Haftalık Eonomi Analizi

Haftalık Eonomi Analizi

Haftalık Eonomi Analizi

A+A-

Bu çalışma, 18 Ocak 2021 ile başlayan haftanınmakroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta bir öncekine göre daha sakin bir dönem yaşandı. ABD’de Başkan Trump’ın azli için başlayan süreç her ne kadar Temsilciler Meclisinden geçse de Başkan Yardımcısı Pence’nin yetkisini kullanmayacağını açıklamasıyla çıkmaza girdi.

Sosyal medya uygulaması Twitter, Donald Trump’ın hesabını askıya aldı. Bunun üzerine Trump, resmi başkanlık hesabını kullanarak mesaj paylaştı, kendisinin ve takipçilerinin susturulamayacağını söyledi.

Trump yönetimi, Pentagonun uygun görüşü doğrultusunda Çin teknoloji şirketleri Comac ve Xiaomi'yi Çin ordusu ile bağlı kuruluşlar kara listesine ekledi.

Bunun yanında, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Küba'yı yeniden "teröre destek veren ülkeler" listesine eklediklerini açıkladı.

Öte yandan İtalya’da koalisyon hükümetinin ortaklarından İtalia Viva (IV) partisinin lideri Renzi, hükümetten çekildiklerini açıkladı. Böylece ülkede hükümet düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Ülkemizde ise TUİK tarafından açıklanan geçtiğimiz Ekim ayına ait işsizlik oranlarına göre, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı Ekim’de %12,9’a yükseldi.

Türkiye ile Yunanistan arasında uzun süreden sonra ilk kez 25 Ocak’ta yapılacak görüşme öncesinde Yunanistan’dan ılımlı bir açıklama geldi: Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “2021'de Türk-Yunan ilişkileri daha iyi olacak.” dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

ABD’de Ana Gündem Maddesi Başkan’ın Azli:ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesini kabul etti . Temsilciler Meclisinin azil maddesini göndereceği Senato, 20 Ocak'tan sonraki bir tarihte Trump'ın yargılamasını gerçekleştirecek ve suçlu olup olmadığına karar verecek.

Biden Ekonomiyi Teşvik Planını Açıkladı: Önümüzdeki çarşamba günü ülkesinde başkanlık görevine başlayacak olan Joe Biden, piyasaların merakla beklediği “Amerikan Kurtarma Planı” adlı 1 trilyon 900 Milyon Dolarlık yardım paketini açıkladı.

Paketin içeriğinde kişi başına verilecek doğrudan çeklerin miktarı 1.400 Dolar, ayrıca ek işsizlik sigortasının da şu anki haftalık 300 Dolarseviyesinden 400 Dolara çıkartılacağı belirtildi.

Piyasalar paketin içinde yer alan ve aslında Biden’ın seçim kampanyasında da belirttiği ek vergi koyulması maddesinden duydukları rahatsızlığa tepki gösterdiler. Paketin açıklanmasından sonra hem borsalar hem de altın ve gümüş gibi değerli metallerdeğer kaybına uğradılar ve haftayı da düşüşle kapattılar. 

FED Başkanı Konuştu: Piyasaların ilgiyle takip ettikleri bir diğer olay da FED Başkanı’nın konuşması oldu. Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, ""Enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceğiz. Enflasyonun bir süre yüzde 2'nin üstüne çıkmasına izin vermemiz gerek" dedi.

ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu düşünüyorum diyen Powel, "Düşük enflasyon ekonomide daha zor çözülen bir sorun" ifadesini kullandı.

ABD İşsizlik Verileri Açıklandı: ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ABD’dehaftalık işsizlik maaşı başvuruları 9 Ocak'ta sona eren haftada 181 bin artışla 965 Bine yükseldi. Piyasa beklentisi 789 Bin olması yönündeydi.

Bahse konu rakam geçen Mart sonundan beri görülen en büyük artış olarak kayda geçti. 

Yorum: Bu verinin pandeminin istihdam piyasasına olumsuz etkisinin sürdüğünü gösterdiği düşünülmekte ve Biden’ın açıkladığının da ötesinde ilave teşvik paketlerinin gelebileceği değerlendirilmektedir.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Tutanakları Açıklandı:  Avrupa Merkez Bankası Aralık ayı Para Politikası Toplantı Tutanaklarında, Euro kurundaki yükselişin enflasyon görünümü üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekildi.

