Kentsel dönüşüm alanlarındaki kiracılara müjde

Kentsel dönüşüm alanlarındaki kiracılara müjde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan kira yardımını açıkladı. Buna göre en yüksek yardım fiyatı 960 lira en düşük yardım fiyatı ise 595 olarak belirlendi.

A+A-

Yenişafak'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018’de birçok vatandaşın yüzünü güldürecek kira yardımını açıkladı. 31 Aralık 2012’de çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)  hizasında, hasarlı olarak tespit edilen yapılardaki ev sahiplerine yapılacak kira yardımları artırıldı. Bu kapsamda kentsel dönüşüm kira yardımı 2018’de en düşük 595 lira, en yüksek ise 960 lira olarak belirlendi.

Kentsel dönüşüm kira bedeli 22 ilde 595 lira olarak belirlendi. Bu iller ise Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, ve Kilis olarak sıralandı.

Devlet, dönüşüme konu yerlerde ikamet eden kiracılara da unutmadı. Buradaki vatandaşlara da  bir kereye mahsus kira yardımında bulunulacak. Kira yardımları bin 190 liradan başlayıp bulunduğu ile göre değişkenlik gösteriyor. Kira yardımının 595 lira olduğu illerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira ödenecek, 675 lira olduğu illerde bu rakam bin 510 liraya çıkacak. İstanbul, Ankara ve İzmir'de rakam bin 920 lira olacak. Kentsel dönüşüm kira yardımı Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce’de ise 675 lira olarak belirlendi. Bu illerde de kiracılara bir kez olmak üzere bin 350 lira, sınırlı ayni hak sahibine 3 bin 375 lira verilecek. Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale’de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 755 lira olacak.

Aynı zamanda ev sahiplerine ilişkin de düzenleme yapıldı. Devlet taşınma bedeli olarak bir kereye mahsus ev sahiplerine de ödeme yapacak. Buna göre kira yardımı 595 lira olan illerde sınırlı ayni hak sahibine bir kereye mahsus 2 bin 975 lira, kira yardımının 675 lira olduğu illerde 3 bin 775 lira ödeme yapılacak. Kentsel dönüşüm kira yardımı Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da 830 lira olarak belirlendi. Bu şehirlerde sınırlı ayni hak sahibine 4 bin 150 lira verilecek. Kentsel dönüşüm kira yardımının 905 TL olarak belirlendiği Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da da sınırlı ayni hak sahibine 4 bin 525 lira ödenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.