir geri çekilme ile 290’lı seviyelere gelmesi mümkün olabilir. 279seviyelerine kadar alan vardır. Ancak yukarı yönlü hareketlerde, 297-300 ve 302,29 seviyelerine gitmek isteyecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.