İştirak Nafakası Nedir, Kimler Alır?

İştirak Nafakası Nedir, Kimler Alır?

İştirak nafakası, çocuğun eğitim ve bakım giderleri için velayeti alan eşe verilir. İştirak nafakası henüz ergin olmayan çocuklara ödenir. Yapılan bu ödemeler sadece çocukların bakım ve eğitim giderleri için verilir.

A+A-

İştirak Nafakası Nedir, Kimler Alır? İştirak Nafakası Hangi Durumlarda Verilmez

Nafaka konusunda bilgi almak isteyenlere tüm detayları hazırladık. Nafaka sadece kadınlara değil ekonomik gücü bulunmayan erkeklere de bağlanabiliyor. Peki nafaka kimler alabilir? Kimler nafaka almayı hak eder?

Boşanma kararı sonrasında hakim, çocuğun velayetini eşlerden birine vermektedir. Çocuğun velayeti kime bırakıldıysa bakımını da üstlenmiş olacaktır. Çocuğun bakım giderleri velayeti alan eşe ait değil, diğer eşe de bağlıdır. Çocuğun kendisine verilememesine rağmen giderleri için ödemek zorunda olunan nafakaya iştirak nafakası denilir.

İştirak Nafakası Kime Ödenir?

İştirak nafakası, çocuğun eğitim ve bakım giderleri için velayeti alan eşe verilir. İştirak nafakası henüz ergin olmayan çocuklara ödenir. Yapılan bu ödemeler sadece çocukların bakım ve eğitim giderleri için verilir. Boşanma davasının açılması durumunda mahkeme ilk olarak çocuk konusu ele alır.

İştirak Nafakası Ne Zaman İstenebilir?

İştirak nafakası yargılamanın her aşamasında talep edilebilir İştirak nafakası davası boşanma davasından sonrasında açılabilir. Hukuk Yargılama Yapılan talepten sonra mahkeme tarafından ön inceleme duruşması gerçekleşir. Mahkemece kendiliğinden belgeleri inceler ve karara bağlar.

İştirak Nafakası Ne Kadar?

Velayet kendisinde bulunmayan eş çocuğun eğitim ve bakımı için destek olması gerekir. Boşanma davası sırasında tarafların sosyal ve ekonomik durum tespiti için detaylı araştırma yapılır. Yine taraflar boşanma davası esnasında sunduğu deliller ile karşı tarafın ekonomik durumunu ispat eder. Mahkeme tarafların ekonomik durumuna göre uygun bir iştirak nafakası belirler. Bu nedenle sabit bir İştirak Nafakası tutarından bahsedemeyiz.

İştirak Nafakası Boşanma Davalarında Mı Geçerlidir?

İştirak nafakası sadece boşanma davalarında geçerli değildir. Çocuğun velayetinin anne ve babanın birlikte kullanamadığı durumlarda bile iştirak nafakası talep edilebilir. Mahkemece tarafların boşanmalarına değil ayrılıklarına karar verirse çocuklar için iştirak nafakasına hükmedilir. İştirak nafakası çocuğun ergin oluncaya kadar hak talep edebilmesini sağlar. Bu da herhangi bir zamanda nafaka davasının açılmasına engel olmamaktadır.

Nafaka Hangi Durumda Verilmez?

Nafakanın verilmeyeceği bazı durumlar bulunmaktadır. Nafakanın çeşidine göre iptal davaları görülebilir. Boşanma nedeniyle iştirak, yoksulluk ve tedbir nafakası gibi çeşitli nafaka çeşitleri yer almaktadır. Tedbir nafakası evi terk eşle ilgilidir. Bu nafaka türü boşanma davası açılmadan da talep edilebilir. İştirak nafakası boşanma durumunda velayeti elinde bulunduran kişinin velayet hakkını elinde bulundurmayan ebeveynden çocuğun eğitim ve bakım masrafları için hak talep etmesidir.

İştirak nafakası çocuğun ergin olduğu güne kadar devam etmektedir. Çocuk erginliğe yani 18 yaşına ulaşana kadar kişi nafaka ödemekle yükümlüdür. Çocuğun erginliği sonrasında nafaka ortadan kalkar. Çocuk ergin hale gelinceye kadar iştirak nafakasının kaldırılması söz konusu olamaz. Çocuğa verilen iştirak nafakasının yardım nafakasına dönüşmesi de kanuna bağlıdır. Çocuğun vefat etmesi durumunda ise nafaka kendiliğinden ortadan kalkar.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.