Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur

Borcunuzu ödemeyi geciktirirseniz banka sizlere bir takım yaptırımlarda bulunur. Bu yaptırımlar gecikme faizi, kredi kartı yasal takip süreci ve haciz işlemleri gibi farklı şekillerde olabilir.

A+A-

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcraya Düşer, Kredi kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Günümüzde sıklıkla kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan kredi kartı, bizlere alışveriş sırasında büyük kolaylık sunar. Kredi kartı kolay ödeme imkanı sunsa da doğru kullanmadığınızda başımızı ağrıtabilir.

Borcunuzu ödemeyi geciktirirseniz banka sizlere bir takım yaptırımlarda bulunur. Bu yaptırımlar gecikme faizi, kredi kartı yasal takip süreci ve haciz işlemleri gibi farklı şekillerde olabilir. İnsanlar kredi kartı ile harcama yaparken ne kadar harcadığını bilemez. Ay sonunda hesap özeti geldiği zaman ise moraliniz bozulabilir. Borcunuzu ödeyememeniz durumunda ise kredi kartları cazipliğini yitirerek hayatınızı kabusa çevirebilir. Ayrıca bu durum kredi notunuzu da etkiler. Peki, kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur?

Borçlar Ödenmediği Zaman Ne Olur?

Kredi kartı borçları ödenmemesi durumunda bankalar yasal yollara başvurur. Bankalar, ilk olarak ilgili kişilere kredi kartı borcu olduğunu hatırlatır. Borçlu kişi kredi kartının asgari tutarını arka arkaya 2 ay boyunca ödememişse idari takip devreye girer. İdari takip süreci boyunca borçludan asgari ödeme tutarını ödemesi talep edilir. Borçlu olan kişi ödeyemediğini iletmesi durumunda yasal takip süreci başlar.

Borcum Yasal Takibe Düşerse Ne Olur?

Bankalar, tahsil edemediği borçluları, avukatları aracılığıyla talep eder. Yasal takip süreciyle birlikte icra süreci devreye girer. Borç miktarı kadar mal icra işlemi yapılır.  Yasal takip süresinde bankalar borçlulardan alacaklarını hukuki yollar ile tahsil edebilir. İcra takibi başlatıldığında borçluya icra dairesinden ödeme tebligatı gelir. Gelen tebligat sonrasında 10 gün içerisinde borçlunun kredi kartı borcunu ödemesi gerekir. Borç için yapılandırma anlaşması yapılmazsa borçlu için haciz işlemine başlanır. Haciz işlemi sonrasında 3 gün içerisinde mal beyanı talep edilir. Mal beyanında bulunulduktan sonra borçlunun maaşına el konulabilir. Fakat maaşın tamamına el konulmaz. En fazla maaşın dörtte birine haciz işlemi yapılır. Borçlunun mal varlığı bulunmaması durumunda kredi kartı borçları için hapis cezası uygulanabilir.

Kredi kartı borçlarının vaktinde yatırılmaması hukuki işlemlerin başlaması için önemli bir nedendir. Kredi sicilinizde böyle bir takip süreci başlarsa bankalar kredi konusunda çok büyük zorluklar çıkarmaktadır. Daha önceden çekmiş olduğunuz kredileri düzenli ödeseniz bile kredi kartında yaşanan aksaklık notunuzu etkiler. Kredi kartı borçlarının zamanında yatırılmaması ihtiyaç, konut ve her türlü kredi talebinizin olumsuz değerlendirilmesine neden olur.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir?

Kredi kartı borcunuz bütçenizi aştığı zaman, nasıl ödeyeceğinizi bilemediğinizde kredi kartı borç yapılandırma seçeneklerini düşünebilirsiniz. Kredi kartınızı ödemediğiniz zaman banka size borcunuzu yapılandırmayı teklif eder. Yapılandırma seçeneğini tercih ettiğinizde icra ve kredi kartı puanınızın olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Geç Ödeme Faizi Ne Kadar?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini geçtiği zaman faiz uygulanır. Kredi kartlarına uygulanabilecek en yüksek faiz ise merkez bankası tarafından belirlenir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.