Moody’s Türkiye Hakkında Önemli Açıklama Yaptı

Moody’s Türkiye Hakkında Önemli Açıklama Yaptı

Moody’s, Erdoğan hükümetinin alacak olduğu kararlara göre karar verecek olduklarını açıkladı.

A+A-

Moody’s yönetiminden Türkiye ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Moody’s yönetimi Türkiye'nin notu ile ilgili henüz bugün karar vermeyecek olduklarını mevcut hükümetin kurulması ile birlikte ekonomi konusunda nasıl adımlar atacak olduklarına uygun olarak buna karar verecek olduklarını açıkladı. Henüz tam olarak Türkiye'nin not görünümü ve notu ile ilgili karar vermediklerine değinen Moody’s yöneticileri, yakın zamanda buna karar verecek olduklarını açıkladı.

Moody’s, “Genişletilmiş yetkiler Cumhurbaşkanı’nın eline politika yapımı konusunda birincil sorumluluk veriyor. Sayın Erdoğan’ın hükümetinin benimseyeceği makroekonomik politikalar, son iki yılda genişlemeci mali ve para politikası ile artan dış hassasiyetlerin tersine çevrilip çevrilemeyeceği konusunda nihai belirleyici olacak” dedi.

Açıklamada “Türk lirasındaki ve iç talepteki zayıflamanın etkisiyle bu yılın ikinci yarısında azalmış olsa bile, cari açık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 6’sı (50 milyar ABD doları) seviyesinde seyredecek. Ekonominin son yıllardaki büyümesine rağmen, Türk otoriteleri, devam eden dış açığı artıran yapısal ekonomik problemlere cevap verilmesi konusunda sadece sınırlı bir ilerleme kaydetti. Artan genişlemeci mali politika büyümeyi sürdürülemez seviyelere kadar artırdı. Öte yandan sürdürülebilir temelde potansiyel büyümeyi artırmayı hedefleyen uzun vadeli ekonomik reformlar, büyük oranda göz ardı edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.