Müslüm Gürses'in hayat arkadaşı Muhterem Nur hayatını kaybetti!

Müslüm Gürses'in hayat arkadaşı Muhterem Nur hayatını kaybetti!

Uzun süredir tedavi altında bulunan Müslüm Gürses'in hayat arkadaşı Muhterem Nur'dan acı haber geldi.

A+A-

Müslüm Gürses’in 35 yıllık hayat arkadaşı Muhterem Nur hayatını kaybetti.

2013 yılında hayatını kaybeden Müslüm Gürses'in 87 yaşındaki hayat arkadaşı Muhterem Nur, bu sabah saat 06.30'da tedavi altında olduğu İstinye Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 

Sinemanın eski yıldızlarından Muhterem Nur'un tedavisine Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde devam ediliyordu. 

Muhterem Nur, dün sabah gözlerini açarak kendisini iyi hissettiğini söyleyerek eve gitmek istedi. 

Eve gitmesine müsaade edilmeyen Muhterem Nur, bu gelişmenin ardından İstinye Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Fakat Muhterem Nur, bu sabah hayata gözlerini yumdu. 

MUHTEREM NUR KİMDİR? 

31 Aralık 1932'de Mamastır'da doğan Muhterem Nur, oyuncu ve şarkıcı.

Asıl adı Olga'dır. Annesini ve babasını hiç bilmedi. Daha sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütüldü. 1942'de, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırıldı. Eyüp'e yerleştiler. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfûsa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi.

İlkokulu Eyüp'te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subay ile evlendi ve bir oğlu oldu.

1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku'ydu.

İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden'in yönettiği "Kanun Namına"ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nur'u "yıldız" sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç "dev" oyuncu ile başrolü paylaştı.

Muhterem Nur sevgisi, 1960'larda, belki ancak sonraki "Türkân Şoray sevgisi" ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç'tü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti: “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem'in gördüğü sevgiyi göremedi.

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında ayrılmıştır. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.