Kurban Bayram'ında şehirler arası yolculuk kısıtlaması olacak mı?

Kurban Bayram'ında şehirler arası yolculuk kısıtlaması olacak mı?

İşte Kurban Bayramı sokağa çıkma yasağı ile ilgili son gelişmeler…

A+A-

Türkiye'de korona virüsü nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları, 1 Haziran'da başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte rafa kalkmıştı. Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağının tekrardan yürürlükte olup olmayacağı merak ediliyor.

KURBAN BAYRAMI ŞEHİRLER ARASI YASAK OLACAK MI?

Korona virüsü sebebiyle uzun süre uygulanan şehirler arası seyahat yasağı, 1 Haziran'da sonlandırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, verilerin artması halinde şehirler arası yasağın yeniden gündeme gelebileceğini belirtmişti.

Kurban Bayramı'nda şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili karar alınmadı.

KURBAN BAYRAMI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce, bayramda il bazında sokağa çıkma yasağının olabileceğini aktarmıştı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde olmuştu;

Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre, il hıfsısıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu nedenle il bazında bazı kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yeniden konuşacağız.

HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLABİLİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra il bazında korona virüsü verilerini de paylaşmıştı. Bakan Koca, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'daki birçok ilde virüsün pik noktasına ulaşmadığını söylemişti.

Sağlık Bakanı, son üç gün ortalamalarına göre en çok ve en az vaka görülen illerin de şunlar olduğunu açıklamıştı...

Son 3 gün ortalamasıyla, en çok vakanın görüldüğü 7 ili söylemek istiyorum diye Koca'nın açıkladığı iller: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu açıklamaları göz önüne alındığında, bayramda uygulanacak sokağa çıkma yasağının bu illerde olabileceği konuşuluyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.