KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk, Hukuk Komisyonu'nda konuştu

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk, Hukuk Komisyonu'nda konuştu

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk,Gürcistan'da düzenlenen Keipa Hukuk Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, Denetçilik Kurumu'na gelen şikayetler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk,Hukuk Komisyonu'nda konuştu. İşte Cemal Öztürk'ün açıklamaları:

"Sayın Başkan, Değerli Meslektaşlarım. 

Konuşmama geçmeden önce Gürcistan Parlamentosuna bizlere gösterdikleri sıcak ev sahipliğinden dolayı teşekkür etmek isterim.

Kamu yönetiminin dünyada ve ülkelerimizdeki değişime ve gelişmelere paralel olarak yeniden yapılandırılması ihtiyacı, her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu nedenle, kamu hizmetleriyle ilgili Devlet görevlerinin yeniden değerlendirilmesi ve halkın idareden kaynaklanan şikâyetlerini en aza indirecek bir yönetim anlayışının yerleştirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Yönetim-birey ilişkilerinde karşılaşılan uyuşmazlıkların etkin ve hızlı bir şekilde çözümü amacıyla; yargının katı işleyiş kurallarına bağlı oluşu ve zaman alıcı işlemesi gerçeği karşısında, yönetimi yargı dışında denetleyen ama yönetime de bağlı olmayan bir denetim sistemi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İdari denetim, siyasal denetim, yargı denetimi ve kamuoyu denetimi gibi klasik denetim mekanizmaları, tam anlamıyla etkili ve sağlıklı denetim yapılmasında yetersiz kalmaktadır. Günümüzde idarenin denetiminde, geleneksel denetim mekanizmalarının eksikliklerini gidermek ve bireylerin haklarının daha işlevsel bir şekilde korunabilmesi için maliyetsiz, basit, direkt, pratik, hızlı işleyiş sağlayacak kurumlar oluşturulmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, idare ile vatandaş arasında bir arabuluculuk görevi bulunan Ombudsman, diğer denetim usullerinin eksikliklerini tamamlayıcı bir rol de üstlenmekle birlikte demokrasinin daha fazla tecelli etmesi için bir araç olmaktadır. Ümit ederim ki bugün ele alacağımız bu konu vasıtasıyla üye ülkelerin demokrasileri bir nebze daha ileriye taşınmış olur.
 
Kıymetli Katılımcılar,

Müsaadenizle Türkiye’deki Ombudsmanlık kurumundan kısaca söz etmek isterim.

Hukuka, insan haklarına, adalet anlayışına ve hakkaniyete dayalı olarak çalışan Kamu Denetçiliği Kurumu, Anayasamızın 74 üncü maddesinde yer alan Anayasal bir Kurum olarak kurulmuştur. Söz konusu kurum, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesine, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine, insan haklarının gelişmesine, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına, hak arama kültürünün yaygınlaşmasına ve şeffaf, hesap verebilir insan odaklı bir idarenin oluşmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır. İfade ettiğim hedeflere ulaşmak ve kurumun verimli çalışmasını sağlamak için birçok tedbir alınmıştır.

Türkiye’de, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulunabilmek için zorlaştırıcı hiçbir ek şart bulunmamaktadır. Bu çerçevede, tüm bireyler yanında; şirketler, sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflar, sendikalar vb. tüzel kişiler başvuru hakkına sahiptir. Ayrıca, tabiiyet ve mütekabiliyet şartı aranmaksızın diğer ülke vatandaşları da şikâyetlerini iletebilmektedirler. Kuruma başvurmak için hiçbir ücret alınmamakta, şikâyet başvurusunda bulunmak isteyenler için çok kolay ve çeşitli yollar öngörülmüştür. Başvurucular, posta, elektronik posta, faks, e-devlet, elektronik başvuru yolu ile valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla veya elden ya da Kamu Denetçiliği Kurumu İstanbul Bürosu aracılığıyla kuruma başvuruda bulunulabilmektedir. Hak kayıplarının yaşanmaması için başvurular 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Sayın Başkan, Değerli Meslektaşlarım,

Günden güne etkinliği ve görünürlüğü artan Denetçilik Kurumunun 2013 yılında 7638 olan toplam şikayet sayısı, 2018 sonu itibarıyla 17 bin 585 olmuştur. Bu rakamlar Denetçilik Kurumuna olan güvenin açık göstergelerinden birisidir.

2017 yılında kurum şikâyetçilerin şikâyetleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve durumunu takip edebilmeleri için Şikâyet Bilgilendirme Bürosu oluşturmuştur. Bu sayede başvurucular şikâyet öncesinde ve sonrasında bilgilendirilmektedir.

