Miyom nedir ? Tedavi yöntemi nasıl olur?

Miyom nedir ? Tedavi yöntemi nasıl olur?

Her üç kadından birinde görülen "Miyom" nedir ve nasıl tedavi edilir sorularının yanıtlarını uzmanlar sizin cevapladı.

A+A-

Milliyet'in yaptığı haberde; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr Bülent Çakmak kadın hastalıklarının başında gelen "miyom" hakkında açıklama yaptı. Uterusda (rahim) meydana gelen, iyi huylu tümör olarak bilinen miyom hakkında bilinmeyenleri anlatan Çakmak, hangi tedavi yöntemlerinin uygulandığını açıkladı. Ortaya çıkmasında genetik yatkınlık, ırk, hormonal nedenler ve bazı kullanılan ilaçların etkili olduğu hastalık her üç kadından birinde mutlaka görülüyor.

Çakmak açıklamasında "Miyomlar menopozal dönemde genelde küçülme eğiliminde olsa da bazen küçülmeyip hatta büyüme yönünde değişiklik gösterebilirler. Özellikle postmenopozal dönemde büyüme eğiliminde olan miyomlarda malignite (kanserleşme) riski olması nedeniyle yakından tetkik edilmeleri ve uygun şartlarda tedavi edilmeleri uygun yaklaşım olmaktadır" dedi. Ayrıca hastalığın belirtilerine de dikkat çeken Doç.Dr, "Miyomlar rahimde bulundukları yere ve büyüklüklerine göre değişik belirtiler vermektedir. Miyomlar rahim boşluğu içinde (submüköz), rahim duvarı içinde (intramural), rahim duvarı dışında (subseröz), servikal (rahim ağzında) ve rahim dışı (karın içerisinde; parazitik miyom) gibi yerlerde bulunabilir. En sık belirtisi düzensiz adet kanamaları olmaktadır. Rahim boşluğunda olan miyomlar aşırı adet kanaması, ara kanama, uzun süren kanama gibi düzensizliklere neden olurken rahim duvarı içindeki miyomlar uzun ve fazla olan adet kanamalarına neden olmaktadır. Bunun dışında servikal miyomlar sürekli lekelenme şeklinde kanama ve ilişiki sonrası kanamalara neden olabilmektedir. Miyomlar ağrı, karında kitle hissi (aşırı büyük miyomlar), bası bulguları ve infertiliteye (kısırlık) neden olabilirler. Miyomların büyüyerek idrar torbasına bası yapmasıyla sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi belirtilere neden olabilir. Ayrıca rektuma / barsaklara bası yaparak kabızlık ve barsak alışkanlık değişikliklerine neden olabilirler. Özellikle rahim boşluğu içerisinde büyüyen miyomlar, rahim iç duvarına bası yapan miyomlar ve aşırı büyük olup rahim şekil bozukluğuna neden olan miyomlar infertilite (kısırlık) nedeni olabilirler. Gebelikte miyomlar genellikle büyüme eğilimindedir. Kanlanması artmakta ve dejenere olarak gebelikte ağrıya neden olabilirler. Bunun yanında gebelikte miyomlar düşük, erken doğum, zor doğum, doğum sonu kanama gibi komplikasyonlara da neden olabilirler." şeklinde açıklama yaptı. 

Tedavi nasıl olur?

Tedavi yöntemleriyle ilgili bilgilendirme yapan Çakmak bu hastalığın ancak cerrahi yöntemle iyileştirilebileceğini söylüyor. İlaç tedavisinin tümörleri ortadan kaldırmak için değil, büyümesini engellemek ve küçültmek için yapıldığını belirten uzman doktor, bazı durumlarda yalnızca miyomun alınmasının yeterli olmadığını, gerekirse rahmin komple alınması gerektiğini vurguladı. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.