Kırmızı Kalem Yiyen Ne Demek?

Kırmızı Kalem Yiyen Ne Demek?

Bankaların müşterilerine uygulamış olduğu kırmızı kalem, çok uzun süreli geçerliliğini korumaktadır. Kırmızı kalem yiyen kişiler uzun yıllar kredi almakta zorlanabilir Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenememesi sıklıkla görülüyor

A+A-

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Banka Var mı? Kırmızı Kalem Yemek Ne demek?

Bankalara olan borcunu ödemeyen kişilere kırmızı kalem cezası verilir. Bankadan kırmızı kalem yemek ne demektir?

Bankaların müşterilerine uygulamış olduğu kırmızı kalem, çok uzun süreli geçerliliğini korumaktadır. Kırmızı kalem yiyen kişiler uzun yıllar kredi almakta zorlanabilir Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenememesi sıklıkla görülmeye başlandı. Bankalar kendilerini ve müşterilerini bu durumdan kurtarmak adına bazı önlemler aldı. Bu önleme göre borç ödeme durumuna göre kredi verilmesi kararlaştırıldı. Borçlarına sadık olmayanlara ise kırmızı kalem ibaresi konuldu. Bankalar müşterilerinin borçlarını ödememesi ya da aksatması durumunda kırmızı kalem seviyesine getirerek kredi notlarını düşürüyor.

Kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda bankalar 90 gün içerisinde sadece borcu ödemenizi ister. Borçlu bu süre içerisinde borcunu kapatmazsa borcunuza faiz eklenmeye başlanır. Borcun herhangi bir şekilde ödenmemesi durumunda borçlu banka tarafından büyük yaptırımlarla karşılaşabiliyor Banka bu dönemde borçluya hukuki işlem başlatır. Ayrıca banka sicilinizde ciddi şekilde etkilenir. Kırmızı kalem yemek uzun süre etkisin gösterir. Kırmızı kalem ibaresi borçlunun banka sicilinden hiçbir zaman silinmez. Banka sicili bozuk olanlar 5 sene boyunca banka hizmetlerinden de faydalanamaz.

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Yakın zamanda konuyla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı açıklama yaptı. Bankaların kredi sicil affından yararlanmak isteyenlere kredi sicil affı getirildi. Aftan yararlanan kişiler yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra kredi alabilme hakkı kazanacak. Kredi sicili ile kredi notunu iyi bir şekilde bilmek gerekir. Kredi sicili kişilerin hayatı boyunca kayıt altına alınır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir kendini yeniler. Kredi notu ise finansal geçmişinizi anlatır. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu bankalardan kredi almanızın önüne geçebilir. Finansal durumunuza bağlı olarak değişim gösteren bu not borç ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bankadan Kırmızı Kalem Yedim Nasıl Silinir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz borçlarınız bankacılık işlemlerinde önünüze çıkabilir. Kredi sicilinizin bozulması ciddi sorunlar yaratabilir. Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz kara listeye girersiniz.

Kredi Kayıt Bürosu tutulan sicil kaydınızın silinmesi için kredi borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde kredi ve kredi kartı başvurularınız kabul edilmiyor. Siciliniz temizlendikten sonra tekrar istenilen kredi almak için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi borçlarını ödemeniz gerekir. Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekir. Dilerseniz bankaların sunduğu borç yapılandırma ya da kredi borcu transferinden yararlanabilirsiniz. Türkiye’de milyonlarca kişi kırmızı liste nedeniyle bankacılık işlemleri yapamıyor. Beş yıl geçerliliğini koruyan bu sistemden uzak durmak için mutlaka borçlarınızı düzenle olarak ödemeniz gerekiyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.