Merkez Bankası rezerv varlıklarını açıkladı

Merkez Bankası rezerv varlıklarını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, resmi rezerv varlıklarının son durumunu açıkladı. Bir önceki aya göre düşüş yaşandığı kaydedildi.

A+A-

İHA'nın haberine göre;  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Aralık ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi’ni açıkladı. Buna göre; resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,4 azalarak 107,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 9,1 azalarak 82,6 milyar dolar olarak kaydedildi, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 3,8 oranında artarak 23,5 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında azalarak 11,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 7,6 milyar dolar anapara, 4,1 milyar dolar faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,0 milyar dolar bir ay, 2,7 milyar dolar 2-3 ay ve 8,0 milyar dolar 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 7,2 azalarak 61,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.