HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(6-12 Nisan 2020)

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(6-12 Nisan 2020)

HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ(6-12 Nisan 2020)

A+A-


  Bu çalışma, 16 Mart 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.
A-) Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta bir önceki hafta gibi hareketlilik – volatilite- açısından ekonomi tarihine geçen, kimilerine göre küresel resesyonun başladığı unutulmaz bir hafta oldu. Aslında yangının ilk işareti 6 Mart 2020 tarihinde sona eren OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) toplantısında görüldü; Toplantıya katılan ülkeler Rusya ile ekstra arz kesintisi konusunda anlaşamadılar ve bunun üzerine haftanın ilk saatlerinde Suudi Arabistan resmi petrol fiyatını düşürerek Rusya üzerindeki fiyat baskısını artırdı. Brent petrol, 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert dalgalanmasını göstererek %29 civarında eksi seviyelere indi ve 32 USD seviyelerini gördü. Bunun yanı sıra ABD’de virüsün yayılmaya devam etmesi resesyon endişelerini artırırken, sert düşüşlerle birlikte S&P 500 ve Nasdaq borsalarında fiyatlar birden % 5’in üzerinde değer kaybedince borsalar geçici olarak işlem durdurdu. Altın, hafta başında 7 yılın en yükseğine tırmanıp, ons başına 1.700 doları aşarken haftanın sonunda 200 dolar birden düşüp 1503 seviyesini test etti. ABD 10 yıllıkların faizi, hafta içinde tarihte ilk kez %0,5’in altına gerilerken, haftanın son saatlerinde % 1’ler seviyesini gördü. Para piyasalarında FED’in bu hafta yapacağı toplantısında 50-75 baz puanlık bir faiz indirimine daha gitmesi olası görülüyor.
Petrol krizinin arka planına bakıldığında, uzun zamandır petrol üreticileri piyasa şartlarına bakarak arz miktarını ortaklaşa belirler bu da fiyatlarda sert değer kayıplarının önüne geçerdi. Bu kez öyle olmadı.
ile Rusya arasında daha önce imzalanan arz kesintisi anlaşmasının geçerlilik
Suudilerin başını çektiği OPEC
tarihi bu ay sonunda bitiyor. Suudiler, korona virüs salgınının küresel
ekonomide durgunluğa neden olacağı endişeleriyle petrol fiyatlarında yaşanan
1
-
  düşüşün önüne geçmek için 1 Nisan sonrasında da petrolde arz kesintisi yapmak
 istediler. Bunun için de Ruslarla anlaşmaya çalıştılar. Ancak en önemli gelir
 kaynağı petrol ve yan ürünleri olan Ruslardan olumsuz yanıt alınca da bu kez
 Suudi Arabistan arzı artıracağını ilan ederek fiyat ve pazar savaşı başlattı ve
 böylelikle de piyasalar da yangın yerine döndü. Rus Rublesi % 8 değer kaybı
 yaşadı ama Rusya Maliye Bakanlığı, petrolde 25-30 dolarlık fiyata 6 ile 10 yıl
 arasında dayanabileceklerini açıkladı.
Petrol fiyatlarında yaşanan büyük kayıp önümüzdeki haftalarda piyasaların gündeminde olmaya devam edecektir. Zira petrol fiyatlarındaki düşüş enerji şirketleri ve bu şirketlere kredi açan bankaların durumunun sorgulanmasına neden olacaktır.
Krizin Türkiye’deki ilk Etkileri: Türkiye’de 1 ay önce 236 seviyesini gören CDS puanı hafta içinde 497 seviyelerini test etti. Borsa – BİST 100- önemli oranda düşüş yaşayarak 93.700 seviyesinin altını gördü. Küresel resesyona girileceğine yönelik artan endişelerle TL dahil Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri
 baskı altında kaldı. Bunun etkisiyle TL faizlerde artışlar gözlendi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 31 baz puanlık artışla %11,24 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 29 baz puanlık artışla %11,90 seviyesine yükseldi.
Petrol ile ilgili olarak devlet tarafından ileri tarihte oluşabilecek finansal risklere karşı korunma amacıyla sahip olunan pozisyonun tam tersi yönünde işlem açılması –Hedge yapılması- için düşük fiyatlar bir avantaj haline gelmiştir. Bu
 durumdan faydalanılması, milli çıkarlarımız açısından elzem olarak görülmektedir.
Krizle Mücadele Başlıyor: Kriz, virüsün de gittikçe artan yayılma hızıyla
 birlikte küresel bazda etkisini arttırırken ilk sürpriz tepki İngiltere’den geldi. Bu aybaşında FED’in FOMC toplantısını beklemeden 50 bp faiz indirimine
2

