Lyme Hastalığı belirtileri nelerdir? Bulaşıcı ve kalıtımsal mıdır, Tedavi edilebilir mi?

Lyme Hastalığı belirtileri nelerdir? Bulaşıcı ve kalıtımsal mıdır, Tedavi edilebilir mi?

Lyme hastalığı veya borreliosis, insanlara keneler ile bulaşan potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durumdur.

A+A-

Lyme Nedir?

Lyme (Laym) artriti İxodes ricinüsü içeren sert kenelerin ısırığıyla geçen Borrelio Burgdorferi bakterisinin neden olduğu hastalıklardan biridir.
Borrelia burgdorferi enfeksiyonlarında deri, merkezi sınır sistemi, kalp, göz ve diğer organlar hedef olabilirken, lyme artritinde çoğu vakada eklemler başlıca hedeftir. Ancak, kene ısırığı bölgesinde genişleyen kırmızı deri döküntüsü şeklindeki eritema migrans denen bir deri tutulumu hikayesi olmalıdır. Nadir durumlarda tedavi edilmemiş lyme artriti olgularında merkezi sinir sistemi tutulumu gelişebilir.

Lyme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lyme hastalığının belirtileri birçok hastalık ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle teşhisi zor olan lyme hastalığı Amerika’da “büyük taklitçi” olarak nitelendirilmektedir. Belirtiler enfeksiyonun vücuda bulaşmasının ilk haftasında görülür. Ancak belirtiler kene ısırdıktan 30 gün sonra ortaya çıkabileceği gibi bazı vakalarda hiçbir belirti görülmez. Lyme hastalığının tipik belirtisi kırmızı halkalı ve boğa gözü diye tarif edilen kızarıklık ile kendini göstermiştir. Bu kızarıklık hastalık bulaştıktan 1-2 hafta sonra görülür. Kızarıklık yaklaşık 3-5 hafta ciltte kalıcılığını devam ettirir. Bu kızarıklık sıcak ancak ağrısızdır.

Sıtma ve titreme

Ateş

Halsizlik

Baş ağrısı

Eklem ağrısı

Boyun sertleşmesi

Kas ağrısı

Artrit

İdrar bozukluğu

Dikkat bozukluğu

Denge bozukluğu

Görme ve işitme bozukluğu

Kalıtımsal mıdır?

Lyme artriti enfeksiyoz bir hastalıktır ve kalıtımsal değildir. Ek olarak, kronik lyme artriti bazı bilinen genetik belirteçlerle ilişkilendirilmiştir fakat, bu yatkınlığın kesin mekanizmaları bilinmemektedir.

Bulaşıcı mıdır?

Enfeksiyöz bir hastalık olmasına rağmen bakterinin taşınması için kenelere ihtiyaç duyulduğundan insandan insana yayılamaz, bu nedenle bulaşıcı değildir.

Tedavi edilebilir mi?

Lyme artritinin bakteriyel kökenli olmasından dolayı tedavisi antibiyotiklerdir. Lyme artritinde antibiyotiklerle bir veya iki kez tedavi edildikten sonra hastaların %80inden fazlası iyileşir. Kalan %10-20lik grupta sıklıkla ileri antibiyotik tedavisi hastalığı iyileştirmez fakat romatizmal tedavi gereklidir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Lyme artriti ağızdan antibiyotik ile 4 haftada ya da damar içi antibiyotik ile en az 2 haftada tedavi edilir. Amoksisilin ya da dokşisikline uyum problemi olabileceğinden dolayı damar içi tedavide seftriakson ya da sefotaksim daha avantajlıdır.

Tedavinin yan etkileri nelerdir?

Ağızdan antibiyotiklerle, ishal ya da alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler oluşabilir. Ancak, çoğu yan etki nadir ve önemsizdir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.