İş kurmak için Kosgeb desteği nasıl alınır 2020

İş kurmak için Kosgeb desteği nasıl alınır 2020

Kosgeb tarafından, iş yeri açmak isteyenler için, başlangıç aşamasında yapılan desteklemelerdir. Kosgeb iş kurmak isteyen girişimcilere, yeni girişimci destek projesi kapsamında Devlet desteği sağlamaktadır.

A+A-

İş kurmak için Kosgeb desteği nasıl alınır 2020

Kosgeb tarafından, iş yeri açmak isteyenler için, başlangıç aşamasında yapılan desteklemelerdir. Kosgeb iş kurmak isteyen girişimcilere, yeni girişimci destek projesi kapsamında Devlet desteği sağlamaktadır.

Kosgeb işyeri açmak için yeni girişimci destekleri aşağıdaki belirtilen program dahilinde verilmektedir.

  1. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almak,
  2. İşletmenin kurulması,
  3. Kosgeb veritabanına kayıt olmak,
  4. KOBİ Bilgi Dokumanı, KOBİ Beyannamesi ve eklerinin KOSGEB’e sunulması,
  5. KOBİ Beyannamesinin onaylanmasından sonra Yeni Girişimci Desteği Başvurusunun ve İş Planının online hazırlanması. Yeni Girişimci Desteği Başvurusunun, İş Planının ve eklerinin kaşeli imzalı olarak KOSGEB’e teslimi edilmesi.
  6. Başvurunun ön değerlendirmesinin yapılması ve uygun olması halinde Kurula sevk edilmesi,
  7. Kurul Toplantısının gerçekleştirilmesi,
  8. Başvurunun kabulü halinde işletmenin Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesinin teslimiyle destek sürecinin başlatılması,
  9. Kurulun uygun bulduğu ve hizmet/ürün alımı tamamlanan giderlere ilişkin online olarak Ödeme Talep Formu hazırlanması ve ekleriyle KOSGEB’e teslimi, 

KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE KATILMAK

Kosgeb tarafından 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmekte olup, bu eğitimler için İŞ-KUR’ a başvuruda bulunulabilmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitiminin ayrıntıları kosgeb sitesinden güncel olarak öğrenebilirsiniz

İŞYERİNİN AÇILMASI VE İŞLETMENİN KURULMASI

KOSGEB VERİTABANINA KAYIT OLMA

Eğitimin tamamlanmasını ve iş yerinin açılmasını müteakiben, Kosgeb veritabanına kayıt olmak gerekmektedir. Bunun için, kosgeb hibe kredisi nasıl alınır isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

KOBİ DÖKÜMANLARININ KOSGEB HİZMET MERKEZLERİNE SUNULMASI

Bu işlemden sonra 5. adımda belirtilen işyeri açmak isteyenler için Kosgeb yeni girişimci desteğinden faydalanabilmek için iş planının kosgeb internet ortamında hazırlanması ve yeni Girişimci Desteği Başvurusunun, İş Planının ve eklerinin kaşeli imzalı olarak KOSGEB’e teslimi edilmesi adımıdır. 


Kosgeb tarafından teslim etmiş olduğunuz iş planı ve girişimci destek başvurunuz incelenir ve ilk değerlendirmeyi müteakiben talebiniz Kosgeb kuruluna sevk edilir. Kurul toplantısında yeni girişimci desteği 2016 talepleri incelenir ve uygun görülen taleplerin, Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesinin teslimiyle destek sürecinin başlatılır.

Kurulun uygun bulduğu ve hizmet/ürün alımı tamamlanan giderlere ilişkin online olarak Ödeme Talep Formu hazırlanır ve ekleriyle birlikte başvuruda bulunulan KOSGEB hizmet merkezine teslim edilir. 

Ve son aşamaya geldik. Ürün tespit işlemlerinin KOBİ Uzmanları tarafından yapılmasına müteakip bütçe durumuna göre destek ödemesinin yapılması işlemi gerçekleştirilir.

İşletme Kuruluş Desteği (İşletme Kuruluş Giderleri)  3.000 TL.

Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği 15.000 TL.

İşletme Giderleri Desteği 12.000 TL.

Sabit Yatırım Desteği  70.000 TL.

TOPLAMDA 100 bin lira yeni iş yeri desteği verilmektedir. Şimdi bu desteklerin harcanabileceği alanları inceleyelim.

KOSGEB İŞLETME KURULUŞ DESTEĞİ VE ÖDEME YAPILAN ALANLAR

Geri ödemesiz olan bu desteğin üst limiti için 3.000 TL olup, sadece aşağıda belirtilen işletme kuruluş giderlerini kapsar:

İşletmenin ticaret/esnaf sicil kaydının yapılması,
İşletme kuruluş aşaması noter masrafları (iş ana sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması, işletme müdürü imza sirküleri/imza beyanı, defterlerin tasdik ettirilmesi),
İlgili odalara kayıt yaptırılması,
İşletmenin sicil gazetesinde ilanı,
Fatura, irsaliye ve gider pusulası belgelerinin basımı ve tasdiki,
İşyeri açma ve çalışma izin ve ruhsatlarının alınması,
Yazar kasa alımı,
Mali müşavir ve muhasebeci ücreti (Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca hazırlanan ve her yıl yayımlanan asgari ücret tarifesindeki tutar).

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.