Euro kurunun enflasyona etkilerinin yakından takip edildiğine işaret edilen tutanaklarda, Euro kurunun yüksek seviyelerde seyrettiği, son dönemdeki değer artışının enflasyondaki düşüşe katkı sağlayabileceği belirtildi.

ECB Başkanı Bitcoin için Yasal Düzenleme İstedi:Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Bitcoin’inregülasyon düzenlenmesi gerektiğini savundu.Reuters tarafından düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte konuşan ECB Başkanı, Bitcoin'i "spekülatif bir varlık" olarak tanımladı. Lagarde, beş yıl içerisinde dijital bir Euro olacağını, ayrıca ECB’nindijital paranın faydalarını ve risklerini çok detaylı bir şekilde incelediğini söyledi.

Yorum: ECB Başkanı’nın açıklaması, Bitcoin nezdinde tüm kripto paralar için milat niteliğindedir. Zira eski IMF Başkanı da olan Lagarde’ın regülasyon talebi, bu paraların Avrupa genelinde yasal meşruiyet kazanmasının işareti olarak değerlendirilmekte ve önümüzdeki süreçte bu finansal varlıklar için peş peşe yasal düzenlemeler gelebileceği ve kullanımlarının da çok yaygınlaşacağı değerlendirilmektedir.

Petrol Fiyatlarında 2021’de Yükselme Bekleniyor: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) son 3 yılda 3 kez arz kesintisi yaparak günlük ham petrol üretimini toplam 3,5 milyon varil azaltması kararının ardından stoklardaki erime etkili oldu. OPEC en son yayınladığı Aralık ayı bülteninde; Euro Bölgesi ve ABD tarafında ulaştırma için kullanılan petrol talebinde zayıf seyir görüldüğünü paylaştı. Fakat beklentilerden daha iyi talep gösteren Çin tarafının da iyileşmeye ekstra katkı sağladığını belirtti. Arz kısmında ise Suudi Arabistan'ın yılın başındaki toplantıda gönüllü olarak üretimi Şubat ve Mart aylarında günlük 1 milyon varil kısacağı haberi yer aldı.

Öte yandan, ABD Enerji Enformasyon İdaresi, petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü revize ederken, 2021 için ham petrol fiyatlarında varil başına ortalama 52.7 dolar olacağını öngördü.

Ülkemizde Sanayi Üretim Endeksi Verisi Açıklandı:Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Kasım ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, sanayi üretim endeksi, Kasım 2020'de aylık bazda yüzde 1,3, yıllık bazda yüzde 11 artış gösterdi.

Yorum: Oldukça iyi gelen bu veri 2021 yılına ilişkin olarak büyüme rakamlarının seyri ile ilgili umut vermiş ve moral olmuştur.

OECD ve Fitch Türkiye Ekonomisini Analiz Etti: Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisini analiz etti. OECD, Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 tahminini yukarı yönlü revize ederken, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Ekonomik İnceleme Raporu’nda, ülke ekonomisinin 2020’de yüzde 0,2 daralacağı, 2021’de yüzde 2,6 ve 2022’de ise yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüldü. 

Fitch Ratings de Türkiye’de büyümenin hız kazanmasını beklediklerini açıkladı. Fitch Ratings Genel Direktörü: “Bu yılın ilk yarısından itibaren Türkiye’de büyümenin hız kazanmasını bekliyoruz. 2021 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5 seviyesinde büyüme göstermesini öngörüyoruz” şeklinde görüş beyan etti.

Cumhurbaşkanımızın Açıklamaları: Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek faizle ilgili eleştirilerini yinelerken, kamuda etkin tasarruf programının başlatılacağını ifade ederek mali disiplinden taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

Enflasyonla mücadele vurgusunu yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yüksek faizle bir yere varamayacağını ve yüksek faize karşı olduğunu belirtti.

Sn. Erdoğan, "Türkiye olarak ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyuyoruz." dedi.

Türkiye'nin küresel ticaretteki payının ilk kez yüzde 1'i geçtiğini ifade eden Erdoğan, bu yıl ihracatçıya yönelik destek ödemelerinde hedefin 4,1 milyar TL'ye ulaşmak olduğunu belirtti.

