Migren Nedir Akupunktur İle Tedavi Edilir mi

Migren Nedir Akupunktur İle Tedavi Edilir mi

Migren ve Akupunktur migren şiddetli baş ağrıları ile insanı rahatsız eden bir rahatsızlık migren belirtileri ve tedavisi için Akupuntur yaptırmak faydalı mıdır gibi soruların detayları haberimizin içinde

A+A-

Migren İçin Akupunktur Tedavisi Mümkün Mü?

Birçok sağlık sorunun tedavisinde kullanılan akupunktur, özellikle migren gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklar üzerinde de etkilidir.

Migren için akupunktur tedavisi başarılı sonuçların alındığı bir tedavi şeklidir. Günün herhangi bir saatinde dayanılmaz bir ağrıyla kendini belli eden migren, genelde kadınlarda görülür. Aslında kadınların “başım ağrıyor” demesi yalan değildir. Çünkü görülme oranı %90 gibi ciddi bir orandır. Ağır baş iyidir lafı da boşuna değildir. Çünkü çok düşünen baş ağrır.

Akupunktur Çok İyi Geliyor

Akupunktur çok iyi bir tedavi yöntemidir. Migreni tetikleyen etkenler incelendiğinde, adet dönemi, uykusuzluk, öğün atlama, açlık, gürültü ve stres gibi kaynaklar vardır. Bunların giderilmesi için akupunktur tedavisi migren çaresi olarak bilinir. Akupunktur, aslında ağrı eşiğinizin yükselmesini sağlar. Bu da ataklarda yaşam kalitenizin düşmesini önler. Akupunktur son derece etkili ve iyi bir tedavi olmakla birlikte, kişiden kişiye göre değişen bir etki ve sonuç süreci vardır.

Boş Yere İlaçlara Gerek Kalmaz

Akupunktur tedavisi için ilaçlara gerek kalmadan bir ağrı krizi kesme süreci söz konusu olabilir. Endorfin hormonunun dengelenmesi gerektiğinde akupunktur son derece iyi bir etki gösterecektir. Ağrı gelme süresinin düzene girmesi ve 20 seans gibi bir seans sayısında acı eşiğinin yükselmesi söz konusu olabilir. Migren tedavisinde akupunktur yaptıranların bu sorunun büyük bir kısmını çözdüğü biliniyor.

Migren Nedir?

Migren bir baş ağrısı türüdür. Rahatsızlık boyutunu almasının nedeni kısa süreli başlayıp bazen 72 saate kadar devam etmesidir. Bu durum da kişide sosyal yaşantıyı engelleyecektir. Enseden başlayıp şakaklara uzanır ve göz çevresine kadar yansır. İlerleyen zaman içinde ağrının şiddeti artar. Ağrı şiddetli bir hal aldıkça kişide ışığa karşı bir hassasiyet oluşur ve yan etkilerinden dolayı kusma ve bulantı hissini beraberinde getirir.

Migren kadınlarda daha çok gözlenen bir durumdur. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda %18. 6 oranında görüldüğü bilinmektedir. Bu oran erkeklerde %6.5 olarak ifade edilmiştir. Migren özellikle hormonların en aktif olduğu yaşlarda görülmektedir. 20 yaşından 40 yaşına kadar kadın ve erkeklerde sıkça yaşanan bir rahatsızlıktır. Bu yaşlarda en az 3 saat süren ve 72 saati bulan migren atakları görülmektedir.

Genel olarak migren çeşitleri 2 gruba ayrılır. Aurasız migren ve auralı migren olmak üzere 2 kolda incelenir. Aurasız migren basit migren olarak adlandırılır. Auralı migren klasik migrene verilen bir isimdir.

Migren Nedenleri Nelerdir
 

Migreni tetikleyen bazı nedenler vardır. O nedenleri incelediğinizde şu liste karşınıza çıkacaktır:

  • Öncelikle migrenin net bir nedeni yoktur fakat bazı durumlarda genetik faktörler etkili olacaktır.
  • Kadınlarda görülen migrenin nedeni daha belirlidir. Adet kanamalarından önce östrojen hormonu azalır. Bu azalmada kadınlarda migreni meydana getirecektir.
  • Uyku düzeninde dengesizliğin olması da migrenin oluşması için yeterli bir nedendir.
  • Yüksek kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketiminde ölçüsüzlük de migrenin oluşmasına zemin hazırlar.
  • Mevsim değişimleri ve keskin ışıklar da bir süre sonra migreni oluşturan unsurlar arasında olabilir.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.