Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık dönem dönem her insanın başına gelen bir durumdur kabızlık verdiği sıkıntı insanı ruhsal olarak da rahatsız eder kabızlık problemi yaşadığımızda bitkisel çözümlere başvurabiliriz kabızlığa iyi gelen kürler nelerdir?

A+A-

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler Kabızlığı Olanlar Bitkiler İle Çare Buluyor

Sağlıksız ve kuru beslenmeden kaynaklanan kabızlık acilen çözülmesi gereken bir sorundur. Sıvı tüketimini arttırdığınız da kabızlığın düzelmeye başladığını görebilirsiniz. Çocuklarda ise durum farklıdır. Lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi, sıvı alınmaması kabızlığın en büyük nedenidir. Acil durumlarda sindirimi hızlandıran bitki çaylarından destek alınabilir.

Kabızlığa Sinameki İyi Gelir mi

Kabızlığa iyi gelen bitki çayları arasında en etkilisi asırlardır kullanılan sinameki bitkisidir. Sinameki mükemmel bir etki göstererek kalın bağırsakları çalıştırır. Dışkılama öncesi bol sıvı tüketilmesi gerekir. Ayrıca mide ve karın ağrısı görülmesi çok normaldir. Bu ağrı sonrası dışkılama gerçekleşir ve normale döner. Katı gıdalar, siyah çay gibi ürünlerden kaçınmak gerekir.

Çocuklarda Kabızlık nasıl geçirilir

Bebeklerde poponun çatlamasına neden olan kabızlık çok sıkıntı yaratan bir sorundur. Zeytinyağı kullanarak bebeğin poposunun yumuşatılması, bir çay kaşığı zeytinyağı içerilerek bebeğin sindiriminin harekete geçirilmesi sağlanır. Zeytinyağı hakiki olursa anne sütü kadar yararlı olan bir üründür. Bu yüzden bebeklere güvenle verilebilir.

Bir diğer yöntem de çocuğa bol sıvı verilmesidir. Fast food tüketmek, abur cuburlar ve kola gibi zararlı gıdalar kabızlığa yol açabilir. Ekmeğin de çok sık tüketilmesi kabızlık yapar. Çocuğun da bol su tüketmesi, sıvı ihtiyacının karşılanması gerekir. Kabızlık geçiren gıdalar arasında lif içeriği yüksek olanlar önde gelmektedir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?
Kabızlığın temelinde sindirim sisteminin susuz kalması, veya bağırsakların tembelliği nedeniyle sindirimin başarılı bir şekilde gerçekleşememesi yatmaktadır. Bağırsakları iyi ve düzenli çalışan insanlarda kabızlık görülmez. Ancak bazen geçici de olsa hayatımızın belli dönemlerinde kabızlık sorunu yaşayabiliriz. Bunun en önemli nedeni sağlıksız beslenmedir. Bu nedenle de kabızlığa neden olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Diğer yandan da bazı yiyecekler ve içecekler ve hatta bitkisel yağlar kabızlığa iyi gelebilir. Birçok kişinin hayatının bir döneminde karşılaşabileceği kabızlık sorunu, belki de mutfağımızda bulunan bitkisel çözümler ile giderilebilir. İşte sizlere kabızlığa iyi gelen yiyecekler, besinler ve bitkiler:

Kabızlığa Susam ve Yağı
Susam tohumlarının yağlı yapısı, bağırsakların nemlendirilmesinde önemli rol oynar. Bu sayede bağırsaklardaki kurumuş vaziyette bulunan artıkları (dışkıyı) nemlendirilerek kabızlığı giderici etki oluşturabilir. Susam ile birlikte bir avuç dolusu kepekli tahılı bir kahve ezeceğinde ufalayıp salataya karıştırılır. Özellikle kronik kabızlık için iyi gelen bu yiyecekleri haftada en az üç gün salatayla birlikte tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kabızlığa Lifli Yiyecekler Uygun Olur mu?

Bazı meyvelerin ve tahılların içerisinde bulunan lifler mide ve bağırsakları aynen bir soba borusu temizleyicisi gibi temizler. Sindirim sisteminizdeki yiyecekleri ve yiyeceklerin sindiriminden arta kalan atık maddeler, diyet lifleri aracılığıyla daha da parçalamakta ve bu esnada diyet lifleri sindirim sisteminden önemli ölçüde sıvıyı emmektedir. Kabızlığın en önemli nedeni olan sindirim sonrası artık maddelerin kuruluğu da liflerin su emme özelliği sayesinde azalmakta ve hatta yok olmaktadır. Lifler, aynı zamanda sindirimi iki kat daha fazla çalıştırarak vücudun fazladan kalori harcamasına neden olur. Ayrıca liflerin aslında kalori içermemesi, midede dolgunluk oluşturması gibi etkenler de zayıflamak için lifli yiyecek tüketilmesinin gerekliliğini bizlere anlatmaktadır. Kabızlık şikayeti olanların kabız olmamak için düzenli olarak günde 20 ila 35 gram lif tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.