-
 gitmesinin ardından İngiltere Merkez Bankası da toplantı öncesinde sürpriz bir kararla 50 bp faiz indirimine gitti ve politika faizini %0,25 bp seviyesine çekti. Bunun yanı sıra İngiltere Maliye Bakanı Sunak, virüs riskine karşı ülke ekonomisinin desteklenmesi için 30 milyar sterlinlik teşvik paketi açıkladı. Sunak ayrıca İngiltere’nin altyapısı için gelecek 5 yıl içerisinde 170 milyar sterlinlik yatırım planlandığını ifade etti.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise beklendiği gibi faiz indirimine gitmedi, faizleri sabit tuttu ve bu da piyasalardaki negatif algıyı güçlendirdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, Euro Bölgesi ekonomisinin virüs salgınından tahrip olmaması için 120 Milyar Euro’luk ek varlık alımı açıkladığı kararın ardından düzenlediği basın toplantısında virüsün geçici de olsa bölge ekonomisinde önemli negatif etkiler oluşturacağını ifade etti ve şu anda faiz indirimi gerekemediğini ama gerekirse ECB’nin bunu da yapacağını söyledi.
Öte yandan Almanya Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Scholz da yaptığı açıklamada Alman hükümetinin virüs salgının derinleşene etkisiyle mücadele
 etmek için limitsiz kredi programı uygulayarak şirketlere sınırsız likidite sağlanacağını ifade etti.
 Kriz fiyatlamaları ABD Başkanı Trump’ı da harekete geçirdi, özellikle ABD borsalarındaki dramatik düşüşün küresel bir krizi tetikleyeceğini ve bu yılın kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimlerinde kendisinin seçilmesinin zora gireceğini gören Trump krizden çıkış için seri hamleler yaptı. ABD Başkanı, Piyasalara 500 milyar dolar likidite vereceklerini söyledi. ABD’de “Ulusal Acil Durum” ilan etti. Bunun yanı sıra, merkezi bütçeden eyaletlere daha fazla kaynak aktarımını öngören bir yasayı da yürürlüğe soktuklarını belirtti. Başkanlığa eski Başkan Obama’nın yaptığı ve tüm ülkeyi kapsayan sağlık sigortası reformunu yerden yere vurarak gelen Trump bu kez, ABD vatandaşlarının ihtiyacı ve hakları olan sağlık hizmetleri için hiçbir masraftan
kaçınılmayacağını vurgulayan bir açıklama yaptı. Korona virüsle mücadele
    3

