Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi(10-16 Şubat 2020)

Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi(10-16 Şubat 2020)

Bu rapor , Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

Geçtiğimiz hafta pek çok önemli olayın yaşandığı çok yoğun ve hareketli/volatil bir dönem oldu. Çin kaynaklı Corona virüsünün etkisiyle ilk etapta %6 gibi yüksek bir oranda değer kaybı yaşayan Hong Kong borsası, küresel piyasalarda ciddi bir tedirginliğe neden oldu. Ancak Çin’deki tatilin sona ermesiyle birlikte, açılışta Şangay borsasının hemen %2’lik değer kaybına rağmen, Çin Merkez Bankası’nın piyasaya yüksek miktarda likidite enjekte etmesi/ para pompalaması, ardından da Çin’in bazı ABD ürünlerinde çok ciddi miktarda gümrük indirimine gitmesi; virüs kaynaklı krizin etkisinin kısa süreli olacağı algısını oluşturmuş ve piyasaları sakinleştirmiştir.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump, Senato’daki azil oylamasında aklandı. Trump’a yönelik yürütülen azil süreci, Senato Genel Kurulunda yapılan oylama ile sona erdi. Bu gelişme de piyasalar da olumlu algılandı; risk iştahı artırıp, borsaları yükseltirken, altın ve gümüş gibi emtiaların güç kaybı yaşamalarına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta, küresel piyasaların merakla beklediği ABD verisi de haftanın son işlem gününde geldi. Buna göre, ABD'de tarım dışı istihdam 2020 yılına güçlü artışla başladı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Ocak'ta 225 bin arttı, işsizlik oranı da 50 yılın en düşük seviyesi olan % 3.5'ten %3.6'ya yükseldi.

Piyasalardaki beklenti istihdamın 165 bin artması, işsizliğin % 3.5 olmasıydı. Ortalama saatlik kazançlar aylık % 0.2, yıllık % 3.1 arttı. Beklenti aylık % 0.3, yıllık % 3'tü. İşgücüne katılım oranı Ocak'ta % 63.4 oldu, beklenti % 63.2'ydi.

Öte yandan, OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin oluşturduğu Ortak Teknik Komite, virüsün petrol talebi üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere 4-5 Şubat 2020 tarihlerinde toplandı. Toplantı sonundaOrtak Komite, geçici olarak petrol arzının 600.000 varil artırılmasını önerdi. Bu öneri ile de petrol fiyatları küresel bazda değer kaybı yaşadı.

Piyasalarda petrol fiyatlarının baskılanmasıyla beraber, çok ciddi anlamda petrol geliri olan Rusya’da Merkez Bankasının kısa süre önce faiz indirimi yapmış olmasına rağmen yeniden ekstra bir faiz indirimi yapma olasılığının arttığı yönünde haberler gündemde yer aldı.

Ülkemizde ise enflasyon verileri açıklandı. TÜFE aylık %1,1 artış beklentisine karşılık %1,35 artış sergiledi ve yıllık enflasyonu %11,84 seviyesinden %12,15’e taşıdı. ÜFE de aylık %1,1 beklentisine karşılık %1,84 arttı ve yıllık ÜFE enflasyonunu %7,36 seviyesinden %8,84 seviyesine taşıdı.  

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 

ekon-tablo.png

Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, hisse senedi piyasasında yabancıların payı 31 Ocak itibariyle %60,5 olurken önceki haftada bu oran %61,9 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %64,9seviyesinde yer almaktaydı.

Haftalık performanslara bakıldığında, ABDBorsası–NASDAQ– en çok değer artışı kaydeden borsa olurken, Çin Borsası – SHANGAY COMPOSİT– de en fazla değer kaybeden borsa oldu. Bizim borsamız -BİST 100- ise haftayı %1,57’lik değer artışıyla tamamladı.

Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik varlığı% 4’lük artışla Alman Borsasının ilk 30 hissesinin yer aldığı DAX 30 endeksi olurken, en fazla kayıp ise -% 2,58’lik düşüşle yine Brent Petrol’de oldu.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık -% 0,55’lik kayıpla kapattı.

B-) Haftaya Bakış​: 10 Şubat 2020 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından geçen haftalara kıyasla daha sakin geçecektir. Önemli görülen veri setleri şu şekildedir:

10 Şubat Pazartesi günü, Çin’de TÜFE ve  ÜFE verilerinin yer aldığı enflasyon rakamları açıklanacaktır.

11 Şubat Salı günü, İngiltere günüdür; Ocak ayı Sanayi Üretimi verisi, Dış Ticaret Dengesi ile GYSH verileri ilan edilecektir. 

Bunun yanında FED Başkanı Powel da bir konuşma yapacaktır. 

12 Şubat Çarşamba günü, ABD’den Ham Petrol Stokları ile Euro Bölgesinden de Sanayi Üretimi verisi gelecektir. Ayrıca yine FED Başkanı Powel’ın ABD Temsilciler Meclisinde yapacağı konuşma da dikkatle izlenecektir.

13 Şubat Perşembe günü, Almanya ve ABD’de de TÜFE ve ÜFE verilerinin yer aldığı enflasyon rakamları açıklanacaktır. Rusya’dan da Merkez Bankası rezervleri gelecektir.

Haftanın en yoğun günü olan 14 Şubat Cuma günüise, Euro Bölgesinde Dış Ticaret Dengesi ile GSYH verileri, ABD’de ise ülke ekonomisinin %70’ini oluşturan Perakende Satışlar verisinin yanı sıra, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı (KKO) verisi açıklanacaktır.