 

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 8 Ocak'ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri,1 Milyar 288 Milyon Dolar azalışla 48 Milyar 677 Milyon Dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 31 Aralık'ta 49 Milyar 965 Milyon Dolar seviyesindeydi.

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 646 Milyon Dolar artışla 43 Milyar 241 Milyon Dolardan 43 Milyar 887 Milyon Dolara yükseldi.

Böylece Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 642 Milyon Dolar azalarak, 93 Milyar 206 Milyon Dolardan 92 Milyar 564 Milyon Dolara indi.

1-8 Ocak 2021 haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 285,79 Milyon Dolar hisse senedinin yanı sıra , 491,1 Milyon Dolarlık da Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler, toplam 377Milyon Dolarlık hisse senedi, 562 Milyon Dolarlık DİBS alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2020 yılında toplam 903 Milyon Dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 3,870Milyon Dolarlık hisse senedi ve 4,311 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 8,182 Milyon Dolar tutarında yabancı çıkışı oldu.

 

 

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 08 Ocak itibariyle %48,6 olurken önceki haftada bu oran %49 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %61,3 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi hafif yükselişhareketine devam ederek haftayı 90.76 Dolar seviyesinde kapatmıştır. Beklentilerimiz çerçevesinde yükseliş ivmesi geçen haftanın kritik direnç seviyesi olan 91,17 direncine kadar sürmemiştir. DXY’nin halen yukarı gitme potansiyeli söz konusudur. Önümüzdeki hafta 91.21 direnci kritik olacaktır. Bu seviyeyi aşan günlük kapanış olması halinde 92.06seviyesine kadar alan söz konusudur. Şayet yönünü aşağı çevirmesi halinde, 90,56-90,36 bölgesi önemli destek bölgesi olacaktır.

EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta beklentilerimiz çerçevesinde aşağı yönlü hareketine devam etmiş ve 1,21 seviyesini de kırarak haftayı 1,2070’in biraz üzerinde tamamlamıştır. Ancak kritik destek seviyesi olan 1,2080’in altındadır. Önümüzdeki hafta bu hareketine devam etmesi olasıdır. Bu durumda, 1.20 desteği önem taşıyacaktır. Bu seviyenin altında 1,1928’e kadar alan vardır. Şayet yönünü yukarı çevirmesi halinde, 1,2195'e kadar gitme potansiyeli bulunmaktadır.

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta beklentilerimiz çerçevesinde kısmi bir geri çekilme yaşamış ve haftayı 55 Dolar seviyesinin biraz üzerinde kapatmıştır. Önümüzdeki hafta da bu hareketine devam etme potansiyeli söz konusu olabilir. Bu durumda, 53,29 seviyesindeki destek bölgesine kadar gerilemesi mümkün olabilir. Ancak yukarı yönlü hareketler de ise 56-58 Dolar bölgesi, kritik direnç seviyesi olacaktır.  

Ons Altın: Geçtiğimiz hafta da geri çekilme hareketini sürdürmüş ve 1828 Dolar seviyelerinden haftalık kapanış yapmıştır. Ana yön olarak, 1807üzerinde kaldıkça halen yönü pozitif olmakla birlikte önümüzdeki hafta bu seviyenin de altında 1755 Doları test etmesi de mümkündür. Ancak yönünü tekrar yukarı çevirmesi durumunda önce 1867 seviyesine gitmek isteyecek, bu seviye üzerinde günlük kapanış yapması halinde 1900 Dolar seviyesi hem psikolojik hem de teknik bakımdan kritik direnç bölgesi olacaktır.

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta uzun süreden beri ilk defa beklentilerimiz çerçevesinde bir geri çekilme yaparak 35,300 Dolar seviyelerinden haftayı tamamlamıştır. Halen “Aşırı Alım” bölgelerindedir. Oldukça sert bir geri çekilme yaşaması da halamümkündür. Bununla birlikte 26,200 Dolar üzerinde kaldıkça da yönü pozitiftir. Bu bağlamda mevcut trendine devamı halinde 48.550 Dolara kadar alan olmakla birlikte beklenilen geri çekilme durumunda kritik destek bölgesi olan 26,200’e kadar geri çekilmesi, teknik bakımdan mümkün görülmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.