MEB'in Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki değişiklik

MEB'in Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığının Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki yeni yaptığı düzenlemeyle birlikte, okul servisleri daha güvenli hale getirilecek.

A+A-

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; MEB Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Okul servislerinin daha düzenli ve güvenli hale gelmesini amaçlayan değişiklikte,artık  okul servis şoförleri öğrencileri en fazla 15 dakika önce okullarına bırakacak. Öğrenciler derse 15 dakikadan fazla süre varken okullarına götürülmeyecek.

Ayrıca yeni usul ve esaslara göre artık servis şoförleri ve rehber personel serviste zorunlu olmadığı müddetçe herhangi bir görüntü ya da ses cihazı çalıştıramayacak. Öte yandan öğrencilere karşı daha seviyeli olması ve yönetmeliğe uygun giyinmesi beklenen personeller kendi aralarında da tartışmayacak. Uygunsuz davranışlarda bulunanlar Taşımacıyı Tespit Komisyonu tarafından ihtar edilmeden vazife dışı bırakılacak.

Ayakta öğrenci taşınmayacak

Araçların kapasitesi üzerinde öğrenci alımı da yapılamayacak. Bu usullere uyulmaması durumunda sözleşme tek taraflı feshedilebilecek.

Ayrıca öğrencilerin velilerine yol güzergâhıyla ilgili bilgilendirme yapılması şartı koşan Bakanlık, ücretlerin hem yıllık hem aylık ödenebileceğini, ancak aylık olarak en fazla 9 taksitle ödeme yapılacağını açıkladı.

En az bir muhtaç öğrenci ücretsiz taşınacak

Yeni kurallara göre her serviste muhtaçlığı yetkili kurumlarca tespit edilen en az bir öğrenci taşınacak.

Kurallara uymayanlar hakkında yasal işlemler yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.