'Koprolali' hastalığı nedir? Tedavisi nasıl olur?

'Koprolali' hastalığı nedir? Tedavisi nasıl olur?

Son zamanlarda gündem haline gelen Koprolali hastalığı oldukça merak ediliyor. Peki Koprolali hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir? Konuyla ilgili ayrıntılar haberimizde..

A+A-

Son zamanların çok konuşulan hastalığı Koprolali hakkında tüm merak edilenler haberimizde. Peki koprolali hastalığı nedir? 

Tourette sendromunun bir özelliği olan, istemsiz şekilde küfretme rahatsızlığına Koprolali denir. Bu hastalığa sahip kişiler bilinçli olmadan rahatsız edici sözler sarfeder. Bu sözler genellikle toplum kurallarının dışında kalan ve onaylanmayan sözlerdir.  Tourette sendromu bir disinhibisyon bozukluğu olduğundan kompulsif küfür tamamen kontrol edilemez olabilir. Öyle ki bu rahatsızlığa sahip olan insanlar kurdukları cümlelerin farkında olmayarak tüm sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkilerler. Bir süre sonra hastalar iletişim ve konuşma bozukluğu yaşamaya başlar. 

TouretteSendromu'nun belirtilerinden olmasına karşın, bu sendroma sahip kişilerin sadece %10 ile %20'si arasındakiler bu tür istemsiz hareketleri yaparlar. Tourette Sendromu'na sahip hastalar bu sözel tiklerini topluma belli etmemek için yoğun stres altına girerler. Bu stres nedeniyle gitgide daha çok kötü ve istenmeyen belirtiler göstermeye başlarlar. Böylelikle hastalar zamanla sosyal yaşamdan soyutlanmaya başlar. Koprolali daha çok ergenlerde ve genç yetişkinlerde görülür. Ancak nadiren daha yetişkin kimselerde de görülebilir.

Hastalık tedavi edilebilir mi? Nasıl?

Koprolali hastalığı tamamen tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Ama çeşitli yöntemlerle hastanın davranışları kontrol altına alınabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de ses tellerinin yakınına botulinum toksini enjekte edilmesidir. Bu tamamen hastanın davranışlarını kontrol altına almaz ama sesin şiddetini azaltır. Ancak en son çare olarak başvurulacak bu yöntem ciddi risk faktörleri de oluşturabilir.

Koprali hastalığı az bilinmesine rağmen son günlerde merak edilen hastalıklardan biri haline geldi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.