Konut Kredisi çekerken bilinmesi gerekenler

Konut Kredisi çekerken bilinmesi gerekenler

Kendi evinizi almak istiyor ve bunun için bankaya konut kredi başvurusu yapacaksınız peki daha önce hiç ev kredisi kullanmadıysanız bilmeniz gereken şeyler nedir konut kredisi için gerekli belgeler nelerdir detaylar haberimizde

A+A-

Ev Kredisi Çekerken Gerekenler

Konut alarak kendi evinde yaşamak isteyenler ev kredisi çekerken istenen belgeler ve diğer şartlarla beraber başvuru yapabilir. Banka araştırması önemlidir.

Ev Kredisi Çekerken İstenen Belgeler

Ev kredisi çekmek isteyenler için hazırlanması istenen belgeler vardır. İpotek edilen taşınmaz malın yanında kefil isteyen bankalar vardır. Bunun yanında kişisel ve konuta ait belgeler talep edilmektedir. Kişisel olarak kimlik belgesi ve bunun yerine geçecek ehliyet pasaport gibi belgeler, ikametgah belgesi gereklidir. Bunun yanında maaş bordosu veya vergi levhası, kat mülkiyeti tapusu, kat irtifakı tapusu, yapı kullanım izin belgesi ve kat irtifakı tapusu da evle ilgili belgelerdir. İnşaat ruhsatı fotokopileri de kat irtifakı tapusuna alternatif olan belgedir.

Konut Kredisi Çekerken Masraf Alınıyor Mu?

Ev kredisi çekmek isteyen kişilerin aklına takılan konut kredisi çekerken masraf alınıyor mu sorusu bankaya göre değişebilmektedir. Yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından kesintiler belirlenmiş olmakla beraber değişken olan haller de vardır. Kredi yasasına göre belirli konularda bankalar konut kredisi verirken tahsis ücreti dışında başka isimler altında ödeme alınmamaktadır. Kredi tahsis ücreti toplam kredinin binde beşini geçmemelidir. Yani bankanızdan kredi işlem fişi, istihbarat, ödeme planı değiştirme, değişken taksitli ödeme planı ücretleri adı altında talepte bulunulmamalıdır. Bireysel olarak görünen finansal tüketicilerden de alınacak olan ücretler tahsise ek olarak;

  • Taşınmaz rehin ücreti
  • Ekspertiz ücreti olarak alınabilmektedir.

Konut Kredisinin Onaylanması İçin Ne Yapmalıyız

Kredi çıkması için gerekli şartları yerine getirerek onay alınması mümkündür. Ancak bankalarda şartlar bazen yerine geldiği halde banka politikası gereği olumsuz yanıt da verilebilir. Ancak en temel bilgi anlamında konut kredisinin onaylanması için ne yapmalıyız sorusuna şöyle yanıt verilebilir:

  • Kredi notu, yani geçmişte bankalarla nasıl bir işleyiş halinde olduğunuz ve bunun risk durumu
  • Kredi çekilmesi istenen duruma göre gelirinizin yeterlilik durumu
  • Çalışılan firmanın kurumsallık durumu ve ne kadar süreden beri iş yerinde devam edildiği

Eğer bu şartları yerine getirdiğiniz halde yine de kredi çıkmadıysa kredi notunuzu aşamalı biçimde yükseltmek üzere çalışabilirsiniz. Ödemelerinizdeki tarih aksamalarını kontrol altına alabilirsiniz. Bir gün bile geciken ödemeler olumsuz yansımaktadır.  Bunun yanında kredi çekerken birçok yere gereksiz başvuru yapmamanız gerekir. Kredi kartı ya da kredi başvuruları onaylanmadığı zaman, kredi notu üzerinde kötü etki yapabilir. Çünkü çok sayıda kritere göre bu not belirlenmektedir. En az 3 aydır çalışmaya devam ediyor olmaya da özen gösterebilirsiniz.

Konut Kredisine Başvurmak İçin Ne Kadar Nakit Paramız Olmalı?

Konut kredisine başvurmak için ne kadar nakit paramız olmalı sorusuna gelince, bu durum istenen peşinat yüzdesi ile alakalıdır. Genelde taşınmaz konut bedelinin 4 ‘te biri ya da 5’te biri kadar peşinat istenmektedir. Geri kalan kısmı ödemek bu şekilde daha kolay olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.