Kanserle mücadele eden çiftin hikayesi

Kanserle mücadele eden çiftin hikayesi

Kanserle mücadele etmek ve kendi gibi olan hastalarla iletişim halinde olabilmek için dernek kuran Talat Cankıymaz, yine aynı dernekten kolon kanseri Filiz Cankıymaz ile evlendi. Ancak çift derneği maddi yetersizlikten ötürü kapatmak zorunda kaldı.

A+A-

İHA'nın haberine göre; İzmir’de yaşayan 48 yaşındaki Talat Cankıymaz, 2013 yılında Kolostomili ve Ostomililer Derneğini kurdu. Ankara’da yaşayan 43 yaşındaki Filiz Cankıymaz ile telefon üzerinden tanıştı.Talat Cankıymaz her hastaya olduğu gibi Filiz Cankıymaz'a da birçok konuda yardımcı oldu. Ancak birbirine aşık olan çift 2015 yılında nikah masasına oturdu. Hastalığın bir araya getirdiği çift, maddi imkansızlıklar nedeniyle derneklerini kapatmak zorunda kaldı. Ancak çift yılmadı; evlerinden kanser hastalarına yardım eli uzatmaya devam etseler de yeterli olmuyor.

Kendisi gibi kolon kanseri hastası olan insanlara yardım eli uzatan Talat Cankıymaz, dernek faaliyetlerine nasıl başladığını anlattı:

  "Hastanede hangi odada bağırsağı torbaya bağlanan hasta varsa, oraya giderek hastalara kendi torbamı gösterdim. ‘Ben de torba kullanıyorum’ diyerek onlara moral oldum. Sonra kendi imkanlarımla dernek kurdum ve bir ofis açtım. Torbaları gönüllü olarak hastalara takmaya başladım, torba takımını hastalara ve hasta yakınlarına öğretiyordum. Daha sonra benden yardım isteyen eşim Filiz’le tanıştım. O Ankara’da yaşıyordu. İnternet üzerinden ona yardımcı oldum ve bir süre sonra birbirimize aşık olduk. Derler ya ‘damdan düşenin halinden damdan düşen anlar’ diye. Benim halimden o anlıyor, onun halinden ben anlıyorum. Bizi kanser buluşturdu. Kanser vesilesiyle tanışıp kalplerimizi birleştirdik. Şimdi ikimiz birer torbalı olarak hem hastanedeki kardeşlerimize örnek oluyoruz, hem birbirimize moral oluyoruz. Ofisimiz vardı, kader arkadaşlarımızla vakit geçireceğimiz bir yerimiz vardı. Üye yaptığımız kişilerden aidat alamadığımız ve kimse de bize sahip çıkmadığı için ofisi kapatmak zorunda kaldık. Tüm malzemeleri evin bir kenarına taşıdık. Faaliyetlerimizi evden yürütmeye çalışıyoruz ama başarılı değiliz. Ancak telefon üzerinden hastalara yardımcı olabiliyoruz, hastanelerde onları ziyaret ediyoruz. Biz dernek olarak Türkiye’de ilk ve tekiz. Bize sahip çıkılmasını istiyoruz" 

"Başka insanlara hayat vermeye çalışıyoruz"

Kolon kanseriyle mücadele eden Filiz Cankıymaz ise eşi Talat Cankıymaz ile nasıl bir araya geldiğini şöyle anlatıyor:

"Torba takımı ve bakımı hakkında yeterli bilgim yoktu. Ablam internet üzerinden Talat Bey’e ulaşmış. Kendisi beni aradı ve bana yardımcı olmaya çalıştı. O dönem psikolojik olarak kötü bir durumdaydım. Kendimi odaya kapatmıştım. Talat Bey sayesinde kamera üzerinden torba takımı ve bakımını dinleyince yaralarım iyileşti. Odadan çıktım, psikolojim düzeldi. Bir süre sonra birbirimize aşık olduk ve evlendik. Eşim beni hayata döndürdü. Şimdi de beraber el ele verip başka insanlara hayat vermeye çalışıyoruz. Eğer bir adresimiz olursa daha çok hastaya yardım edebiliriz. Birçok hasta bu dönemde içine kapanıyor. Torba kullanımını tam olarak bilmiyor. Şu anda onlara sadece cep telefonu ve internet üzerinden yardımcı olabiliyoruz ve bu da çok kolay olmuyor" 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.