İşte bu zehir 10 çeşit kansere neden oluyor

İşte bu zehir 10 çeşit kansere neden oluyor

Günümüzde, sigaranın insan sağlığına verdiği zararları bilmeyen yok. Sağlık Bakanlığı'nın 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'ne özel yayınladığı raporda sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere 10 çeşit kansere yol açtığı açıklandı.

A+A-

Habertürk'ün haberine göre;

Dünya üzerinde 1 milyar 300 milyon insanın sigara ve tütün mamülleri tükettiği biliniyor. Türkiye'de ise 17 milyon insanın bu tüketime katkı sağladığı açıklanmıştı. Her türlü sağlık sorununa yol açan sigaranın zararları saymakla bitmiyor. 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'ne özel rapor hazırlayan Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. Nazmi Bilir'in sigaranın hangi kanserlere yol açtığına dair tespitlerini yayımladı. 

Prof. Dr Nazmi Bilir, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere aralarında gırtlak,mide, meme, lenfoma gibi hastalıkların yer aldığı 10 kanser çeşidine sebep olduğunu söyledi. Bilir, sigaranın neden olduğu hastalıkların erken yaşta ölüme sebebiyet verdiğini söyleyerek, ""Kalp-damar hastalıkları olarak kalp krizinden başka kalp yetmezliği, kalbin çalışma düzenindeki bozukluklar (aritmi), damar sertliği ve damar tıkanmaları da önemlidir. Akciğer hastalıkları arasında kronik bronşitten başka amfizem ve astım önemlidir. Bu hastalıklar sonucunda nefes alma güçleşir, yeteri kadar oksijen alınamaz, vücudun ihtiyacı kadar oksijen alınamayınca nefes darlığı ve hava açlığı olur. Sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında günde bir paket sigara içen kişiler ortalama olarak 15 yıl kadar daha erken olarak yaşamını kaybetmektedir." açıklamasında bulundu.

Sigaranın yalnızca sağlık problemlerine değil, ekonomik sorunlara da yol açtığını söyleyen Bilir, "Yaşamı boyunca günde bir paket sigara içen bir kişi örneğin 20-30 yıl içinde sigara satın almak için toplam olarak 100 bin TL harcar. Bu kadar sigara içen bir kişi kanser veya kalp-solunum sorunları gibi bir hastalığa yakalandığı takdirde bu hastalığın tedavisi için de yıllar boyunca harcama yapılması gerekecektir. Bu durumda sosyal güvenlik sistemi üzerine de maddi yönden yük gelmektedir. Sonuç olarak hem sigara satın almak için yapılan harcamalar, hem de hastalanan kişiler için yapılacak sağlık harcamaları ülkemiz açısından önemli bir maddi yük oluşturmaktadır." şeklinde konuştu.

Bilir, bağımlılara sigarayı zorla bıraktırmanın etkili bir çözüm yolu olmadığını belirtti. Bilir, bu konuda bağımlı kişinin kararının önemli olduğunu vurguluyarak, " Bu tür yaklaşım başarılı olmamaktadır.Kişiye sigaranın zararlarını ve bırakılması halinde ortaya çıkacak olumlu yanlarını anlatmak suretiyle kişilerin bu yönde karar vermeleri desteklenebilir. Sigarayı bırakmak isteyenler 24 saat boyunca ulaşabilecekleri Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattı ALO 171'i arayabilirler. Halen sigara bırakmayı kolaylaştıran ilaçlar olduğu gibi sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan sinirlilik, terleme tekrar sigara içme istediği gibi sorunların önlenmesine yönelik tedbirler de bilinmektedir" dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.