Kamu ihalelelerinde 'borç' değişikliği

Kamu ihalelelerinde 'borç' değişikliği

Kamu İhale Genel Tebliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre motorlu taşıtların da içinde bulunduğu birçok borç vergi borcu olarak kabul edilecek. Bu borçları ödemeyen istekliler ihalelere katılamayacak.

A+A-

AA'nın haberine göre;  Resmi Gazete'de Kamu ihalelerine dair değişiklik yayımlandı. Buna göre Kamu İhale Kurumunun Kamu İhale Genel Tebliğinde Değişiklik yapılmasına Dair Tebliği ilan edildi. Böylece artık ihalelere katılmak isteyenlerin motorlu taşıtlar ve şans oyunlarına dair herhangi bir borçlarının bulunmaması gerekiyor. 5 bin lirayı aşan borçlar vergi borcu olarak kabul edilecek ve istekli ihaleye katılamayacak.

İhaleye katılmak isteyen kişiler vergi borçlarının olmadığına dair belgeleri vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi üzerinden elde edebilecekler. Borca dair değişiklik 1 Mart 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ayrıca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı, ihale konusu işte çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlendiği, bu personelin çalışma saat lerinin tamamının idare için kullanıldığı, yaklaşık maliyetinin en az yüzde 70'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dahil işçilik giderinden oluştuğu ve niteliği gereği süreklilik arz eden hizmet alımlarını ifade edecek. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetleri, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet olarak kabul edilmeyecek. Mahalli idare veya şirketlerinin bütçelerinden yapılan, yıl boyunca devam eden, niteliği gereği süreklilik arz eden ve haftalık çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanıldığı park ve bahçe bakım ve onarımı ile çöp toplama, cadde, sokak, meydan ve benzerlerinin temizlik işleri personel çalıştırılmasına dayalı hizmet olarak kabul edilecek. Bu maddeler 6 Şubat 2018'denyani bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.