Kunut Duaları Nasıl Okunur Kunut Duaları Ne Zaman Okunur ve Anlamları

Kunut Duaları Nasıl Okunur Kunut Duaları Ne Zaman Okunur ve Anlamları

Eğer kunur duaları nelerdir ne zaman okunur diye merak ediyorsanız Kunut Duaları nasıl okunur Kunut Duaları ne anlama gelir diye soruyorsanız Kunutu Duaları ile igili tüm detaylar haberimiz içinde

A+A-

Kunut Duaları Nelerdir? Anlamı Nedir? Ne Zaman Okunur?

Kunut duaları hakkında bilgi almak istiyorsanız duanın anlamı, ne zaman okunacağı ve bu duada nelerden bahsedildiği hakkında bilgi alacağınız bir yazı hazırladık.

Kunut Duası Nedir?

Eğer kunur duaları nelerdir ne zaman okunur diye merak ediyorsanız bu dualar Hanefi mezhebinde, yatsı namazından sonra okunmaktadır. Bu yatsı namazından sonra kılınan Vitir namazının üçüncü rekatında okunan kunut duaları şu şekilde okunur:

  1. Üçüncü rekatta önce Fatiha ve zammı sure okunur.
  2. Fatiha ve zammı okunduktan sonra tekbir alınır ve kollar tekrar bağlanır.
  3. Ayakta kunut dualarının okunmasının ardından rükıya gidilir, secdeye varılır ve en son oturuş ile namaz sona erdirilir.
Kunut Duası Okumak
Kunut duası okumak Hz. Muhammed’e salavat getirmek sünnettir. Ancak genel olarak da uygun herhangi bir duayı okumak da İslamiyet’in mezheplerine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre herhangi uygun bir duayı okumak ve tekbir almak Ebû Hanîfe'ye göre vaciptir. Ancak Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre herhangi uygun bir duayı okumak ve tekbir almak sünnettir.

Kunut Duası Ne Zaman Okunur?

Kunut duasının ne zaman okunacağı İslamiyet’in mezheplerine göre birbirinden farklılık göstermektedir. Bu kapsamda;

  • Şafii mezhebinde sabah namazı ve vitir namazında kunut duaları okunmaktadır.
  • Sabah namazının farzında rükû ile secde arasında kıyam halinde İmam Şafiî ve İmam Mâlik'e göre kunut duası okunmaktadır. Bu durum Şafilerde sünnet iken Malikilerde müstehabtır.

Kunut Dualarının Okunuşu ve Anlamı

Eğer kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir diye merak ediyorsanız bu duaları ve anlamlarını sizler ile paylaşalım:

Kunut Duası 1: Allâhümme innâ nesteînüke duası şu şekilde okunmaktadır: Allâh ümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik; ve nü'minü bike ve netûbü ileyke; ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük şeklinde okunur.

Duanın anlamı şu şekildedir: Surenin ilk satırı Allahım, biz kulların senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz şeklindedir. İkinci satırında sana inanırız, sana tevbe ederiz; sana güveniriz; bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz anlamı yer alır. Duanın 3. satırındaki kısım ise sana şükür eder; hiçbir nimetini inkar etmeyiz; ve nimetlerini başkasından bilmeyiz; Allah’ın nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız anlamına gelmektedir.

Kunut Duası 2: Allâh ümme iyyâke na'büdü duası şu şekilde okunmaktadır: Allâh ümme iyyâke na'büdü ve leke nüs-alli ve nes-cüdü; ve ileyke nes'a ve nah-fidü; nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke, inne azâbeke bilküffâri mülhik.

Bu duanın anlamı şu şekildedir: Duanın ilk kısmı Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz; namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz anlamına gelir.  İkinci kısmı yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız; ibadetlerini sevinçle yaparız anlamına gelir. Duanın üçüncü kısmı ise rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz; azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır anlamına gelir.

Görüldüğü üzere kunut dualarında nelerden bahsedilmektedir diye merak ediyorsanız bu dualarda Allah’a yakarış, namaz, ibadetin nasıl yapılması gerektiği, Allah’ın gücüne sonsuz güven konuları ele alınmaktadır.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.