KOAH hastalığına yeni çözüm: Valf yöntemi

KOAH hastalığına yeni çözüm: Valf yöntemi

Dünya üzerinde birçok insanın mücadele ettiği Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile ilgili yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. "Valf yöntemi" adı verilen bu tedavi hastalara umut ışığı oldu.

A+A-

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığına dair, bu dertten muzdarip pek çok insanı sevindirecek yeni bir yöntem geliştirildi. Amfizem olarak bilinen hasta bu yöntem sayesinde daha iyi nefes alıp verebilecek. Hastayı daha iyi koşullara getirmeyi hedefleyen yöntemde, tedavinin uygulanacağı amfizemin hava keseciklerinin gelişmiş olması gerekiyor. Dolayısıyla her KOAH hastalığında valf yöntemi uygulanamıyor. Akciğerlerdeki havanın alınmasını ve hastanın daha iyi hissetmesine yardımcı olacak tedavi öncesinde, solunum fonksiyonlarına ve akciğer hacmine bakılıyor. Tetkikler sonucu uygun hastaya tedavi uygulanıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Cantürk Taşçı,""KOAH'ın amfizem dediğimiz bir alt tipi var. Bu hava kesecekleri duvarların harap olması ve işlevini görmemesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Amfizem hastalarında uygulanan ilaç, bronkoskopik olarak hacim azaltma tedavisi ya da cerrahi yöntemlerdeki amaç aşırı havalanmayı düzeltmektir. Bu yöntemlerin hiçbirinden sonuç alınmazsa, hava yollarını kapatmak için valf yöntemini uyguluyoruz." şeklinde konuştu.

Sigarayı muhakkak bırakmak gerek

Yalnızca KOAH hastalarında uygulanan bu tedavinin kronk bronşit hastalarına uygulanmadığını belirten Taşçı, "Tedavide amaç akciğerlerdeki aşırı havalanmasının giderilmesidir. Bu aşırı havalanmanın sebebi de hava keseciklerinin anormal ve kalıcı olarak havalanmasıdır. İşlem yapılacak hastanın da mutlaka sigarayı bırakması gerekmektedir." dedi. 

Tedavi nasıl oluyor?

Hastalara 4X7 ve 5,5X8,5 milimetre ebatlarında, tek yönlü çalışma mekanizmasına sahip bir aparat takılıyor. Bu aparatla, aşırı havalanma gideriliyor ve hastaların daha rahat nefes alıp vermesi sağlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.