-
kapsamında 1,4 milyon adet yeni test kiti alacaklarını ilan etti. ABD Başkanı, öğrencilerin öğrenim kredisi faizlerinin de silineceğini açıkladı.
Trump’ın Açıklamalarının Etkisi: Piyasalar Trump’ın açıklamalarını ilk aşamada pozitif algıladı. Korku Endeksi-VIX- Trump’ın açıklamalarının ardından %23 düşerken, ABD 10 yıllık tahvil getirileri bir süredir seyrettiği % 0,30 seviyelerinden % 1,00 seviyelerine kadar artış gösterdi. S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq borsalarında % 9’a varan yükselişler gözlendi. Altın ise 1503 seviyelerine kadar geriledi. Piyasa oyuncularının altın satarak borsaya girdikleri yorumları yapıldı. EUR/USD paritesi 1,1069 seviyesini test etti Trump, rezervleri artırmak için ABD’nin petrol de alacağını söyleyince petrol fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler görüldü.
 Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:
TCMB tarafından haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 6 Mart haftasında net 270 milyon dolarlık hisse senedi, 380,2
 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 5,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı.
Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 12 milyar 513,8 milyon dolardan 12 milyar 569,6 milyon dolara çıktı. Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları ise 5,1 milyon dolarlık satışla 384,1 milyon dolardan 379 milyon dolara geriledi.
 Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, yurt dışında yerleşik kişilerin 28 Şubat itibarıyla 28 milyar 186,8 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 29 milyar 653,8 milyon dolara yükseldi. Hisse senedi piyasasında
 yabancıların payı 06 Mart itibariyle % 60,8 olurken önceki haftada da bu oran %
59,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında % 60,9 olan yabancı payı 1 sene
öncesinde ise % 65,3 seviyesinde yer almaktaydı.
4
 
-
 Haftalık performanslara bakıldığında, küresel bazda tüm borsaların değer kaybı yaşadığı haftada, en az kayıp yaşayan borsa, Çin Borsası - Dow Jones Shangay – olurken, Avusturya Borsası – ATX - en fazla değer kaybeden borsa oldu. Bizim borsamız -BİST 100- ise haftayı - % 12,77’lik kayıpla tamamladı.
Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik varlığı ABD’nİn % 10,36 oranında artan Doğal Gaz Vadeli İşlemleri CFD'si olurken, en fazla kayıp ise - % 43,96 oranında değer kaybeden kripto para birimi Ethereum oldu.
TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık - % 3,94’lük değer kaybıyla kapattı.
B-) Haftaya Bakış: 16 Mart 2020 ile başlayan hafta, küresel ekonominin bundan sonraki kısa –orta vadeli yönünü gösteren çok kritik bir hafta olacaktır. Önemli görülen veri setleri şu şekildedir:
Haftanın başladığı 16 Mart‘ın ilk dakikalarında FED’ten olağanüstü bir hamle geldi ve FED 100 Bp indirime giderek faiz oranını sıfırladı. FED bunun yanında 700 Milyar dolarlık gevşetme programı başlayacağını ilan etti. Bundan başka Yeni Zelanda Merkez Bankası da günün ilk saatinde yaptığı olağanüstü toplantıda faiz oranını %1’den %0,25’e çekerek 75 Bp indirdiğini ilan etti.
16 Mart Pazartesi günü, Çin’den Sanayi Üretimi ile İşsizlik oranı verileri gelecektir.
17 Mart Salı günü, ABD’de istihdama ilişkin rakamlar, Sanayi Üretimi verisinin yanı sıra, ABD ekonomisinin gidişatını gösteren Perakende Satış rakamları açıklanacaktır. Almanya’da ekonominin yönünün ne olacağı hakkında piyasa beklentilerini veren ZEW Ekonomik Endeksi, İngiltere’de ise Ortalama Gelir Endeksi ile İstihdama ilişkin bazı önemli veriler ilan edilecektir.
18 Mart Çarşamba günü, FED toplantısı yapılmayacaktır. ABD’den İnşaat İzinleri verisi ile Ham Petrol Stokları, Euro Bölgesinden de TÜFE rakamları gelecektir.
5

