“Nefesinizi değiştirin, hayatınız değişsin”

“Nefesinizi değiştirin, hayatınız değişsin”

Doğru nefes almanın öneminden bahseden Nefes Eğitmeni Emel Çekici, “Doğru nefes alarak hayatımızı değiştirebilir, geleceğimizi kaliteli yaşayabiliriz” dedi

A+A-

Nefes ve Regresyon Eğitmeni, Yazar Emel Çekici, doğru nefes almanın önemine değindi. “Nefes benim için yaşam, sağlık, mutluluk demek” diyen Çekici, “Nefesin önemini, nefes alamadığımız zaman ya da hasta olduğumuz dönemlerde daha net anlıyoruz. Doğum anında alınan ilk nefes daha sonraki yaşamımızı nasıl etkiliyorsa, sonradan alınan nefesler de geleceğimizi belirliyor aslında. Kandaki oksijen seviyemiz düştükçe, kendimizi daha yorgun, halsiz, bitkin, mutsuz ve enerjisiz hissederiz. Oksijen seviyesi yükseldikçe daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam süreriz. Doğru nefes alarak hayatımızı değiştirebilir, geleceğimizi kaliteli yaşayabiliriz” şeklinde konuştu.

EN DOĞRU NEFESİ BEBEKLER ALIYOR

Doğru nefesin nasıl alınması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Nefes Eğitmeni Çekici, “Doğru diyafram nefesi alınmadıkça özellikle çocukların beyin ve beden gelişimleri zayıflar” dedi.

En doğru nefesi bebeklerin aldığına dikkat çeken Emel Çekici, “Doğru nefes, diyafram kasını tam kapasite çalıştırarak alınır. Burundan alınır ve burundan verilir. Bazı nefes terapilerinde oksijen kapasitesini daha kolay arttırmak için sadece terapi sırasında nefes, ağızdan alınıp ağızdan da verilebilinir. Bu teknik, terapi şekline göre değişir. En doğru nefesi almanız için bebeklere bakmanızı öneririm. Çünkü onlar doğumdan itibaren doğru diyafram nefesi alırlar.

DOĞRU ALINMAYAN NEFES, BEYNE ZARAR VERİYOR

Yaşanılan negatif duygular, acılar, üzüntüler, korkular doğal nefes akışını bozar, baskılar ve bu sebeple oksijen seviyesi düşer. Kandaki oksijen konsantrasyonu azalınca dokular da zarar görür. Genel işleyiş bozulur. Nefes terapisi ile bu durum düzenlenir. Doğru diyafram nefesi alınmadıkça özellikle çocukların beyin ve beden gelişimleri zayıflar. Yapılan tüm çalışmalar nefes terapisi ile doğru nefes almayı öğrenen çocukların gelişimlerinin daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Doğru nefes alınmadıkça yorgunluk ve psikolojik rahatsızlıklar, hastalıklar daha sık yaşanır. Uzun yıllar antidepresan almalarına rağmen mutsuz ve aynı sorunlarla yaşamaya devam eden danışanlarımla yapmış olduğum nefes terapilerinden sonra hızla düzelme, yaşam sevinci, geleceğe daha güvenle bakma ve mutluluk yaşandığına şahit olduk” diye konuştu.

NEFES ANTRENMANI ŞART!

Günlük nefes çalışmaları yapılması gerektiğini de vurgulayan Çekici, “Sabah henüz yataktan kalkmadan yeni uyandığımızda alt karın nefesi yaparak güne başlanmasını öneririm. Alt karın nefesi ile enerjimiz yükselir, bedenden toksinler hızla atılır en güçlü detoks yaşanır. Niyet çalışması da çok önemlidir. Güzel, sağlıklı ve mutlu bir güne başlamaya niyet edilmelidir. Zihinsel olumlu görselleme ile bütünleşirse harika bir gün kaçınılmaz olur. Ellerimizi bağırsaklarımızın olduğu bölgeye yani alt karın bölgesine koyalım. Hafifçe bastıralım, nefes alırken alt karın bölgesini de şişirelim, sanki balon şişiriyormuş gibi. Sonra yavaşça bırakalım ve indirelim. 20 kez bu şekilde nefes antrenmanı yaparsak, bağırsaklarımız uyarılacak, tembellik azalacak ve detoks etkisi ile boşaltım sağlanacaktır” diye görüş belirtti.

