Karadeniz'de 'zika virüsü' alarmı

Karadeniz'de 'zika virüsü' alarmı

Karadeniz'deki 'zika virüsü' alarmı bölgedeki vatandaşların korkmasına sebep oldu. İki adet 'Aedes' türü sivrisineğin Brezilya'daki gibi 'zika virüsü' taşıyor olabilme ihtimali Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçi

A+A-

DHA'nın haberine göre; Karadeniz'de Rize, Trabzon ve Artvin'de yapılan saha çalışmalarında iki adet 'Aedes' tür sivrisinek tespit edildi. Recep Tayyip Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Akıner liderliğinde yapılan çalışmalarda bu türün Dünya Sağlık Örgütü'nün tehlike alarmı verdiği Brezilya'daki ölümcül zehre 'zika virüsüne' sahip olan Aedes türü olduğu anlaşıldı.  

Tespitin ardıncan Sağlık Bakanlığı acil olarak bir ekip oluşturdu. Yapılan acil müdahaleler sonucunda sivrisinek popülasyonlarının hızla yayıldığı tespit edilen alanlarda yüzde 80’e yakın oranda yayılma büyük ölçüde durduruldu.

Sivrisineklerin yayılmasını önleyen ekipler daha sonra laboratuvarlarda bir inceleme gerçekleştirdi. Buna göre ele geçirilen sinek türlerinin 'zika virüsü' taşımadığı tespit edildi. Uzmanlar yine de bu tür sivrineklerin çok fazla ürediği alanlarla ilgili vatandaşları uyardı.  Uzmanlar evlerin önüne su dolu kap veya su dolabilecek atık materyal bırakmamaları yönünde telkinlerde bulundu

Recep Tayyip Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Akıner 2015 yılında başlattıkları proje kapsamında yürüttükleri saha çalışması sırasında bu türk sivrisineklere rastladıklarını belirtti. Sivrisineklerin son iki yılda geniş bir yayılım gösterdiğini belirten Akıner, "Sivrisineğin yayılması halkımız için büyük bir tehdit. Sağlık Bakanlığı bu konuya ciddi anlamda eğildi ve ilaçlama ve kontrol çalışmalarına başladı. 2016 yılı Temmuz ayından itibaren alanın durumunun tespitine yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. 2017 yılı Temmuz ayından itibaren üç ilde ciddi bir kontrol çalışmasına başladık. Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerin denetimi altında her ilde ayrı ayrı oluşturulan ekipler, üç yıl boyunca tespit edilen alanlarda hem larva mücadelesi hem ergen mücadelesi için ilaçlama yaptı" şeklinde açıklamada bulundu.

Yine vatandaşlara sivrisineklerin üreme alanlarını engellemeye yönelik uyarılarda bulunan Akıner, " Evlerinin önünde su dolu kap ya da içerisine su dolabilecek atık materyal bırakmamalarıdır. Teleferiklerin vagonunu durdurmak için kullanılan lastiklerin içine su biriktirilmemesi gerekiyor. Bunlar potansiyel üreme alanları. O nedenle bu konularda daha dikkatli olursak kendimizi ya da bölgemizi daha da bu anlamda tehlikeden uzak tutmuş oluruz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.