Nükleer Santral Zararlı Mı?

Nükleer Santral Zararlı Mı?

Türkiye'de kurulmaya devam eden nükleer santral ile ilgili tartışmalar dinmek bilmiyor.

A+A-

Dünyada nükleer santral yavaş yavaş kaldırılıp yerine daha doğal enerjiler kullanılmaya devam ederken Türkiye'de kurulan nükleer santral ile birlikte enerji üretiminin bir kısmı bu santraller üzerinden yapılacak.

Rusya ve Japonya tarafından işletilecek olan daha sonrasında ise Türkiye'ye teslim ediilecek olan bu santraller en son aşamada bir süre sonra tamamen kullanılamaz hale gelecek ve kapatılması gerekecek. Bu aşamaya kadar Türkiye bu santralleri kendi üretmediği için zarar üzerine zarar etmesi beklenirken, insanlığa da çok ciddi zararı olacak.

Bir nükleer santral üzerinden dünyaya yayılan radyasyon bölgede yakın olan doğa ve canlı yaşamı ile insan yaşamını etkileyecek. Nükleer santrale çok yakında oturan kişilerde kanser oranları, engelli çocuk doğumları, bebek düşüklerinde artışlar yaşanması kanıtlanan verilere göre daha sık yaşanır hale gelecek.

Bu yüzden dolayıdır ki nükleer santraller söylenen iyi etkilerinin aksine dünya ve insanlık adına ölümcül düzeyden daha fazla tehlike içerir. Japonya'da Fukuşima'da yaşanan nükleer  santral kazasında olduğu üzere tüm dünyada nükleer santral kazaları yaşanabilir ve bu kazalar Türkiye gibi ülkelerde fazlası ile can alabilir, ülkenin can damarına ve ekonomisine çok kötü etkileri olabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.