-
19 Mart Perşembe günü, Piyasalar Japonya Merkez Bankasından gelecek olan Faiz Oranı kararına odaklanacaklardır. Bunun yanı sıra, ABD’de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu verisi ile Rusya’da da Merkez Bankası rezervleri açıklanacaktır.
20 Mart Cuma günü, Bu kez de Çin ve Rusya Merkez Bankalarından gelecek olan Faiz Oranı kararları piyasaları etkileme potansiyeli taşıyacaktır. Bunun yanında, ABD’den Konut Satışları ile Almanya’dan ÜFE verileri gelecektir.
Türkiye’de, 16 Mart Pazartesi günü, Şubat ayına ilişkin Ticaret Dengesi verisi açıklanacaktır. 19 Mart Perşembe günü TCMB Para Piyasası Kurulu toplanacak ve yeni politika faiz oranı (Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı) belirlenecektir.
Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:
• Dolar Endeksi (DXY): Oldukça volatil bir periyod izleyerek önce 94,50 seviyelerine kadar geri çekilme yaşamış, daha sonra da haftayı 98,69 ile kapatmıştır. Her ne kadar negatif trend kanalından çıktığı algısı var ise de ezberlerin bozulduğu böyle bir dönemde olunduğu dikkate alındığında yönünü aşağı çevirmesi de mümkündür. Bu durumda 97,21 ilk, 96,73 ise ikinci destek seviyesi olabilir. Fakat yukarı yönlü harekete devam ederse 100,08’e kadar alan vardır.
• EUR/USD: DXY ile ters korelasyon yaşayan ve dolayısıyla ABD Dolarındaki düşüşten negatif etkilenen parite, önce 1,14 seviyelerini test etmiş, ardından 1,1069 seviyelerini gördükten sonra haftayı 1,1106 ile kapatmıştır. Alman hükümetinin sınırsız likidite sağlayacağını açıklamasının yanı sıra ECB’nin de ciddi miktarda piyasaya para vereceğini ilan etmesi pariteyi olumlu etkilemiştir. Yönünü tekrar yukarıya çevirebilir ki bu durumda 1,1146-1,1176 ilk direnç bölgesi, 1,1214 seviyeleri ise ikinci direnç bölgesi olacaktır. Bu seviyeyi de geçen günlük kapanışlar yaparsa kısa süreli
 6

-
pozitif trend kanalına girmiş olacaktır. Geri çekilmelerde ise ilk etapta 1,1051
-1,0950 bölgesi, ikinci etapta ise 1,088 seviyesi önemli destek bölgeleridir.
• WTI: Ham petrol verisi olarak, petrol krizinden negatif etkilenmiş ve geçen hafta sürdürdüğü geri çekilme hareketine devam ederek haftayı 32,11 seviyesinden kapatmıştır. Halen “Aşırı Satış” durumundadır. Ancak mevcut konjonktür tepki hareketlerine izin vermemektedir. Bu bağlamda önümüzdeki hafta 30 $’ın da altına inmesi de mümkündür. Böyle bir durumda ise 30,00-25,00 bölgesi, önemli destek seviyeleri olacaktır. Şayet
yukarı yönlü bir hareket izlerse de 40,00 seviyesi önemli direnç seviyesidir.
• Brent: Brent Petrol de Ham Petrol ile paralel olarak bir geri çekilme yaşamış ve haftayı 34,72 seviyesinden kapatmıştır. Halen konjonktürel olarak aşağı yönlü hareket izlemesi beklenebilir. Bu bağlamda Brent Petrol’de 31-28 $ seviyeleri beklenebilir. Yukarı yönlü bir hareket yaşanması halinde de 40 $ seviyelerini aşan günlük kapanışlar yapması halinde 53,95 seviyesine kadar
alan vardır.
• USD/TL: Beklentilerimiz dahilinde yukarı yönlü bir hareket yaşamış ve
haftayı 6,33 ile kapatmıştır. Önümüzdeki hafta 6,25-6,29 bandının üzerinde kalmaya devam ederse yukarı yönlü hareketine devam edebilir. Bu bağlamda 6,44 seviyesi önemli bir direnç seviyesi olacaktır. Ancak TCMB toplantısında alınacak kararlar ile geri çekilme yaşaması da çok mümkündür ki beklentimiz bu yöndedir. Böyle bir durumda da 6,10 – 5,93 bölgesi önemli destek seviyesi konumunda olacaktır.
• Gram Altın: Haftayı 311,42 seviyesinden kapatmıştır. Önümüzdeki hafta ilk etapta Ons altın kaynaklı olarak 321 TL. Seviyelerine kadar yukarı yönlü bir hareket yaşaması mümkündür. Geri çekilmesi durumunda 300 seviyesine kadar inmesi muhtemel olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.