Kurum şikâyet başvurularını incelemenin yanı sıra kişilerin bilgilendirme taleplerini de karşılamaktadır. Adeta çağrı merkezi gibi çalışan bilgilendirme bürosu vasıtasıyla, 2018 yılı sonu itibariyle toplam 97.538 kişinin bilgi talebi karşılanmıştır.

Tüm bunların sonucunda; Kamu Denetçiliği Kurumu incelediği şikâyetler ile vatandaşın, kamu kurum ve kuruluşlarını denetlemesinin vasıtası olmuş, beş yılda bir yapılan seçimler dışında mahalli idareler başta olmak üzere devlet yönetimine vatandaşın katılımı sağlanmış, böylelikle Kurum doğrudan demokrasinin bir aracı olarak ülkemizde demokrasinin güçlenmesine katkıda bulunmuştur.

Değerli Katılımcılar,

Kamu Denetçiliği Kurumumuz şikayet inceleme işlevinin yanısıra gerekli gördüğü konularda özel rapor da hazırlayabilmektedir. Bu noktada Kurumun amacı, kendisine ulaşan şikâyet dilekçelerini değerlendirmek kadar, bu şikâyetlerin sayılarını azaltmak için sorunların kaynağında engellenmesine vesile olmaktır. Kurum, bu bağlamda 2011 Nisan ayından itibaren kitlesel ya da bireysel olarak ülkemize gelmeye başlayan, devletimizce geçici koruma altına alınan ve sayıları 3.5 milyonu aşan Suriyelilerin durumunu ayrıntılı ve çok yönlü bir biçimde inceleyerek, bunu politika önerilerinin de içinde yer aldığı bir rapor halinde ilgili kurumlara sunmak için kapsamlı bir çalışma yapma konusunda inisiyatif üstlenmiş ve “Türkiye’deki Suriyeliler Özel Raporunu” ilgili kurum ve ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşmıştır.

Kurum ayrıca, uzun vadede hak arama kültürünün yaygın olduğu bir toplum ve hizmet standartlarının yüksek olduğu bir kamu yönetiminin oluşmasında etkin bir rol oynamayı hedeflemektedir. Bu çerçevede; yapılan çalışma ve faaliyetler 2018 yılında da artarak devam etmiş ve  “Hak Arama Kültürünün Yaygınlaştırılması ve Farkındalığın Artırılması” adıyla bölgesel toplantılar, dezavantajlı gruplara yönelik ziyaret ve bilgilendirme çalışmaları, üniversite /akademik alana yönelik gerçekleştirilen sunum ve konferanslar, genele ve özele özgü çalıştaylar, kurumu ve hak arama kültürünü ortaya koyan daha etkin tanıtıcı materyaller, yazılı ve görsel basında yer alma sıklığına yönelik yapıcı çalışmalar, sosyal medya kanalı ile daha fazla kesime ulaşma vb. birçok faaliyet gerçekleştirilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye Ombudsmanlık Kurumu, 2018 yılında uluslararası Ombudsmanlık Birlikleri ve Ağları ile yakın işbirliği içerisinde de olmayı sürdürmüştür. 19 Kasım 2018’de Sofya’da düzenlenen “İnsan Haklarının Korunması: Balkan İşbirliğinin Zorlukları” Bölgesel Ombudsmanlar Forumu neticesinde kabul edilen Sofya Deklarasyonu sonucunda, Balkan Bölgesi Ulusal Ombudsmanları Ağı kurulması kararlaştırılmıştır. Sofya Deklarasyonu’nu imzalamasıyla birlikte kurumumuzun üyesi olduğu Ombudsmanlık Ağı ve Birliği sayısı 8’e yükselmiştir.

Sayın Başkan, Değerli Katılımcılar,

Konuşmamın sonunda konu ile ilgili bölgemizi ilgilendiren bir tavsiyeyi hatırlatmak yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği bölgesindeki ombudsmanlık ve insan hakları kurumlarının işbirliğini geliştirebilmesi için bu kurumların görevlerinin ve sorumluluklarının, iletişim bilgilerinin yer aldığı bir dokümanın hazırlanması, bu dokümanın ilgili tüm paydaşlarla paylaşılması, bu kurumlar arasında en iyi uygulama örneklerinin paylaşıldığı, kurumların kurumsal kapasitelerinin güçlendirildiği ortak eğitim ve projelerin düzenlenmesinin desteklenmesinin yararlı olacağını değerlendirmekteyiz.

Beni dinlediğiniz için hepinize ve özelikle sıcak ev sahipliği için Gürcistan heyetine tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.