Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Kredi kartı limiti arttırmak için ne yapmak gerekir kredi kartı limiti yükseltme kredi kartı limiti en çok ne olur kart limitleri nereden yükseltilir kredi kart limiti öğrenme kart limitim ne kadar

A+A-

Kredi Kartı Limiti Yükseltme Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Limit En Fazla Ne Kadar Yükseltilir? Kart Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartı limiti, limit yükseltme ve kart limitinin neye göre belirlendiği gibi konularda bilgi alabileceğiniz bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir ödeme aracı olan kredi kartı limiti belirlenmesi sırasında genel olarak bankalar belirli faktörleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Başvuru Sırasında Verdiğiniz Bilgiler

Kredi kartının üst limitinin belirlenmesinde genel olarak başvuru sırasında verdiğiniz bilgiler büyük rol oynamaktadır. Üst limit bu bilgilere göre belirlenmektedir. Bir kredi kartının üst limiti borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde her ay harcayabileceğiniz miktarı ifade eden tutardır.

  1. Aylık Gelir ve Kredi Notu

Genel olarak aylık gelir ve kredi notuna göre kart limiti belirlenir. Geliriniz ve kredi notunuz bankanın borcunuzu ödemeye muktedir olup olmadığınızı, düzenli olarak borç ödeyebileceğiniz tutarda kredi kartı limiti tutarını belirlemesini sağlar. Çünkü önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, önceki borçlarınız nedeniyle açılan icra takipleri, güncel bir kredi çekip çekmediğiniz gibi faktörler borcunuzu ödeme konusunda ne kadar istikrarlı olacağınız konusunda bankaya fikir verecektir.

Kredi Kartı Limitinin Hesaplanması

Genel olarak kredi kartı limitinin hesaplanmasında şu yol izlenmektedir: Kredi kartının limiti ilk yıl için gelirin maksimum iki katı daha sonra ise gelirin maksimum dört katı olacak şekilde hesaplanmaktadır. Yine gelirinizin arttığı durumlarda da kredi kartı limit hesaplaması da bu doğrultuda şekillenecek ve kredi kartı limitiniz de artış gösterecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limitinizin yükseltilmesini istiyorsanız kredi kartınızın limitinizin arttırılması için izleyebileceğiniz yollar şu şekildedir:

  1. Bankaya gelir durumunuzun iyileştiğini belgelerle ispatlamalısınız.
  2. Kredi kartınızı yükseltmeniz de yine kredi kartı limiti arttırma başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında size avantaj sağlayacaktır.

Kredi Notunuzu Yükseltmeniz İçin Yapılması Gerekenler

Eğer kredi kartı limiti arttırma yoluna başvuracaksanız yapacağınız en mantıklı çözüm yollarından birisi kredi notunuzu yükseltmek olacaktır. Zira eğer gelir durumunuzda herhangi bir değişiklik yoksa kredi notunuzu arttırmak sizin için tek çözüm yolu olacaktır:

  • Kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden ödemeniz gerekmektedir.
  • Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek kredi hesabınızı aktif tutun.
  • Hesabınıza yüklü miktarda nakit giriş çıkışı sağlayın.
  • Fatura, kira gibi ödemelerinizi bankanız aracılığıyla yapın.
  • Kredi kartı borcunuzun asgari tutarı yerine tamamını ödeyin.
  • Kullanmadığınız kredi kartı ve banka hesaplarınızı kapatın.

Bu aşamaları uygulayarak kredi kartınızın limitini yükseltme talebinizin olumlu sonuçlanması için bankanızın kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödeyeceğiniz konusunda kanaat oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kredi kartı arttırma işlemi sonucunun olumlu mu olumsuz mu olduğunu merak ediyorsanız bankaya giderek, bankanın çağrı merkezi, mobil bankacılık ya da internet şubeleri üzerinden kredi kartı limitinizi sorgulayabilirsiniz.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.