Halüsinasyon Görmenin Başlıca Sebepleri

Halüsinasyon Görmenin Başlıca Sebepleri

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı halüsinasyonlar görebilir. Hazırlamış olduğumuz yeni içeriğimizde en çok görülen halüsinasyon sebeplerinden bahsedeceğiz.

A+A-

Yüksek ateş

Hemen hemen herkes hayatında en az bir kez ateşlenmiştir. Özellikle grip, soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilen ateşlenmeler çocuklarda halisinasyonlara neden olabilmektedir. 38 derecenin üzerindeki ateşlenmelerde oluşabilen halisinasyonlar çocuğun verdiği tepkilerden ötürü ebeveynleri de korkutabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey sakin olmak ve mutlaka tıbbi yardım almaktır.

Parkinson 

Araştırmalara göre parkinson hastalarının yarısı halisinasyonlar görüyor.

Alzheimer ve bunama çeşitleri 

Unutma hastalığı olarak da ifade edilen Alzheimer, özellikle ileri derecelerde çok fazla halüsinasyon görülmesine sebep olabilir. 

Şizofreni

Şizofreni rahatsızlığı hastanın halüsinasyonlar görmesine sebep olabilir. Kimisi gerçekte var olmayan şeyler görürken kimisi duyabilir veya olmayan bir şeyin tadını alabilir. Yapılan araştırmalara göre şizofreni hastaların çoğu halüsinasyonlar görmektedir.

Migren

Migren hastalarının üçte bir kadarı hilal şekline benzeyen görsel halisinasyonlar görmektedir. Bu görsel halisinasyonlara aura denmektedir.

Epilepsi

Nöbetler esnasında halisinasyonlar  görme olasılığı epey yükselecektir. Nöbetin beynin hangi kısmında geçirildiği de halisinasyonların farklılığı açısından önemlidir. Hasta, nöbetin gerçekleştiği bölgeye göre farklı halisinasyonlar görebilir.

Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk

Eğer kişi uzun süredir uykusuzsa ve çok yorulduysa halisinasyonlar  görebilir. Bu doğal kabul edilir. Eğer çok fazla yoruluyor ve uyku uyumuyorsanız bunun halisinasyonlara da neden olabileceğini belirtelim. 

Uyuşturucu maddeler ve alkol

Uyuşturucu maddeler kullananlar veya alkolikler zaman zaman halisinasyonlar görebilir. Bu zararlı alışkanlıkları birden bırakan bir kişinin de bir süreliğine halisinasyonlar  görmesi normaldir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.