Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Olur

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Olur

Kredisi onaylanmayan bir kişi ya da kurum, öncelikle mevcut kredilerini bitirerek işe başlayabilir.  Çünkü bankalar borcu olan kişi ve kurumlara, ödemeleri düzenli olsa bile gelir miktarı açısından daha şüpheyle bakabilmektedir.

A+A-

Kredisi Onaylanmayan Ne Yapmalı? Kredi Başvurusu Olumsuz Olanlar?

Bir nedenle kredi alamayan kişi ve kurumlar kredisi onaylanmayan ne yapmalı sorusunu sorabilmektedir.   

Kredisi Onaylanmayan Ne Yapmalı?

Kredisi onaylanmayan bir kişi ya da kurum, öncelikle mevcut kredilerini bitirerek işe başlayabilir.  Çünkü bankalar borcu olan kişi ve kurumlara, ödemeleri düzenli olsa bile gelir miktarı açısından daha şüpheyle bakabilmektedir. Çünkü uzun vadede tek bir kredinin düzenli ödenmesi ile birçok kredinin düzenli ödenmesi aynı olmayacaktır.  Bu nedenle gelir artışının olması ve bunun gösterilmesi ya da borçların kapatılması gerekmektedir. Kredi kartları da buna dahil edilebilir.  Çünkü kredi kartları da düzenli ödenmeli ve borç miktarı azaltılmalıdır.

Kredisi onaylanmayan kişiler kredi notu düşüklüğü nedeniyle bu durumu yaşıyorsa, kredi notunu yükselten adımlar atabilir. Banka ile ödeme konusunda hiçbir sıkıntı olmamasına dikkat edilmelidir. Risk derecesini azaltan şekilde işlemler olmalı, onay alınmayan banka sayısı çoğaltılmamalıdır.

 Hiç banka ile alakası olmayan bir kişi, kredi kartı veya kredi geçmişi olmayan kişilerde, bir süre düzenli şekilde kullanım sağlanabilir. Bu işlem, banka ilişkilerinizin iyi olduğunu gösterecektir.

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu neden onaylanmaz sorusuna gelince, birçok etken buna neden olabilir:

  • Gelir miktarının kredi hesaplarına göre azlığı
  • Geliri gösteren bir belge olmaması
  • Kredi notunun düşük olması
  • Kredi borcu nedeniyle kara listede bulunmak
  • Bankanın belirttiği ipotek, kefil gibi şartları yerine getirmemek
  • Banka politikasındaki anlık değişimler vs. kredi çekmeyi engelleyebilir.

Kredi Başvurusu Onayı İçin Neler Gerekli?

 Kredi başvurusu onayı için neler gerekli diyorsanız öncelikle çalıştığınız yerden bir gelir belgesi almanız gerekir. Bu belge en önemli aşama olarak da düşünülebilir. Bir banka, size vereceği paranın geri dönüşü konusunda garanti almak ister. Ayrıca gelir miktarı ve kredi oranının da hesaplamalara yanıt veren nitelikte olması gerekir. Örneğin bir kişi 2500 lira aylık gelir alırken 150-200 bin ev kredisi alamaz. Çünkü aylık bazda ödeme miktarını karşılamayan bir durum vardır.

Bir gelir belgesi olmayan kişiler, örneğin kira bedelinden geliri olanlar da bunu aldıklarına dair bir belge göstermelidir. Emekli maaşı alan kişiler aynı şekilde durumu gösteren bir belge sunmalıdır.

Bankalar kredi onayı verirken kredi notuna çok önem verir. Bunun nedeni bu notun risk değerlendirmesi anlamına gelmesi ve birçok etkeni barındırmasıdır. Geçmişteki banka işlemleri yanında hali hazırdaki durumunuzun da ödeme yapmaya müsait olması gerekir.

Kredi Notu Düşük Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Merak edilen kredi notu düşük kişiye kredi çıkar mı sorusuna gelince de bazı hallerde mümkün olmakla beraber genelde olumsuz duruma işaret eder. Bir kişi emekliyse ama kredi notu düşükse garanti sağlanacağı için banka kredi notunu göz ardı edebilir. Çünkü kredi ödenmemesi halinde emekli maaşı diğer maaşlara göre daha garantidir.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.