“NASIL VE NE NİYETLE NEFES ALDIĞIMIZ ÇOK ÖNEMLİ”

Nefes terapisinin sağladığı yararlardan da bahseden Nefes Eğitmeni Emel Çekici, şunları kaydetti: “Nefes eğitimleri aldıktan sonra hayatımın nasıl değiştiğini ‘Bir Saatte Hayatım Nasıl Değişti?’ ve ‘Ruhumun G Noktası’ kitaplarımda anlattım. Hacettepe Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon eğitimlerinden sonra girdiğim birçok ameliyatlarda vermiş olduğum anestezide zaten nefesin önemini çok iyi biliyordum. İlk çalışma yerim, doğumevi ve son çalışma yerim de huzurevi. Bu benim için önemliydi. İlk nefes ve son nefes arasında geçen zamana ‘yaşam’ diyoruz. Bu yüzden nasıl ve ne niyetle nefes aldığımız çok önemli. Nefes terapisi yaptığım danışanlarım geçmişe ait negatif duygulardan özgürleşerek yeni bir ben olarak, yeniden doğarak, yeni bir geleceğe nefes alıyor.

DAHA KOLAY VE SAĞLIKLI DOĞUM YAPILIYOR

Doğru nefes almaya başlayan danışanlarım, yorgunluğun bittiğini daha enerjik olduklarını, ciltlerinin parladığını, botoks etkisi gördüklerini, yaşam sevincini hissettiklerini, depresyondan kurtulduklarını daha farkında ve mutlu bir yaşama başladıklarını ifade ediyorlar. Hamile olan danışanlarım da nefes terapisinden sonra daha kolay ve sağlıklı doğum yaptılar. Doğuma girerek nefes koçluğu yaptığım danışanlarım sağlıklı bebeklerini büyütüyorlar ve dua ediyorlar. Bedensel ağrıların altında yatan duygulardan özgürleştikçe beden rahatlar. Nefes terapisi ile ağrılarınızdan kurtulabilir, yeni bir bedende, kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

“EN BÜYÜK DETOKS NEFES İLE YAPILIR”

Nefes terapisi ile sağlıklı ve fit bedene sahip olmak da çok kolay. Eğlenceli ve kalıcı etki sağlar. Alt karın nefesi ile karın kası aktif çalışır, toksinler atılır, göbek yağlarınız yakılır. Metabolizma hızlanır. En büyük detoks nefes ile yapılır. Dokuların kan akışı hızlanır, artan oksijenle birlikte yağ yakımı hızlanır. En doğal zayıflama ve fit bedeni oluşturma tekniğidir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Bilinçaltı negatif kalıplar, bedene yansır ve nefesimizi bozar. Nefes terapisi ile bilinçaltı negatif blokajlar da temizlenir ve doğal nefes almaya başlanır.

“FABRİKA AYARLARINA DÖNEREK, YENİ BİR YAŞAMA NEFESLER ALABİLİRSİNİZ”

‘Yeni Ben Akademi’ olarak bireysel nefes eğitimleri ya da grup nefes terapilerine katılıp sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için nefeslerini değiştirerek hayatlarını değiştirebilirler. Nefesle ilgili birçok kitap bulunuyor bunları okuyarak uygulamaları kendileri de yapabilirler. Yeni ben, yeni bir beden nefes terapisi tekniği ile fabrika ayarlarına dönerek, yeni bir yaşama nefesler alabilirler. Yani, nefesinizi değiştirin ki hayatınız değişsin.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.