Hangi besinler sivilce oluşturuyor

Hangi besinler sivilce oluşturuyor

Dermatoloji Uzmanı Çalıkoğlu, “Özellikle yoğun süt ve süt ürünleri içeren gıdalar sivilceyi artıyor. Aşırı çikolata tüketimi de sivilce oluşumunu artırabiliyor” dedi

A+A-

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, yoğun süt ve süt ürünleri içeren gıdaların sivilce oluşumunu artırdığını söyledi. Sivilce oluşumunu engellemek için düzenli beslenmenin öneminden bahseden Doç. Dr. Çalıkoğlu, daha az yağlı, daha az karbonhidratlı besinleri tercih etmemiz gerektiğine de dikkat çekti. 

SİVİLCE, ERGENLİKTE ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Sivilce probleminin ergenlik döneminde erkeklerde daha çok görüldüğüne vurgu yapan Emel Erdal Çalıkoğlu, “Sivilce, ‘ergenlik dönemi sivilcesi’ diye bilinir ama ergenlik döneminden sonra da görülür. Sadece, ergenlikten önce sivilce görülmez. Çünkü, o dönemler yağ bezi aktivitesi yoktur. Sivilceler komedon dediğimiz siyah beyaz nokta şeklinde olabilir. Aynı zamanda iltihaplı sivilceler ve kistli sivilcelerle de karşılaşabiliriz. Sivilce problemi ergenlik döneminde erkeklerde, ileri yaşlarda ise kadınlarda daha fazla görülür. Genç kızlarda hormonal nedenlerle görülen sivilce, beraberinde kıllanma artışına da neden olur. O yüzden genç kızlara adet düzensizliği olup olmadığını sorarız. Sivilcelenmeyle beraber kıllanma artışı da varsa o zaman yumurtalık kisti riski de olabiliyor.

“GENETİK YATKINLIK ÇOK ÖNEMLİ”

Sivilce en çok yüz bölgesinde görülüyor. Özellikle erkeklerde sırt bölgesinde çok şiddetli sivilcelerle de karşılaşıyoruz. Burada genetik yatkınlık da önemli. Ailesinde sivilce problemi olanlarda sivilce görülme sıklığı daha fazla oluyor. Gebelikte ise sivilce oluşumunun ilginç olduğunu da görüyoruz. Gebelik bazen sivilceyi sakinleştirebiliyor, bazen de tam tersi sivilcede artış da yaşanabiliyor” açıklamasında bulundu.

AŞIRI SÜT TÜKETİMİ SİVİLCE YAPIYOR

Düzenli beslenmenin sivilce oluşumunu engellediğini belirten Emel Erdal Çalıkoğlu, “Düzenli yaşam ve düzenli beslenme birçok hastalığı olduğu gibi sivilce oluşumunu da engelliyor. Aşırı çikolata tüketimi de sivilce oluşumunu artırabiliyor. Ancak en önemlisi Amerikan tipi beslenmenin özellikle de fast food tarzı gıdaların sivilceyi artırdığı net olarak gösterilmiştir. Aşırı süt, sütlü ürünler, süt proteinleri, kremalar, dondurmaların içine akıtılan maddeler, pasta kremaları gibi gıdalar sivilceyi artırıyor. Amerikan tip beslenme yerine Akdeniz tip beslenmeyi öneriyorum. Akdeniz tip daha az yağlı, daha az karbonhidratlı beslenme olduğu için sivilceye de iyi gelir” diye konuştu.

“CİLDİMİZE UYGUN TEMİZLEYİCİLER KULLANMALIYIZ”

Cilt tipine uygun temizleyiciler kullanılması gerektiğine de vurgu yapan Dermatoloji Uzmanı Çalıkoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Cildimize uygun temizleyiciler kullanmalıyız. Beraberinde cilt bakımı da yapılabilir. Bazen de yanına kimyasal peeling de eklenebilir. Genelde sivilceli ciltler, karma ciltler olur. Karma ciltlere uygun temizleyiciler, makyaj malzemeleri seçmek lazım.  Çok yağlı makyaj malzemelerinden ve bakım ürünlerinden de uzak durmak gerekiyor. Uygun temizleyicilerle yüzün düzenli yıkanması, sivilce oluşumunu engeller. Tedavi ile beraber yağı alan temizleyiciler de kullanmak lazım. Aşırı yağlı kozmetik kullanımı her yaşta sivilce yapar. Tedavi sürecinde yağı alan temizleyiciler kullanmalarını istiyoruz. Aynı zamanda losyonlar ve kremlerimiz de var. Eğer onlar çözüm olmazsa en son aşamada hap tedavisi uyguluyoruz.

“ERGENLİK DÖNEMİNDE SİVİLCE OLUŞTUĞU AN DOKTORA BAŞVURULMALI”

Ergenliğin ilk zamanlarında sivilce oluşumu yaşandığı sırada hemen doktora gidilmesi lazım. Böylece ileride ağır tedavi sürecine gerek kalmaz. Ergenlik döneminde verilen haplar eğer düzenli kullanılmazsa sivilce problemi uzun yıllar devam eder. O yüzden düzenli olarak tedavi edilmesi gerekiyor. ‘Bir kez tedavi edelim, geçsin. Bir daha da çıkmayacak’ gibi bir düşünce de doğru değil.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.