Ölüm (Cenaze) Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Ölüm (Cenaze) Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? 2020 Ölüm Yardımı Ne Kadar?

Ölüm yardımı nedir, alma şartları nelerdir? Cenaze ödeneği başvuru süreci, belgeler ve diğer detayları hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

A+A-

Ölüm yardımı nedir, nasıl alınır soruları birçok vatandaşın cevabını bilmediği soruların başında gelmektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun aylık ödemelerinin dışında başka birçok hizmeti daha bulunmakta ancak birçok vatandaş bu hizmetler hakkında bilgi sahibi değil. Ölüm yardımı da bu yardımların başında gelmektedir.

Ölüm aylığının diğer adı cenaze ödemeleridir. SGK’nın vefat eden sigortalı vatandaşının yakınlarına yapılan ödemedir. Bu yardım ölen kişinin yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. 

Ölüm Yardımını Kimler Alabilir?

Ölen emekli ya da sigortalının;

 • Eşine,
 • Eşi yoksa çocuklarına,
 • Çocukları yoksa anne babasına,
 • Anne, babası yoksa kardeşlerine ödenir. 
 • Bu kişiler yoksa cenaze masraflarını karşıladığını belgeleyen kişiye ödenir.

Ölüm Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı isteyen herkese dağıtılmamaktadır. Ölüm aylığı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Bu şartlar;

 • İş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat eden,
 • Sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken vefat eden, 
 • En az 360 gün SSK Bağ-Kur, Emekli Sandığı kapsamında ödenmiş primi olan kişiler vefat ettiğinde SGK tarafından ödenir.
 • Tarım işçisi olan kişilere ancak iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ederse ölüm yardımı yapılacaktır.

Ölüm Aylığı Yardımı Ne Kadar?

Ölüm aylığı yardımının miktarı yıllara göre değişiklik göstermektedir. 2015 yılında 449 lira, 2016 yılında 489 lira, 2017 yılında 531 lira, 2018 yılında 595 lira, 2019 yılı için de 716 lira olarak belirlenmiştir. Ancak farklı sigorta kollarına mensup sigortalılar için verilen ölüm aylığı da değişmektedir.

Bir SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu vefat ettiğinde ödenen ölüm yardımı 716 liradır; ancak bir işçi ya da esnafın eş ya da çocuğunun ölümü durumunda SGK yardım yapmamaktadır. Memurların eş veya çocuklarından biri vefat ettiğinde işçi ve esnafın aldığı ölüm yardımı memura yapılmaktadır. Ayrıca memurlara cenaze yardımı da yapılır ancak bu yardım için memurun yakının vefatının nerde olduğu önemli bir husustur.

Memur görevi nedeniyle yurt dışına gitmişse ve bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk ya da anne baba yurt dışında vefat etmişse cenaze yardımı alınır. Ancak memurun yakını yurt içinde vefat etmişse herhangi bir yardım yapılmaz. Memurun kendi vefat ettiyse aylık maaşının katsayısının iki katı kadar ölüm yardımı, ölen memurun eş, çocuk, anne, baba ya da kardeşine ödenir.

Ölüm Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Ölüm  yardımından yararlanmak için kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekir. Bunu bilmeyen birçok vatandaş ölüm yardımı alamamaktadır. Ölüm yardımı almak isteyenler, kişinin en son emekli aylığı aldığı il/ilçe sosyal güvenlik merkezine, başvuru yapmalıdır. Eğer ölen sigortalı emekli değilse en son çalışmasının bulunduğu SGK'ya başvuru yapılmalıdır. 

Ölüm Yardımı Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Ölüm yardımı alacak kişilerin başvuru yapmadan önce alması gereken belgeler şunlardır:

 • SGK cenaze ödeneği formu. Bu form doldurulup muhtara imzalatılmalıdır. 
 • Ölüm yardım ödeneğine başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi,
 • Ölen sigortalıya ait ölüm belgesi.

Ölüm Yardımı Zaman Aşımı Nedir?

Ölüm yardımı için başvuru işleminin yapılmasının ardından 2-3 ay içerisinde ölüm yardımı, SGK tarafından verilecektir. Bu yardım sadece 1 defa yapılır. Ve bu yardımın da zaman aşımı vardır. Ölüm yardımı alınmaya hak kazanılmasından itibaren 5 yıl içinde yardım alınabilir. Süre 5 yılı geçerse, yardım zaman aşımına uğrar ve temin edilemez. Bu yüzden ölen sigortalının yakınlarının, ölüm aylığı ilgili gerekli hususları takip etmesi gerekmektedir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.