Türkiye’de, 10 Şubat Pazartesi günü, İşsizlik Oranına ait veri ilan edilecektir.

13 Şubat Perşembe günü, Sanayi Üretimi rakamları açıklanacaktır.

14 Şubat Cuma günü ise, Cari İşlemler Dengesi ile TCMB Beklenti Anketi sonuçları ilan edilecektir ki burada yer alan yılsonu enflasyon oranı tahmini piyasada merakla beklenmektedir.  

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

• Dolar Endeksi (DXY): Haftayı ciddi bir toparlanma ile 98,59 seviyesinden kapatmıştır. ABD Dolarındaki güçlenme eğilimi artarak devam etmektedir. Bu bağlamda DXY, 97,78 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş trendinisürdürecektir. Bu durumdaki direnç seviyeleri, 98,800-99,69 seviyeleridir. Geri çekilmelerde ise, 96,60 seviyesine kadar alan vardır.

• EUR/USD: DXY ile ters korelasyon yaşayan ve dolayısıyla ABD Dolarındaki güçlenme eğiliminden olumsuz olarak etkilenen parite ciddi bir geri çekilme yaşamış ve haftayı 1,0946seviyesinden kapatmıştır. Negatif trend kanalındadır ve bu kanaldan çıkması için 1,0985üzerinde günlük kapanışlara ihtiyacı vardır. Önümüzdeki hafta, 1,0928-1,0880 hattına doğru geri çekilmesi mümkün olmakla birlikte, yükseliş hareketi yaşaması durumunda ise, 1,1100-1,1170 seviyeleri, önemli direnç seviyeleri olacaktır.

• WTI: Ham petrol verisi olarak, haftayı yine bir geri çekilme ile 50,36 ile kapatmıştır. Teknik açıdan “Aşırı Satış” durumu söz konusudur. Önümüzdeki hafta bir tepki alımı yaşayabilir. Bu durumda54,51-56,80 hattı direnç seviyelerini oluşturacaktır. Geri çekilmenin devamı halinde ise 47,02’ye kadar bir alan söz konusudur.

• Brent: Brent Petrol de haftayı yine bir düşüşle 54,47seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak halennegatif trend içindedir. 62,56 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapamadığı takdirde de bu trend kanalı içinde devam edecektir. Bu durumda 48,44 seviyelerine kadar alan söz konusudur. Şayet negatif trend içinden çıkabilirse de 68,21 seviyesi, ana direnç seviyesi niteliği taşıyacaktır.  

• USD/TL: Yukarı yönlü hareketine devam eden kur, psikolojik eşik seviyesini aşarak haftayı 6,0153seviyesinden kapatmıştır. Kurdaki bu yükselişe etki eden faktörler, gerek doların dünya çapında güçlenmesi, gerek ülkemizde tüzel kişilerin son iki haftada 2 Milyar Dolar civarında para çekmeleri, gerekse de İdlip’te meydana gelen hareketlilik doğrultusunda artan jeopolitik risk faktörü olmuştur. Aslında haftanın son işlem gününde kur 6,04 seviyelerine kadar yukarı hareket yaşamış olmasına rağmen, Bloomberg kaynaklarına göre kura kamu bankaları tarafından 2 Milyar Dolarlık bir müdahale yapılmış ve kur, şimdiki kapanış seviyelerine  gerilemiştir. Geçen hafta Hazine iki ayrı vadede Eurobondlar aracılığı ile 4 Milyar Dolar borçlanma yapmış ve bu ihalelere 11 Milyar Dolar teklif gelmiştir. Dolayısıyla Hazine çok rahat borçlanmıştır. Kamu bankaları da bu rahatlığın etkisiyle Dolar/TL kuruna müdahale etmiş olabilir. Önümüzdeki hafta; 6,01 üzerinde günlük kapanışlar gelmesi halinde 6,0355 ilk direnç seviyesi olacaktır. Ancak, kurun iki haftadır yükselme eğilimi gösterdiği, TCMB kaynaklı müdahalelerin devam edebilme potansiyeli ve VİOP kontratlarında düşeceğine dair PUT yönlü kontratlardaki artış dikkate alındığında önümüzdeki hafta kurun belli oranda bir geri çekilme yaşayarak 5,9700 seviyelerine inmesi muhtemeldir. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılması durumunda destek seviyesi, 5,9152’dir. Fakat 5,92 seviyesinin üzerinde kalınan günlük kapanışlardaki yükselişlerde ise 6,08-6,11 seviyeleri, önemli bir direnç bölgesidir. Şayet bu seviyede aşılırsa 6,17’ye kadar alan vardır.

• Gram Altın: Haftayı hafif bir geri çekilme ile 303,57 seviyesinden kapatmıştır. Ons altın ve Dolar/TL kurunun pozitif ivmelenmesiyle yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi potansiyeli olmakla birlikte kısa süreli bir geri çekilme yaşanması da söz konusu olabilir. Geri çekilme durumunda ilk destek noktası ise 301,93’tür. Ancak 298,70 seviyesinin altında günlük kapanışlar gelirse 294 ve 290 seviyeleri önemli destek bölgelerdir. Şayet beklentiler paralelinde yükseliş yönünde bir ivmelenme yaşanırsa da 306,68-310,67 önemli direnç bölgeleri olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.