Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan Özelleştirme Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan Özelleştirme Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'de özelleştirmenin sorunları hakkında açıklama yaptı.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'nin son dönemde seçim dönemine girmesi dolayısı ile yoğun bir dönem yaşadığının farkında olarak sürekli yeni açıklamalar yapıyor. Türkiye'nin ekonomik olarak kötü bir durumda olmadığını sürekli olarak daha iyi bir duruma doğru ilerlediğine değinen Ağbal, bununla ilgili olarak özelleştirme hakkında açıklama yaptı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Maliye politikası ile Para politikası uyumu enflasyonla mücadele için son derece önemli. Biz maliye politikasında hedeflerimizi oluştururken bir taraftan ekonomi politikalarının genel çerçevesiyle uyumlu gözetiyoruz. Maliye politikası ekonomi politikalarının genel hedeflerine uyumlu olmalı diğer taraftan cari açığı artırmayacak hatta kontrol altında tutacak bir çerçeve içinde olmalı, diğer taraftan da Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele politikasına destek vermelidir. Burada iki tane eksenimiz var; bir tanesi enflasyonla mücadelede para politikasına, mali disipline devam ederek destek olacağız. Çünkü enflasyonu oluşturan faktörlerden bir tanesi de tabi ki mali disiplinin seviyesi. Bu anlamda gerek bu sene sonu itibariyle gerek önümüzdeki yıllarda Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele politikasına uygun bir kamu maliyesi çerçevesini kararlı bir şekilde uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Ağbal'ın Açıklamalarından Satır Başları

Maliye Bakanı Ağbal, “Maliye politikalarında bir dengelenme bütçeyle ilgili ortaya koyduğumuz hedeflerde de bir konsolidasyona harfiyen uyacağız ve mali disiplini önümüzdeki süreçte devam ettirmek suretiyle para politikasıyla uyumlu bir çerçeveye devam ettireceğiz. Para politikasına destek vereceğimiz ikinci çerçeve mal ve hizmet vergileriyle ilgili çerçevedir. Vergiler üzerinde yapacağınız ayarlamalar da enflasyonist dinamikleri etkileyebiliyor. Burada da son iki yıldır buna çok özen gösteriyoruz. Özellikle enflasyon üzerinde etkili olabilecek vergi ve fiyat ayarlamalarını yapmaktan ısrarla kaçınıyoruz. Bundan sonra da aynı politikaya devam edeceğiz. Maliye politikası içinde vergi ayarlamaları ve fiyat ayarlamaları hiçbir şekilde Merkez Bankası’nın ortaya çıkarttığı politika çerçevesi dışına çıkmayacak. Yani vergi ayarlamaları maliye politikasının imkanları dahilinde ne kadar imkanımız varsa bunu da enflasyonun aşağı çekilmesi noktasında kullanacağız. Enflasyonun şuan ki seviyelerini kabul etmemiz mümkün değil. Enflasyonun aşağı çekilmesi ekonomi politikalarımızın en temel amaçlarından bir tanesini oluşturuyor.”

Bakan Naci Ağbal, vergi sisteminde adaletin sağlanmasını ve vergi oranlarının düşürülmesini hedeflediklerini söyleyerek, “Vergi sisteminde vergi adaletinin sağlanmasına son derece önem veriyoruz. Mali imkânlar çerçevesinde vergi oranlarının düşürülmesini hala önemli bir hedef olarak belirliyoruz. Özellikle yatırım, üretim, istihdam ve ihracat üzerindeki vergilerin aşağı çekilmesi özellikle verimlilik temelinde yapılacak yatırımların vergisel teşviklerle desteklenmesi son derece önemli” 

“Özellikle kamu harcamalarının rasyonelleştirilmesi, devletin küçülmesi bakımından son derece önemli yeni bir aşamadayız. Dün yetki kanunu da çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dönüşümü sırasında devletin küçüldüğü daha çok yönlendirici olduğu piyasada bütün taraflar açısından hukuk sisteminin tam olarak işlerlik arz ettiği bir yeni çerçeve oluşturulacak özellikle yatırımcıların korunması gerek bizim yerli yatırımcılar olsun gerekse uluslararası yatırımcılar olsun her bakımdan hukuk karşısında güvencelerinin artırılmasına dönük çerçeve bir kanun çalışması yapılacak.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.